Konflikt Karpiel-PZN, triumf Graneruda i powroty na skocznie – Newsy

przez Martyna Okrzesik

Co słychać w świecie skoków? Poznaliśmy zwycięzcę Hopplandslaget Challenge 2022! Dodatkowo kolejna Polska skoczkini poinformowała o swoich problemach, a czołowi zawodnicy Pucharu Świata oddali swoje pierwsze skoki po doznanych kontuzjach. Dodatkowo wspomnimy o sukcesach młodych zawodników z Estonii i Finlandii. To i wiele więcej w dzisiejszym artykule!

Konflikt Karpiel-Polski Związek Narciarski

Dwa tygodnie temu, Anna Twardosz na swoim profilu na Instagramie zamieściła długi post, w którym przyznała się, że od kilku lat zmaga się m.in. z bulimią i depresją (więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.). Tym razem o swoich problemach na mediach społecznościowych opowiedziała kolejna polska zawodniczka – Kamila Karpiel. Skoczkini poinformowała o tym, że poszukuje sponsora oraz o braku wsparcia ze strony Polskiego Związku Narciarskiego.

Kamila Karpiel, fot Zosia Hunkiewicz
Ostatni sezon Karpiel?

– ,,Podbijam już oficjalnie… Poszukuję wsparcia finansowego na ten sezon, nie jestem w stanie trenować i chodzić do DWÓCH prac, żeby się utrzymać. Mówią mi dawaj tyle ile możesz, ale ja przy takiej ilości pracy po prostu nie daję rady, jestem zmęczona, nie mam czasu na regenerację (a to jedna z najważniejszych rzeczy by móc sobie poradzić z treningami, wagą, stresem i innymi czynnikami zdrowego stylu życia). Nie łapie się w przepisach na finansowanie z PZN-u z takich samych powodów jak Ania i nie ukrywam tego, zdaję sobie z tego sprawę, nigdy nie łapałam się w tabele BMI (nawet w okresie MŚ w Seefeld) wtedy też ważyłam „za dużo”. Niskie BMI nie skacze, pomaga ale to nie jest wszystko… W takim systemie jestem w stanie jedynie wystartować w krajowych zawodach za pieniądze z klubu, jeśli dalej tak będzie TO BĘDZIE MÓJ OSTATNI SEZON” – oświadcza Kamila Karpiel.

Coraz większa nienawiść do sportu

– ,,Na tym etapie potrzebuję pomocy psychologicznej, dietetycznej, finansowej bo nie mam co liczyć na pomoc z PZN-u, boli mnie że ktoś skreśla moje dziecięce marzenia, zaczęłam to robić dla funu… Kiedyś marzyłam żeby być w kadrze, pojechać na Igrzyska pod polską flagą.. Teraz jest mi ciężko ze świadomością, że coraz bardziej nienawidzę i coraz mniej kocham ten sport, nikt i nic mi nie sprawiło tyle bólu i cierpienia co skoki narciarskie. I nie mówcie mi, że ten sport jest tylko dla twardych osób, wiem co przeszłam…” – przyznaje polska skoczkini.

– ,,Nie mam bogatych rodziców, wręcz przeciwnie, tak bardzo bym chciała im pomóc, mieli i mają ciężkie życie, a ja… Nawet nie mam jak im pomóc, oni mówią inwestuj w siebie i swoje marzenia, spełniaj sie bo my nie mogliśmy… Chodzę do pracy, bo pożyczyłam od nich pieniądze, bo sama ich nie mam… Po prostu nie mam na kim polegać finansowo… Kocham Was ale są dla mnie ważne i ważniejsze rzeczy, a z tego wszystkiego zdrowie jest dla mnie najważniejsze!” – napisała zawodniczka na swoich mediach społecznościowych.

Granerud triumfatorem Hopplandslaget Challenge 2022

W minionym tygodniu w Oslo zakończono rywalizację w ramach Hopplandslaget Challenge 2022. Triumfatorem całego cyklu okazał się Halvor Egner Granerud. Dodatkowo podium turnieju uzupełnili Sondre Ringen oraz Christian Roeste Solberg.

Sondre Ringen, Halvor Egner Granerud, Christian Roeste Solberg

Wyniki klasyfikacji generalnej cyklu:

Powrót Lindvika i Johanssona na skocznie

Przypomnijmy, że Marius Lindvik podczas wakacyjnej gry w padla doznał urazu palca u stopy. W efekcie uniemożliwiło mu to przygotowania do sezonu 2022/23 na okres kilku tygodni. Wraz z początkiem września, tegoroczny medalista olimpijski powrócił do treningów na skoczni. Zawodnik opublikował na swoim profilu na Instagramie nagranie ukazujące jego pierwszy skok treningowy po przerwie na obiekcie Midtstubakken (HS106) w Oslo.

Marius Lindvik, fot. Neja Tamshe

Po dużo dłuższej przerwie na skocznie wrócił także Robert Johansson. Zawodnik wycofał się z rywalizacji pod koniec sezonu 2021/22 z mistrzostw świata w lotach narciarskich w Vikersund. Wówczas zawodnik zmagał się z silnymi bólami pleców, co uniemożliwiało mu start w zawodach. Norweg po sezonie przeszedł zabieg, a jego głównym problemem okazał się dysk. Johansson rozpoczął od skoków w Lillehammer na skoczni HS98.

Sukces młodego Estończyka

Młody Estończyk – Kaimar Vagul swój start w zawodach FIS Cup w słoweńskim Kranju może zdecydowanie zaliczyć do udanych. W efekcie podczas sobotniej rywalizacji po raz pierwszy wywalczył awans do drugiej serii konkursowej. W rezultacie Estończyk zajął 23. miejsce. O dokładnym przebiegu rywalizacji możecie przeczytać tutaj. Tym samym, stał się pierwszym zawodnikiem z rocznika 2007, który uzyskał punkty w zawodach FIS Cup.

Kaimar Vagul

Młody Fin z prawem startu w Pucharze Świata

Swoim sukcesem pochwalić może się także 18-letni Vilho Palosaari, który 3 września podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer zdobył swoje pierwsze punkty COC. W efekcie zawodnik oddał skoki na 126 oraz 118 metr. W rezultacie pozwoliło mu to na zajęcie 22. lokaty. Tym samym młody Fin wywalczył prawo startu w zawodach Pucharu Świata. O dokładnym przebiegu konkursu możecie przeczytać tutaj. Natomiast drugiego dnia rywalizacji Palosaari ukończył konkurs na 32. miejscu.

Vilho Palosaari

źródło informacji&grafiki: własne, NRK, Hopplandslaget, Zosia Hunkiewicz, Neja Tamshe, Instagram/@kamcia_karpiel,@mariuslindvik, @rbrt_johansson,@vagul_kaimar, @palosaarivilho

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać