Vinzenz Geiger o Jarlu Magnusie Riiberze: ,,Jest sportowcem stulecia”

przez Martyna Okrzesik

Vinzenz Geiger to od lat jedno z czołowych nazwisk w świecie kombinacji norweskiej. Miniona zima, która była zdominowana przez Jarla Magnusa Riibera, nie przyniosła Niemcowi indywidualnego podium, a sam sezon okazał się dla niego najgorszym od kilku lat. Zawodnik z Oberstdorfu podsumował ubiegłą kampanię, a także opowiedział na czym skupia się w obecnych przygotowaniach.

Vinzenz Geiger, źródło: Instagram/@vinzenz_geiger

Sezon 2023/2024

Miniony sezon nie należał do najlepszych w wykonaniu niespełna 27-letniego Vinzenza Geigera. Niemiecki dwuboista zakończył cykl na 11. lokacie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, co czyni go najgorszym od kampanii 2016/2017, kiedy to uplasował się na 20. pozycji. Zakończona zima nie przyniosła mu także upragnionego indywidualnego miejsca na podium. Mimo tego, Geiger zwyciężył w klasyfikacji najlepszego biegacza. – ,,Miniony sezon można podsumować w ten sposób: Biegałem bardzo, bardzo dobrze, ale niestety w skokach nie szło mi najlepiej. Mam nadzieję, że to był tylko rok. Niestety miałem trochę problemów ze sprzętem, nastąpiła zmiana w skokach narciarskich i trochę się z tym męczyłem. W rezultacie traciłem kilka metrów, a jeśli nie jest się w czołówce, trudno to nadrobić. Jestem jednak pełen optymizmu, że w przyszłym sezonie będę w stanie spisać się lepiej” – mówi Vinzenz Geiger w rozmowie z portalem sport1.de.

Dominatorem ubiegłego sezonu okazał się fenomenalny Jarl Magnus Riiber, który pewnie zwyciężył cykl z notą 1870 punktów. Norweg dziewiętnastokrotnie plasował się na podium zmagań, 16 razy wygrywając, a także trzykrotnie obejmując drugą lokatę. – ,,Po prostu udało mu się przenieść ten sport na zupełnie nowy poziom. Jest po prostu niesamowicie dobry i zdecydowanie jest sportowcem stulecia. Po prostu trzeba to przyznać. Pokonałem go kilka razy i jeśli będę miał okazję, to spróbuję zrobić to jeszcze raz” – stwierdza mistrz olimpijski.

Jarl Magnus Riiber, Jens Luraas Oftebro, Vinzenz Geiger, fot. Nordic Focus

Priorytetem skoki narciarskie

Geiger rozpoczął swoje przygotowania do kolejnej kampanii, w której czekają nas Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2025 w norweskim Trondheim. Jak wyjawia Niemiec, główny nacisk nakłada na trening skoków. – ,,Myślę, że w zasadzie dla mnie najważniejsze są skoki narciarskie. Muszę po prostu znowu zacząć lepiej skakać. Wiem o tym i zrobimy wszystko, aby to osiągnąć. Mamy kilka nowych rozwiązań, oczywiście sprzęt również robi dużą różnicę. Teraz próbuję znaleźć odpowiednią konfigurację, aby znów czuć się naprawdę komfortowo” – wyznaje niemiecki dwuboista.

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR NIEMIEC W KOMBINACJI NORWESKIEJ NA SEZON 2024/2025

Vinzenz Geiger, fot. Instagram/@vinzenz_geiger

Przyszłość kombinacji norweskiej

Jednym z problemów sporów zimowych jest stale zmieniający się klimat, a co za tym idzie, utrzymanie rywalizacji na śniegu. Geiger patrzy jednak z optymizmem na obecną sytuację i dostrzega rozwiązania. – ,,Myślę, że mamy stosunkowo dobre alternatywy, ponieważ mamy możliwość skakania na igelicie lub jazdy na nartorolkach. Oczywiście mam nadzieję, że dyscyplina utrzyma się na śniegu, ponieważ zimą sprawia mi to jeszcze większą frajdę. Nie jestem więc aż takim pesymistą, jeśli chodzi o tę kwestię. Musimy tylko upewnić się, że trafimy we właściwe miejsca. Oczywiście jest to obszerny temat, ale widzę możliwość utrzymania rywalizacji na śniegu” – wyznaje najlepszy biegacz sezonu 2023/2024.

ZOBACZ TEŻ: VINZENZ GEIGER O PRZYSZŁOŚCI KOMBINACJI NORWESKIEJ: ,,PODCHODZĘ DO TEGO OPTYMISTYCZNIE”

– ,,Myślę, że trzeba zadbać o to, co już mamy, a także po prostu spojrzeć na różnorodność krajów i lokalizacji Pucharu Świata, aby móc tam coś zrobić. Nie zmieniłbym teraz drastycznie całej dyscypliny” – komentuje Geiger, spytany o potrzebę innowacji w kombinacji norweskiej.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: sport1.de

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać