Vilho Palosaari

przez Magdalena Rutkowska

Kolejnym zawodnikiem, którego sylwetkę chcemy Wam przybliżyć jest Fin – Vilho Palosaari. Ten utalentowany zawodnik, mimo młodego wieku ma już na swoim koncie m.in. złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów 2023, a także medal mistrzostw kraju. Od zeszłego sezonu zimowego podziwiamy go w rywalizacji na najwyższym szczeblu. Śmiało można go nazywać jednym z najlepszych reprezentantów Finlandii. Jeśli chcecie poznać bliżej przebieg jego kariery, zapraszamy do dalszej części wpisu!

Vilho Paalosari podczas Pucharu Świata w Zakopanem, fot. berkutschi.com

Początki kariery

Vilho Palosaari urodził się 20 lipca 2004 roku i jest reprezentantem klubu Kuusamon Erä-Veikot. Jego międzynarodową karierę rozpoczął Puchar Karpat w Rasnovie, w którym zajął 5. miejsce. Nieco później, w tym samym miejscu odbył się konkurs z cyklu FIS Cup i to właśnie tam zadebiutował. Swoje pierwsze zmagania tej rangi kończył w piątej i szóstej dziesiątce. W marcu 2020 roku wystartował w swojej pierwszej imprezie mistrzowskiej, a mianowicie w Mistrzostwach Świata Juniorów, które w następnych latach okażą się dla młodego Fina niezwykle znaczącym wydarzeniem. W Oberwiesenthal jednak, został zdyskwalifikowany w konkursie indywidualnym. Reprezentacja Finlandii uplasowała się wtedy również na 13. pozycji w konkursie drużynowym oraz na 12. miejscu w rywalizacji drużyn mieszanych. W lutym 2021 roku po raz kolejny wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów (Lahti), gdzie indywidualnie wylądował dopiero na 39. miejscu.

Dalszy przebieg kariery

Kilka miesięcy później, również w Lahti pierwszy raz wystąpił w FIS Cupie gdzie zajął 12. i 11. miejsce. Warto jednak wspomnieć, że w tych konkursach lista startowa liczyła zaledwie 30 zawodników. W grudniu tego samego roku, do Finlandii zawitał Puchar Kontynentalny. To właśnie w Ruce, Palosaari zadebiutował w konkursie tego cyklu. Niestety, uplasował się dopiero w piątej dziesiątce. Marzec 2022 był czasem kolejnych, już trzecich w karierze skoczka, Mistrzostw Świata Juniorów. W Zakopanem wypadł znacznie lepiej niż na poprzednich mistrzostwach. Indywidualnie uplasował się na 35. miejscu tabeli, natomiast z fińską drużyną zajął kolejno 9. i 11. lokatę w konkursie drużynowym oraz w rywalizacji drużyn mieszanych. W tym samym miesiącu miał miejsce Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, w którym Fin poradził sobie całkiem dobrze – był szesnasty. Tradycyjnie odbyły się też konkursy drużynowy i drużyn mieszanych. Kadra Finlandii plasowała się kolejno na 5. i 6. miejscu.

Vilho Paalosari podczas Pucharu Świata w Zakopanemfot. berkutschi.com

Puchar Świata i złoto w Whistler

Wrzesień 2022 roku był zdecydowanie udanym miesiącem dla młodego zawodnika. Zdobył bowiem swoje pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego, zajmując 22. pozycję w norweskim Lillehammer. 5 listopada był przełomowy w karierze skoczka, wtedy to zadebiutował w zawodach najwyższej rangi, przy okazji konkursu Pucharu Świata w Wiśle. Zajął tam 49. miejsce. Na początku następnego roku uplasował się na 26. lokacie w jednym z konkursów podczas Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch – Partenkirchen. Tym samym na jego koncie pojawiły się pierwsze punkty Pucharu Świata. 2 lutego 2023 roku Palosaari sięgnął po najwyższy tytuł Mistrzostw Świata Juniorów i z Whistler wyjechał ze złotym krążkiem na szyi. Wraz z nim, na podium stanął Jan Habdas (2. miejsce) oraz Austriak – Jonas Schuster (3. miejsce). Na przełomie lutego i marca wystartował również w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy, gdzie był 37. (skocznia normalna), 46. (skocznia duża) i 9. w rywalizacji drużynowej. Warto też dodać, że Vilho Palosaari jest srebrnym medalistą mistrzostw Finlandii. Krążek zdobył w konkursie drużynowym na skoczni normalnej.

Podium Mistrzostw Świata Juniorów w Whistler, od lewej Jonas Schuster, Vilho Paalosari i Jan Habdas, źródło: Instagram/@schusterjonas_

Na zakończenie, zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych takich jak: Instagram, Facebook oraz Twitter.

Źródła informacji: własne
Źródła grafiki: instagram @/schusterjonas_, Berkutschi