Austria Cup Ramsau (10-11.12.2022)

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami kolejne zawody z cyklu Austria Cup. Tym razem zawodnicy mieli okazję skakać na obiekcie HS-98 w Ramsau. Jak poradzili sobie skoczkowie i kombinatorzy norwescy? Wszystkiego dowiecie się w podsumowaniu poniżej.

Sobota

Jugend I SPL

Pierwszą pozycję zajął Matthias Wieser, który skoczył kolejno 94,5 oraz 95 metrów. Drugie miejsce wywalczył Niki Humml (90 m; 95,5 m), natomiast trzecią Jonas Gruber (90 m; 93 m). Na czwartej lokacie uplasował się Remo Elsner (86 m; 86 m), a na piątej Felix Scheidweiler (79,5 m; 81,5 m).

Jugend II SPL

W tej kategorii zwyciężył Stephan Embacher. Zawodnik dwa razy wylądował na 94,5 m. Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Clemens Vinatzer (91 m; 92 m) oraz Walter Wartbichler (90 m; 91,5 m). Czwarte i piąte miejsce zajęli bracia Simon Steinberger (89 m; 90 m) oraz Jakob Steinberger (90 m; 89,5 m).

Junioren SPL

Pierwszą pozycję zajął Jonas Schuster (91,5 m; 96,5 m), Drugą pozycję wywalczył Raffael Zimmermann (90,5 m; 93 m), natomiast trzecią Louis Obersteiner (89,5 m; 94 m). Tobias Hussl zakończył zawody na czwatej lokacie (87,5 m; 89,5 m), a Andre Fussenegger na piątej (85,5 m; 90 m).

źródło – Instagram – stamsskijumping
Allg. Klasse SPL

Najpierw 97 metrowy, a później 95,5 metrowy skok pozwoliły zająć Maximilianowi Lienherowi pierwszą pozycję. Ponadto na podium wywalczyli jeszcze Peter Resinger (94 m; 94,5 m) oraz David Haagen (92 m; 93 m). Czwartą pozyzję Ulrich Wohlgenannt (90,5 m; 97 m), natomiast Mika Schwann piątą (90,5 m; 93,5 m).

Jugend NK

Dodatkowo wspominamy o kombinacji norweskiej i najmłodszych. Warto dodać, iż wszyscy zawodnicy płci męskiej brali udział w dziesięciokilometrowym biegu. Matthaus Schoenaigner wygrał sobotnie zawody (29:54.7). Drugą pozycję zajął Manuel Senoner (+57.0), trzecią zaś Lukas Muehlbacher (+57.8). Czwarte miejsce wywalczył Andreas Gfrerer (+01:01.4), a piątą David Liegl (+01:35.5).

Junioren NK

W tej kategorii najlepszy okazał się Paul Walcher (26:57.2). Tuż za nim uplasował się Severin Reiter (+26.3), natomiast Maximilian Wastian zamknął pierwszą trójkę (+32.3). Czwarte miejsce zajął Włoch – Stefano Radovan (+1:48.7), a piąte Samuel Lev (+2:07.3).

Allg. Klasse NK

W owej klasie mierzyło się ze sobą zaledwie dwóch zawodników. Zwyciężył Fabio Obermeyr (26:24.9), natomiast Stefan Peer zajął drugą pozycję (+5:12.7).

Damen NK

W zawodach z kombinacji norweskiej, wystartowały także panie. Warto dodać, iż mierzyły się ze sobą na pięciokilometrowej trasie. Laura Pletz zwyciężyła konkurs (18:19.1). Druga pozycję zajęła Anna Senoner (+20.6), a trzecią Julia Schmidt (+1:31.4). Następnie dwie pozostałe lokaty wywalczyły Anja Rathgeb (+2:42.9) oraz Clara Mentil (+3:07.6).

Gästeklasse NK

Ciekawym aspektem była kategoria utworzona dla gości, a mianowicie Czechów i Polaków. W sobotę startował zaledwie jeden czeski zawodnik – Ondrej Pazout . Nie przeszkodziło mu to jednak w wygranej, bowiem kombinator dobiegł do mety w czasie 27:10.3. Drugą pozycję zajął Grzegorz Mitręga (+3:43.4), natomiast trzecią Kacper Jarząbek (+4:08.1). Kolejne dwie lokaty wywalczyli Andrzej Waliczek (+4:53.9) oraz Paweł Szyndlar (+4:57.8).

Niedziela

W niedzielę najlepszy okazał się Jonas Gruber. Zawodnik skoczył kolejno 98 i 92 metry. Niki Humml uplasował się tuż za Austriakiem (94 m; 90 m), natomiast Matthias Wieser zamknął pierwszą trójkę (96 m; 88,5 m). Remo Elsner zajął czwartą pozycję (89,5 m; 86,5 m), a Simon Mills piątą (85 m; 85 m).

Stephan Embacher ponownie triumfował w owej kategorii. Austriak skoczył 95,5 metra oraz 94 metry. Drugie miejsce zajął Clemens Vinatzer (94 m; 91,5 m), trzecie zaś Jakob Steinberger (94 m; 92 m). Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Lukas Haagen (93,5 m; 90 m) oraz Simon Steinberger (90 m; 88,5 m).

W tej kategorii nastąpił bardzo ciekawy zabieg, bowiem pierwsza siódemka nie uległa zmianie (w stosunku do konkursu z poprzedniego dnia). Pierwsze miejsce zajął Jonas Schuster (95 m; 93,5 m), drugie Raffael Zimmernann (90,5 m; 90), natomiast trzecie Louis Obersteiner (88,5 m; 87,5 m). Następnie dwie kolejne lokaty zajmowali Tobias Hussl (88,5 m; 90,5 m) i Andre Fussenegger (88 m; 86 m).

Pierwsze miejsce wywalczył Peter Resinger. Austriak skoczył kolejno 96 metrów oraz 92,5 metra. Drugą pozycję zajął Ulrich Wohlgennant (95,5 m), trzecią zaś Maximilian Lienher (90,5 m; 93 m). Dwie następne lokaty wywalczyli Mika Schwann (90 m; 92 m) oraz Markus Rupitsch (88,5 m; 90,5 m).

Peter Resinger, fot. Zofia Hunkiewicz
Jugend NK

W niedzielę kombinatorzy mierzyli się z pięciokilometrową trasą biegową. Tym razem najlepszy okazał się Włoch – Manuel Senoner (14:59.0). Od razu za nim, na metę wbiegł David Liegl (+00:2). Trzecie miejsce zajął Lukas Muelbacher (+0:44.4). Następnie dwie kolejne pozycję zajęli Andreas Gfrerer (+0:49.0) oraz Finn Kempf (+02:05.5).

Junioren NK

Paul Wachler po raz drugi okazał się niepokonany. Zawodnik przebiegł dystans w czasie 13:42.6. Tuż za nim uplasował się Maximilian Wastian (+0.14.7). Warto wspomnieć, iż Austriak po weekendzie zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji cyklu. Trzecią pozycję zajął Samuel Lev (+0:17.1). Stefano Radovan ponownie zajął czwarte miejsce (+1:11.3), zaś Severin Reiter piąte (+1:12.4).

źródło – Instagram – schigymasium_saalfelden

Tym razem tylko Stefan Peer zdecydował się wziąć udział w owej kategorii. Austriak dobiegł do mety w czasie 15:49.7.

W niedzielę jedynie Polacy rywalizowali ze sobą. Zwyciężył Kacper Jarząbek (15:20.3). Drugą pozycję zajął Miłosz Krzempek (+0.13.3), natomiast trzecią Paweł Szyndlar (+0:17.3). Andrzej Waliczek uplasował się na czwartej pozycji (+0:29.2), a Grzegorz Mitręga na piątej (+0:49.4).

źródło – Instagram – szyndlar
Damen NK

Nie tylko mężczyźni mieli skróconą o połowę trasę. To samo dotyczyło się kobiet, których dystans biegu mierzył 2,5 kilometra. Zwyciężczynią została Anna Senoner (9:05.4). Laura Pletz zajęła drugie miejsce (+0:39.6), zaś Julia Schmidt trzecie (+1:14.3). Clara Mentil wywalczyła czwartą pozycję (+1:24.8), a Anja Rathgeb zamknęła stawkę (+2:10.3)