Andrea Campregher

Andrea Campregher to włoski skoczek narciarski urodzony 20 czerwca 2001 roku. Reprezentuje on barwy klubu Bachmann Sport College Sci Club. Mimo iż na arenie międzynarodowej możemy obserwować go od niedawna, zdążył pokazać, że drzemie w nim naprawdę spory potencjał. W sezonie 2023/24 zdobył premierowe punkty Pucharu Świata.

Andrea Campregher, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery

Andrea Campregher swoje pierwsze kroki na arenie międzynarodowej stawiał w zawodach juniorskich takich jak Alpen Cup czy FIS Youth Games. Z początku jego rezultaty nie były ponadprzeciętne. W swoim debiucie w Alpen Cup we wrześniu 2017 roku, w Kanderstegu zajął 68., a dzień później 66. miejsce. W lutym 2018 po raz pierwszy wystąpił w zawodach FIS Cup, w Planicy, zajmując 83. i 84. lokatę.

Sezon 2021/2022

Podczas trwania sezonu letniego 2021, Campregher zaczął regularnie startować w zawodach niższej rangi. Zdobył swoje premierowe punkty w trzecioligowych zmaganiach FIS Cup, dwukrotnie punktując na skoczni Andreasa Küttela w Einsiedeln. Włoch powtórzył swój wyczyn w Ljubnie, tym samym zdobywając prawo startu w Pucharze Kontynentalnym. Dzięki temu zadebiutował w letniej części drugoligowej rywalizacji w Bischofshofen, zajmując 60. i 61. miejsce.

Zimowy cykl rozpoczął od debiutu w Pucharze Kontynentalnym w Engelbergu, gdzie był 48. oraz 57. Campregher występował podczas całej zimowej kampanii, niestety nie dopisując do swojego dorobku żadnych oczek. Najbliżej tego był w Innsbrucku, kiedy skończył na 34. pozycji.

Sezon 2022/2023

Podobnie jak w poprzednim sezonie, Campregher występował w zawodach niższej ligi, tym razem głównie na szczeblu FIS Cup. Tam czterokrotnie znalazł się w punktowanej trzydziestce. W międzyczasie osiągnął swój najlepszy rezultat – 16. miejsce w Szczyrku. Następnie bez powodzenia pojawił się na zawodach Pucharu Kontynentalnego w Planicy, gdzie skończył na 52. i 51. miejscu.

Andrea Campregher. fot. Zofia Hunkiewicz

Sezon 2023/2024

Przełomowe lato 2023

Wiosną kadrę Włochów przejął Jakub Jiroutek. Wówczas skoki Campreghera zaczęły wyglądać zdecydowanie lepiej. W rezultacie we wrześniu zdobył swoje pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego, zajmując przyzwoite 17. i 14. miejsce w niemieckim Klingenthal. Dzięki temu dostał szansę debiutu w Letnim Grand Prix na tej samej skoczni, gdzie po przejściu kwalifikacji, skończył konkurs na 47. lokacie.

Zima 2023/2024

Sezon 2023/24 był pierwszym, który Andrea Campregher spędził w Pucharze Świata. Włoch zadebiutował w Ruce, gdzie w inauguracyjnym konkursie uplasował się na 39. miejscu. Dzień później, po zajęciu 28. miejsca, zdobył swoje premierowe 3 punkty Pucharu Świata. Niestety, w ciągu kolejnych konkursów nie zdołał ani razu zakwalifikować się do czołowej dziesiątki. Najbliżej był tego w Lillehammer, gdzie został sklasyfikowany na 36. lokacie. Na przekroju całego sezonu 23-letniego Włocha wyróżniała jednak jedna rzecz – był on zdecydowanie najczęściej dyskwalifikowanym zawodnikiem. 3 razy taka sytuacja miała miejsce w Pucharze Świata (w Willingen, Sapporo i Oberstdorfie) i dwa razy na Mistrzostwach Świata w Lotach w Bad Mitterndorfbad m. Trzeba przyznać, iż problemy z dyskwalifikacjami miała cała włoska drużyna. Aż 11 razy sędziowie decydowali o niedopuszczeniu do startu bądź nie liczeniu ich not.