Zgrupowanie w Planicy i nowi mistrzowie Austrii – Newsy

przez Julia Pawłowska

Co wydarzyło się w minionym tygodniu w świecie skoków narciarskich? Oprócz zmian w regulaminie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, poznaliśmy mistrzów oraz podwójną mistrzynię Austrii. Kto sięgnął po złoto? Gdzie w tym czasie przebywali polscy skoczkowie?

Kto został mistrzem Austrii?

15 października w Ramsau odbyły się Mistrzostwa Austrii w skokach narciarskich na skoczni normalnej HS-98. W zawodach mężczyzn po złoto sięgnął Stefan Kraft, który zwyciężył lotami na 93 i 96 metr. Tuż za nim uplasował się tegoroczny wicemistrz olimpijski, Manuel Fettner (96 m i 94 m). Podium uzupełnił mistrz świata juniorów z 2022 roku, czyli Daniel Tschofenig (95,5 m i 93,5 m). W konkursie kobiet najlepsza okazała się być Eva Pinkelnig, która skacząc dwukrotnie na 91,5 metr zapewniła sobie wygraną. Srebro wywalczyła zdobywczyni Kryształowej Kuli z sezonu 2021/22, Marita Kramer, lądując na 90 i 88 metr. Z brązowego medalu mogła cieszyć się Chiara Kreuzer (87 m i 86 m). Jednocześnie w Ramsau odbyły się Mistrzostwa Austrii w kombinacji norweskiej. Złoto zdobyli; Lisa Hirner oraz Franz-Josef Rehrl.

Natomiast 16 października w Bischofshofen odbyła się dalsza część rywalizacji. Tym razem walczono o tytuł mistrza Austrii na skoczni dużej HS-142, który zdobył Manuel Fettner fenomenalnymi skokami na 145,5 oraz 134,5 metr. Srebrny medal wszedł w posiadanie Daniela Tschofeniga (141,5 m i 137 m), a brązowy krążek otrzymał, nieobecny w konkursie na skoczni normalnej, Michael Hayboeck (141 m i 135,5 m). Mistrzynią Austrii ponownie została Eva Pinkelnig, która wylądowała na 117 oraz 130 metr. Drugie miejsce z prawie 23 punktową stratą do liderki zajęła Chiara Kreuzer (116 m i 121 m). Podium uzupełniła Marita Kramer skokami na 108,5 oraz 125 metr.

Franz-Josef Rehrl, Eva Pinkelnig, Lisa Hirner, Stefan Kraft

Zgrupowanie w Planicy

W minionym tygodniu kadra A polskich skoczków narciarskich przebywała na zgrupowaniu w Planicy. Dołączył do nich jeden członek kadry B, mianowicie Kacper Juroszek, który latem zanotował bardzo widoczne postępy. Dla Polaków wizyta w Słowenii była jednym z ostatnich momentów na szlifowanie formy przed zimą, bowiem za 3 tygodnie odbędzie się pierwszy konkurs Pucharu Świata w sezonie 2022/23 w Wiśle. W międzyczasie czeka ich jeszcze sprawdzian przed własną publicznością, ponieważ już w dniach 18-19 października odbędą się Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich na Średniej Krokwi w Zakopanem.

Kamil Stoch i Dawid Kubacki

Zmiany w regulaminie FIS

W Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zapadło kilka kluczowych decyzji. Jedną z nich jest zatwierdzenie zmiany, którą testowano latem, czyli zwiększenie bonifikaty punktowej za niekorzystny wiatr do 50%. Oprócz tego FIS wprowadził ponownie wymaganą liczbę 8 zespołów, które muszą pojawić się na starcie konkursu drużynowego, aby zawody się odbyły. Przez ostatnie 2 lata limit był obniżony do 6 drużyn, ze względu na pandemię koronawirusa.

Spotkanie Adama Małysza z Prezydentem Polski

W minionym tygodniu w Pałacu Prezydenckim gościł Adam Małysz. Przedstawił on Andrzejowi Dudzie strategie związane z dalszym rozwojem Polskiego Związku Narciarskiego. Dodatkowo, prezes PZN przygotował prezent dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mianowicie miniaturę kombinezonu skoczka.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

Źródła informacji; własne
Źródła grafik; Instagram/@ski_austria_skispringen, @kamilstochofficial, @adammalyszofficial

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać