Paul-Ausserleitner-Schanze – Bischofshofen, Austria

przez Martyna Okrzesik

Przyszła pora na kolejny post dotyczący skoczni narciarskiej. Ostatnim razem przenieśliśmy się do bogatych w obiekty do skoków – Włoch . Jeśli chcielibyście poznać jeden z nich wystarczy kliknąć tutaj . Dziś nasza podróż odbywa się w nieco innym kierunku. Przy okazji trwającego 71 już, Turnieju Czterech Skoczni, pragniemy przybliżyć wam obiekt, na którym będzie rozgrywany ostatni konkurs cyklu. Dzisiejszym przystankiem jest państwo słynące ze znakomitych kompozytorów muzycznych oraz przepięknych alpejskich widoków a mianowicie Austria. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o skoczni Paul-Ausserleitner-Schanze serdecznie zapraszamy do dalszego czytania!

Paul-Ausserleitner-Schanze (HS142) , fot. Agnieszka Krajewska

Podstawowe informacje

Paul-Ausserleitner-Schanze wchodzi w skład kompleksu skoczni o nazwie Sepp-Bradl Skistadion, który znajduje się w małej, malowniczej miejscowości w obszarze Salzburg a mianowicie, Bischofshofen. Skocznia duża posiada imię Paula Ausserleitnera, który był austriackim skoczkiem, jednak podczas przygotowań do zawodów Turnieju Czterech Skoczni, w wyniku wypadku doznał poważnych obrażeń  i zmarł. Warto dodać, że obiekty są miejscem treningów klubu SC Bischofschofen. 

Parametry skoczni

Nazwa skoczni: Paul-Ausserleitner-Schanze, Sepp Bradl-Skistadion
Lokalizacja: Bischofshofen, Austria
Punkt HS: 142 metrów
Punkt K: 125 metrów
Rekord zimowy: 145 metrów – Dawid Kubacki (Polska) – 6 stycznia 2019 r.
Rekord letni: 143,5 metrów – Martin Koch (Austria) – 19 października 2008 r.
Najdłuższy skok: 148 metrów – Klemens Murańka (Polska) – 12 września 2021 r.
Nachylenie progu: 11° 
Nachylenie zeskoku: 35°

Paul-Ausserleitner-Schanze (HS142), fot. Magdalena Rutkowska

Historia

Pierwszą skocznię w miasteczku Bischofshofen wybudowano już w 1928 roku pod ruinami zamku Bachsfall. Budową obiektu natomiast, zajął się klub sportowy Schivereinigung. Po II. Wojnie Światowej na Laideregg zbudowano Hochkönig-Schanze. Z biegiem kolejnych lat zaczęto także wprowadzać różne udogodnienia jakimi są m.in. wzniesienie drewnianej konstrukcji i budowa domku, który znajdował się na górze obiektu. 09.01.1953r. na Laideregg zdarzył się wypadek, mianowicie w czasie skoku treningowego przed rywalizacją z okazji święta Trzech Króli reprezentant  Austrii- Paul Ausserleitner upadł i doznał bardzo poważnych obrażeń. Ostatecznie doprowadziły one do śmierci zawodnika. W związku z tym, od tamtego czasu skocznia ta nosi jego imię. Jednak dopiero podczas zawodów, rozgrywanych na dużej skoczni w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Ramsau w 1999 roku, Paul – Ausserleitner Schanze zyskała prawdziwą sławę . Wtedy to, dwójka niemieckich skoczków – Sven Hannawald oraz Martin Schmitt odnieśli niespodziewany, wspólny sukces.

Paul-Ausserleitner-Schanze (HS142) , fot. Magdalena Rutkowska

Drobne remonty

W 1972. roku dobudowano nową wieżę sędziowską. Charakterystycznym punktem obiektu w Bischofshofen jest jego ,,wiszący” odjazd, który przypominał stok. W 1991. r został zmieniony odjazd po skoku, a także cały komplet został dopasowany do obowiązujących wówczas wymogów FIS. Punkt K również się zmienił, bowiem przeniesiono go na 120 m. Do kompleksu sportowego zostały dobudowane naturalne trybuny, a cały stadion ostatecznie został nazwany Stadionem Seppa Bradl’a. Później, w 2003 r. Paul-Ausserleitner-Schanze pokryto igelitem, co umożliwiło przeprowadzenie konkursów również latem. 

Paul-Ausserleitner-Schanze (HS142) , fot. Magdalena Rutkowska

Rekordy i rekordziści

Na skoczni w Bischofschofen wielu zawodników oddawało naprawdę dalekie skoki. Wykonawcą jednego z nieoficjalnych rekordów skoczni jest Gregor Schlierenzauer, który 5 stycznia 2008 roku poszybował na 145 metr. 11 lat później reprezentant Polski – Dawid Kubacki został oficjalnym rekordzistą obiektu, wyrównując wynik Austriaka podczas 67 Turnieju Czterech Skoczni. Daleko skakał również Andreas Wellinger, bowiem w styczniu 2017 roku oddał 144,5 metrową próbę. Padały również rekordy letnie a jeden z nich należy do nieskaczącego już Martina Kocha (143,5 m). Warto wspomnieć też o tym że najdłuższy skok na Paul – Ausserleitner Schanze oddano w czasie zawodów Pucharu Kontynentalnego, kiedy to Klemens Murańka wylądował na 148 metrze.   

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, skokinarciarskie.fandom.com
źródło grafiki: Agnieszka Krajewska, Magdalena Rutkowska

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać