Aigro rozpocznie współpracę z Norwegami

przez Martyna Okrzesik

Artti Aigro ogłosił, że w nadchodzącym sezonie 2023/2024, będzie trenował wspólnie z norweską kadrą skoczków narciarskich. Estończyk przez ostatnie trzy lata współpracował z drużyną Finlandii, dzięki czemu uzyskiwał swoje najlepsze rezultaty. Aigro zapowiada, że jego celem jest uplasowanie się w TOP10 w nadchodzących igrzyskach olimpijskich.

Artti Aigro, fot. Neja Tamshe

Trzyletnia współpraca z kadrą Finlandii

Artti Aigro dotychczas trenował wspólnie z reprezentacją Finlandii, pod okiem Janne Väätäinena. Współpraca ta trwała trzy lata, a podczas niej Estończyk osiągnął swoje najlepsze wyniki. W minionym sezonie zajął 49. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, tym samym gromadząc sumę 33 punktów. Zawodnik podczas minionej zimy punktował siedmiokrotnie, a jego najlepszym występem było zajęcie 22. pozycji w Lahti.

Natomiast najlepszym wynikiem Aigro w klasyfikacji generalnej była 43. lokata z sumą 63 punktów w sezonie 2020/2021. W rezultacie najwyższą pozycją zajmowaną przez Estończyka w konkursie Pucharu Świata było 14. miejsce wywalczone w Ruce.

„Było kilka opcji – oprócz Finlandii i Norwegii, była to Japonia, Słowenia i Austria. Bardzo chciałem iść naprzód, a patrząc na silnych norweskich sportowców i drużynę, dość łatwo było mi dokonać wyboru” – komentuje Aigro.

Estończyk juz w niedzielę uda się do Lillehammer, gdzie będzie codziennie trenował zgodnie z zaleceniami asystenta trenera reprezentacji Norwegii, Thomasa Ellingsena Lobbena.

– „Mam nadzieję, że otrzymam mocny feedback od strony technicznej, a co do treningu siłowego i treningu na skoczni na pewno zostanie mi zaoferowane inne podejście. Mam nadzieję, że zespół szybko mnie zaakceptuje i od razu złapiemy wspólny rytm” – dodaje Aigro.

źródło: Instagram/@arttiaigro

ZOBACZ TEŻ: KADRY NARODOWE NORWEGII NA SEZON 2023/2024

W nadchodzącym sezonie kadrę norweską reprexentować będa Halvor Egner Granerud, Johann Andre Forfang, Daniel Andre Tande, Marius Lindvik, Bendik Jakobsen Heggli oraz Kristoffer Eriksen Sundal.

Cel: TOP10 na igrzyskach olimpijskich

„Na pewno trwają prace, abym mógł trenować z Norwegią przynajmniej do następnych igrzysk, czyli przez trzy lata. Jeśli te trzy lata w Norwegii przebiegną zgodnie z planem, to myślę, że wszystko jest możliwe. Pierwsza dziesiątka na igrzyskach olimpijskich w Mediolanie to wynik, do którego dążę” – wyjawia Estończyk. Dodajmy, że Aigro podczas igrzysk w Pekinie zajął 30. lokatę, co stanowi jego życiowy rezultat.

Zdaniem Alexa Stöckla, głównego trenera reprezentacji Norwegii i Clasa Brede Brathena, dyrektora sportowego ds. skoków narciarskich w Norweskim Związku Narciarskim, zaangażowanie Aigro będzie korzystne dla obu stron.

– „Artti ma dobrą podstawową technikę, ale uważam, że nie osiągnął jeszcze swojego szczytu. Nie możemy się doczekać pracy z nim, przede wszystkim, aby pomóc mu się rozwinąć, ale mamy również nadzieję, że wyciągniemy wnioski z jego wcześniejszego rozwoju i pracy, którą wykonał. Myślę, że zawsze można się czegoś nauczyć z różnych kultur sportowych” – powiedział Stöckl.

– „Od pewnego czasu obserwowaliśmy Arttiego. Wierzymy, że ma ogromny potencjał, aby osiągnąć najlepsze wyniki” – powiedział Clas Brede Bråthen. – „Norwegia chce przyczynić się do rozwoju skoków narciarskich na całym świecie. Chcemy, aby coraz więcej krajów mogło walczyć o punkty Pucharu Świata, miejsca na podium, a nawet zwycięstwa. Jestem pewien, że Artti będzie pod dobrą opieką zarówno trenerów, jak i sportowców w Norwegii, a on sam również wniesie swój wkład, jeśli poczuje, że jesteś częścią naszego systemu” – dodaje Bråthen.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, sport.err.ee

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać