Youth Cup w Harrachovie: Brglez i Dolezal triumfują!

przez Zofia Hunkiewicz

Czeski Harrachov został ustanowiony miejscem, w którym odbywa się tegoroczna zimowa edycja Youth Cup w kombinacji norweskiej. Za nami zawody płci męskiej. W kategoriach YC1 oraz YC2 mierzyli się dwuboiści zaczynając od rocznika 2006, idąc w górę. Warto również zaznaczyć, iż biegi odbywały się w Jakuszycach. Ostatecznie po triumf sięgnęli Timon Brglez oraz Lukas Dolezal.

Lukas Dolezal, fot. Zofia Hunkiewicz

YC1

W kategorii młodszych zawodników, do startu przystąpiło pięćdziesięciu czterech zawodników. Przyglądając się bliżej liście zgłoszeń, możemy zauważyć mniej popularne kraje, takie jak Łotwa, Słowacja, bądź Tajlandia. Co ciekawe, szkoleniowcy nie zdecydowali się na wystawienie reprezentantów Polski.

Dwuboiści oddawali skoki na obiekcie HS-73, a następnie ścigali się na dystansie 3.8 kilometra. Ostatecznie triumfował Timon Brglez, który przebiegł odległość w czasie 7:27.5 minut. Słoweniec zapewnił sobie osiemnastosekundową przewagę nad drugim Niemcem Nickiem Seidlem. Najniższy stopień na podium zajął zaś reprezentant gospodarzy Jiri Kubalak (+42.9).

Tuż za najlepszą trójką, został sklasyfikowany Norweg Joergen A.-K. Furfjord (+1:06.7). Następne pozycje uzyskali Austriak Nico Voetter (+1:21.4) i Estończyk Ruubert Teder (+1:26.2). Z większymi stratami, na mecie pojawili się kolejni Austriacy – Ric Leon Schmidt (+1:30.4) oraz Luis Rauch (+1:34.6). Czołową dziesiątkę zamknęli Estończyk Matias Aarna (+1:47.6) i Czech Marek Hradil (+1:51.3).

Warto również odnotować dobry wynik Tajlandczyka. Korawik Saendee plasował się bowiem na 21. pozycji, uzyskując prawie trzy minutową stratę do lidera.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

YC2

Starsza grupa również liczyła pokaźną sumę startujących. Łącznie wystąpiło czterdziestu dwóch sportowców. Ponadto wszyscy ścigali się na dłuższym, bowiem 6,3 kilometrowym dystansie.

Finalnie zawody wygrał Lukas Dolezal. Zarówno faworyt do wiktorii, jak i reprezentant gospodarzy przebiegł odległość w czasie 15:43.2 minut. Prawie dwadzieścia sześć sekund za Czechem, na mecie pojawił się Norweg Alvin Le. Podium dopełnił Austriak Lukas Muehlbacher (+32.5).

Za plecami medalistów, uplasowali się Austriak Pius Guetl (+43.9) oraz Czech Jan Kabelac (+53.1). Następni zawodnicy – Niemiec Arne Hohlfeld (+53.4) i Austriak Felix Muehlthaler (+59.9), byli ostatnimi, którzy tracili mniej niż minutę do lidera. W czołowej dziesiątce miejsca wywalczyli Ukrainiec Oleksandr Shovkoplias (+1:21.9), Niemiec Matti Ebell (+1:29.2) oraz nasz drugi sąsiad ze wschodu Denys Pylypchuk (+1:30.7).