Ulrich Wohlgenannt

przez Karolina Lenard

Ulrich Wohlgenannt to 29-letni austriacki skoczek narciarski, który urodził się 1 sierpnia 1994 roku. Reprezentuje on austriacki klub SK Kehlegg – Vorarlberg. Zmagania zawodnika na arenie międzynarodowej możemy regularnie oglądać, choćby w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Zapraszam do lektury!

Ulrich Wohlgennant, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery i życie prywatne

Na arenie międzynarodowej Wohlgenannt po raz pierwszy zaprezentował się w 2008 roku. Wziął wtedy udział w konkursie rangi juniorskiej w niemieckim Hinterzarten – zajmując 25. pozycję. Następnie pokazał się w grudniu 2009 roku, a konkretnie wystąpił w zawodach Alpen Cup w austriackim Seefeld. Swój debiut w Pucharze Kontynentalnym przypieczętował 23. lokatą, którą zanotował 29 stycznia 2011 na obiekcie im. Paula Ausserleitnera w Bischofshofen.

Podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w 2011 roku w Libercu indywidualnie zdobył srebrny medal. Mistrzostwa Świata Juniorów 2012 w tureckim Erzurum, jak i we włoskim Val di Fiemme w 2014, były dla niego przede wszystkim udane. Reasumując, młody Austriak wrócił z dorobkiem dwóch medali zdobytych drużynowo – brązowy krążek zdobyty w Erzurum oraz srebrny z Val di Fiemme.

Ulrich Wohlgenannt w najwyższej randze zawodów FIS – Pucharze Świata – zadebiutował 24 stycznia 2015 roku, a mianowicie w Sapporo, gdzie uplasował się na 33. lokacie. Pierwsze punkty cyklu zdobył zajmując 22. pozycję na norweskim obiekcie do lotów – Vikersundbakken.

W zawodach Letniego Grand Prix pierwszy raz zaprezentował się w 2013 roku, na francuskim obiekcie w Courchevel ( 44. pozycja) oraz w szwajcarskim Einsiedeln (42. pozycja), jednak oba konkursy zakończył bez pierwszych pucharowych punktów.

Prywatnie Ulrich Wohlgenannt uwielbia podróżować wraz ze swoją partnerką, pochodzącą z Polski. Sportowiec na swoim profilu na Instagramie regularnie dzieli się zdjęciami z odwiedzonych przez nich miejsc.

Ulrich Wohlgenannt, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2014/2015

W sezonie 2014/2015, Ulrich Wohlgenannt regularnie uczestniczył chociażby w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W styczniu 2015 roku w Zakopanem po raz pierwszy stanął na podium konkursu tej rangi, zajmując trzecie i drugie miejsce. Ze względu na dobre stary, wystartował również w Pucharze Świata, lecz tam zajmował głównie miejsca w czwartej dziesiątce. Finalnie Puchar Świata zakończył z czternastoma punktami, co dało mu 67. miejsce.

Zmagania w Pucharze Kontynentalnym zakończył z dorobkiem 471 punktów, co dało zawodnikowi 7. miejsce. Z kolei w „trzecioligowych” zawodach – FIS Cup, Austriak zaprezentował się w czterech konkursach, podczas weekendu w Villach (44. & 41. pozycja) oraz w Einsiedeln (8. & 7. pozycja). Całą klasyfikację zakończył na 81. miejscu. Sportowiec spróbował swoich sił również w konkursie lotów, jednak w klasyfikacji generalnej zajął 43. miejsce.

Sezon 2015/2016

Kolejnym sezonie (2015/2016) zajął 21. lokatę, kończąc cykl zawodów „drugoligowych” z ilością 334 punktów. Podczas zawodów w Zakopanem w 2016 roku zanotował swoją pierwszą wygraną w karierze na arenie międzynarodowej. Pucharze Świata zaprezentował się dwa razy, w Wiśle oraz w Titisee-Neustadt. Mimo dobrych startów, podczas zawodów w konkursach najwyższej rangi, w konkursie w Polsce został zdyskwalifikowany w kwalifikacjach, a na niemieckim obiekcie, zajął pozycję w czwartej dziesiątce. W zawodach Letniego Grand Prix zaprezentował się na obiekcie w Hinzenbach mimo to, znalazł się poza konkursem.

Sezon 2017/2018 i 2018/2019

W tych sezonach Austriak regularnie brał udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego, mianowicie systematycznie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce. Sezony zakończył z dorobkiem 515 (2017/2018) oraz 618 (2018/2019) punktów. Stanął na podium między innymi w Engelbergu (pierwsze miejsce) i Zakopanem (trzecia pozycja). Wohlgenannt, ponownie wrócił do rywalizacji w Pucharze Świata gromadząc na swoim koncie 9 punktów. Wziął udział w konkursach w Innsbrucku (45. miejsce), w Zakopanem (32. miejsce) oraz w niemieckim Willingen (26. & 27. lokata). Cały cykl zakończył na 61. pozycji.

Latem 2018 zaprezentował się podczas Letniego Grand Prix, podczas weekendu w Hakubie. W pierwszy dzień zawodów został zdyskwalifikowany, natomiast drugiego zajął 24. lokatę. W letnim cyklu łącznie zgromadził 7 punktów podobnie do zawodów Pucharu Świata, gdzie zgromadził zaledwie 3 punkty. Zaprezentował się na niemieckim obiekcie HS235 w Obersdorfie.

W generalnej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2018/2019 uplasował się na 9. miejscu.

Sezony 2020/2021

Sezon 2020/2021 Austriak przypieczętował drugim miejscem w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, pomimo wzięcia udział tylko w ośmiu konkursach, to aż sześć razy cieszył się z wygranej. W rzeczywistości Wohlgenannt bardzo rzadko pokazywał się w zawodach najwyższej rangi. Zaprezentował się jedynie podczas konkursów rozgrywanych w Polsce, Rumunii oraz w Słowenii. Mimo dobrych wyników w zawodach Pucharu Kontynentalnego, w Pucharze Świata odnotował niskie lokaty.

Sezon 2021/2022

Latem 2021 wystartował w zawodach Letniego Grand Prix w Wiśle, zajmując 12. pozycję i z dorobkiem 22 punktów zakończył cykl, iż drugiego dnia zawodów w Polsce został zdyskwalifikowany.

W sezonie 2021/2022 podczas drużynowych zawodów rozgrywanych na obiekcie w Lahti, razem z drużyną stanął na najwyższym stopniu podium. Indywidualnie w całym cyklu zgromadził 133 punkty, co dało mu 36. miejsce. Podczas sezonu wziął udział w norweskim turnieju Raw Air, jego najlepszym wynikiem była 13. pozycja zdobyta na skoczni w Oslo. Podsumowując w Pucharze Świata w lotach zajął 34 lokatę. Następnie – latem 2022, podczas zawodów organizowanych w Wiśle w ramach Letniego Grand Prix, w obu konkursach zajmował pozycję w drugiej dziesiątce (16. & 14. miejsce).

Ulrich Wohlgennant
Ulrich Wohlgennant, fot. Neja Tamshe

Sezon 2022/2023

W minionym sezonie, austriackiego zawodnika mogliśmy oglądać w konkursach Pucharu Kontynentalnego, konkretnie plasował się w drugiej dziesiątce. Jednocześnie w Pucharze Świata zaprezentował się jedynie podczas konkursów rozgrywanych w Austrii w Bad Mitterndorf, zajmując 30. i 34. miejsce. Sezon w Pucharze Kontynentalnym zakończył na 18. pozycji z łączną liczbą 353 punktów.

Obecnie w Pucharze Kontynentalnym indywidualnie Ulrich Wohlgennant zgromadził 25. miejsc na podium, z czego 15. miejsc na jego najwyższym stopniu. Jego aktualny rekord życiowy wynosi 235 metrów i został ustanowiony w 24 marca 2021 na Letalnicy w Planicy.

Ostatnio mieliśmy okazję oglądać zmagania Wohlgennanta, konkretnie w zawodach Letniego Grand Prix w Szczyrku oraz podczas inauguracji letnich zawodów FIS Cup. Austriak mianowicie zajął 9. i 26. miejsce podczas Letniego Grand Prix. Natomiast podczas inauguracji trzecioligowych zawodów, zajął lokaty w pierwszej i drugiej dziesiątce (8. & 9. pozycja).

Co ciekawe obecnie Austriak, znalazł się poza kadrami narodowymi na sezon 2022/2023, a więcej o powołaniach możecie przeczytać tutaj.

Ulrich Wohlgenannt, fot. Vivienne Stycz

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródła grafiki: Martyna Okrzesik, Neja Tamshe
źródło informacji: własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać