Valentin Foubert

przez Redakcja

Valentin Foubert to francuski skoczek narciarski, który urodził się 17 sierpnia 2002 roku w Fontainebleau. Jest on trzykrotnym uczestnikiem Mistrzostw Świata Juniorów, brał także udział w Igrzyskach Europejskich.

Valentin Foubert, fot. Agnieszka Krajewska

Początki kariery

We wrześniu 2017 roku francuski zawodnik zadebiutował w zawodach Alpen Cup, zajmując miejsce pod koniec stawki. W wieku piętnastu lat pierwszy raz uczestniczył w Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbywały się w Kanderstegu. Foubert w konkursie indywidulanym zajął miejsce w piątej dziesiątce, a w drużynówce, miedzy innymi z Jonathanem Leroydem, uplasował się na dziewiątym miejscu. Pod koniec 2018 roku zdobył premierowe punkty w cyklu Alpen Cup.

Sezon 2019/2020

W swoim debiucie w zawodach FIS Cup wywalczył swoje pierwsze punkty. Wystąpił też w Pucharze Kontynentalnym w Planicy oraz Val di Fiemme. W żadnym z tych weekendów nie udało mu się zdobyć punktów. Pod koniec sezonu wystąpił w MŚJ w Oberwiesenthal gdzie zajął 32. miejsce indywidualnie, siódme w drużynie oraz szóste w mikście.

Sezon 2020/2021

W grudniu w Ruce podczas Pucharu Kontynentalnego pierwszy raz awansował do rundy finałowej – zajął wtedy 20., 18. oraz 25. miejsce. Były to Jego jedyne punkty w tym sezonie w COC. W cyklu FIS Cup wystąpił w 6 konkursach, gdzie zgromadził łącznie 60 oczek. W rezultacie dało mu to 50. miejsce w klasyfikacji generalnej. Zajął wtedy swoją najwyższą lokatę w konkursie FIS Cup. W trzecim występie na Czempionacie Juniorskim, który odbywał się w Lahti, został sklasyfikowany na 5. miejscu w drużynie oraz trzynastym indywidualnie. Był to jego najlepszy występ w zawodach tej rangi. Próbował tez swoich sił w Pucharze Świata, gdzie na skoczni HS137 w Oberstdorfie zaliczył debiut. Niestety nie udało mu się zapunktować. Wystąpił także pierwszy raz na skoczni mamuciej w Planicy.

Valentin Foubert, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2021/2022 i 2022/2023

W kolejnym sezonie Foubert w cyklu FIS Cup zgromadził 85 punktów, zajmując pięćdziesiąte drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W Pucharze Kontynentalnym zdobył zaledwie 3 punkty. Startował także drugi sezon w PŚ, jednak w dwunastu konkursach nie zdołał awansować do czołowej trzydziestki. W Zakopanem uczestniczył w Mistrzostwach Świata Juniorów w których indywidualnie zajął dwudzieste trzecie miejsce, a w drużynie ósme. W mikście było blisko podium, ponieważ zajął on 5. miejsce.

Sezon 2022/2023 był bardzo nieudany dla skoczka z Francji. Zdobył on, w porównaniu do sezonu wstecz, dużo mniej punktów w cyklu FIS Cup, nie zdołał tez zapunktować w COC. Uczestniczył także w Igrzyskach Europejskich, gdzie indywidualnie zajmował lokaty w czwartej dziesiątce, natomiast w konkursie mieszanym wywalczył 7. pozycję.

Sezon 2023/2024

W Willingen francuski skoczek narciarski dopiął swego i zdobył swoje pierwsze punkty Pucharu Świata w karierze. Stało się to za sprawą 23. lokaty, wywalczonej w niedzielnym konkursie. W 16. konkursach, w których występował w tym sezonie, jedynie raz udało mu się awansować do finałowej trzydziestki. Były to pierwsze punkty dla Francji na tym poziomie od 6 lat. Ustanowił także swój rekord życiowy – 204 m z Oberstdorfu. W Pucharze Kontynentalnym zdobył 175 oczek oraz zajął trzydzieste szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

napisał: Bartłomiej Jałocha

źródła: FIS, instagram.com/valentinfoubert, własne