Deutschlandpokal w Oberhofie: Mach, Brieden oraz Maurus triumfują w sobotnich zmaganiach

przez Martyna Okrzesik

W niemieckim Oberhofie na obiekcie Rennsteig-Schanze (HS100) odbyły się pierwsze zimowe zmagania w ramach krajowej rywalizacji Deutschlandpokal w kombinacji norweskiej. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnęli Lucas Mach, Felix Brieden oraz Sophia Maurus.

Nick Schönfeld, Benedikt Gräbert, Lucas Mach, fot. Zofia Hunkiewicz

Jugend J16

Seria skoków na HS100

W najmłodszej kategorii wiekowej, wystartowało piętnastu zawodników do lat 16. Wszyscy dwuboiści oddawali swoje próby z 31. platformy startowej. Dodatkowo zmaganiom na Rennsteig-Schanze towarzyszyła silna mgła i zachmurzenie.

Po części zawodów rozegranej na skoczni, na czele rywalizacji plasował się Felix Brieden. Zawodnik oddał skok na 92 metr, natomiast tuż za nim plasował się Mario Linner, który był autorem najdłuższej próby w tej kategorii. Linner poszybował na odległość 94.5 metra i tracił zaledwie siedem sekund do lidera rundy skoków. Wówczas czołową trójkę dopełniał Hugo Ackermann (90.5 m; +0:30).

Felix Brieden, fot. Martyna Okrzesik

Czwartą lokatę na półmetku rywalizacji obejmował Arne Hohlfeld (86.5 m; +0:51). Kolejne dwie pozycje wywalczyli Max Friedberger (85 m; +1:33) oraz Haile Göpfert (85 m; +1:35).

źródło: DSV
źródło: DSV
Bieg na 7.5 km

Następnie wszyscy młodzi zawodnicy przystąpili do wyścigu na 7.5 km.

Ostatecznie Felix Brieden utrzymał swoją pozycję lidera i wywalczył pewne zwycięstwo w sobotnim konkursie w Oberhofie. Brieden dobiegł do mety z czasem 20:08.5 i posiadał ponad półtorej minutową przewagę nad swoimi rywalami. Dodatkowo zawodnik uzyskał najlepszy czas biegu.

Srebrny medal rywalizacji wywalczył Arne Hohlfeld (+1:35.1), który po skokach zajmował czwarte miejsce. Podium dopełnił plasujący się na siódmej lokacie, po części rozgrywanej na skoczni, Matti Ebell (+1:59.3).

Za czołową trójką, z niewielką stratą, uplasował się Max Friedberger (+1:59.9). Kolejne dwie pozycje wywalczyli Haile Göpfert (+2:25.6) oraz Hugo Ackermann (+3:00.9).

Mario Lienner (+4:04.9), który na półmetku zawodów plasował się na 2. lokacie, zakończył zmagania na 8. miejscu.

źródło: DSV
źródło: DSV

Damen

W zmaganiach kobiet wystartowało dziesięć dwuboistek. Zawodniczki oddawały swoje próby z 39. poziomu najazdu.

Ostatecznie liderką, po rundzie skoków, okazała się Amelie Steiner. 18-latka zaprezentowała najdłuższą próbę, wynoszącą 91 metrów. W rezultacie był to jedyny skok poza punkt K, oddany w kategorii kobiet. Ze stratą trzydziestu sześciu sekund, na drugim miejscu, plasowała się Sophia Maurus. 22-latka wylądowała na linii oznaczającej 85 metr. Najlepszą trójkę dopełniła Elisabeth Strümpfel (89.5 m; +0:48). Lokaty w czołowej piątce wywalczyły także Thea Häckel (84.5 m; +1:01) oraz Fabienne Klumpp (86 m; +1:02).

źródło: DSV
Bieg na 5 km

Następnie wszystkie zawodniczki uczestniczyły w biegu na pięć kilometrów.

Ostatecznie po pewne zwycięstwo sięgnęła Sophia Maurus. 22-latka dobiegła do mety z czasem 15:17.9. Na drugim stopniu podium uplasowała się Fabienne Klumpp (+1:23.6), a czołową trójkę dopełniła Thea Häckel (+1:32.6). Tuż za pozycjami medalowymi sklasyfikowana została Sofia Eggensberger (+1:32.6), natomiast liderka po rywalizacji na skoczni – Amelie Steiner (+1:33.7) – zakończyła zawody na piątym miejscu.

źródło: DSV

Herren

W najstarszej kategorii wiekowej, w serii skoków, wystartowało dwudziestu jeden kombinatorów norweskich. Zawodnicy oddawali swoje próby w całości z 26. platformy startowej.

Po rywalizacji rozgrywanej na skoczni, na czele w najstarszej kategorii wiekowej plasował się Jonatan Gräbert. 16-latek oddał skok na setny metr i posiadał 4.9 punktu przewagi nad drugim Nickiem Schönfeldem. Zawodnik VSC Klingenthal tego dnia poszybował zdecydowanie najdalej i w efekcie uzyskał 103-metrową odległość. 19-latek na starcie tracił 20 sekund do prowadzącego Gräberta. Czołową trójkę dopełnił Lucas Mach (99.5 m; +0:32).

Jonatan Gräbert, fot. Martyna Okrzesik

Za najlepszą trójką, po serii skoków, plasował się Albin Stenzel, który tego dnia doleciał do punktu HS. Miejsce w czołowej piątce uzyskał także Pirmin Maier (97.5 m; +0:42). Szóstą notę uzyskał Moritz Terei (94.5; +0:45), natomiast siódmy wynik wywalczył Johann Unger (95.5 m; +0:57). Najlepszą dziesiątkę domknęli Pepe Schula (93, +1:18), Maximilian Uhr (94 m; +1:32) oraz Jonas Rudloff (88.5 m; +1:48).

W zmaganiach wystartował także reprezentant Holandii – Sean Steenbakkers (88 m; +1:52), który na co dzień mieszka i trenuje w Niemczech. Niderlandczyk na półmetku rywalizacji plasował się na dwunastym miejscu.

źródło: DSV
Bieg na 10 km

Ostatecznie po triumf sięgnął Lucas Mach, który po skokach plasował się na trzeciej pozycji. 19-latek dobiegł do mety z czasem 26:18.4, co okazało się najlepszym rezultatem biegu. Swoją drugą pozycję utrzymał Nick Schönfeld, który do lidera stracił szesnaście i jedną dziesiątą sekundy. Podium rywalizacji dopełnił Pirmin Maier (+27.6), a zaledwie jedną dziesiątą sekundy, do podium stracił czwarty Albin Stenzel.

Lucas Mach, fot. Zofia Hunkiewicz

Ostatecznie lider po skokach Jonatan Gräbert (+46.7), nie utrzymał swojej wysokiej lokaty i zmagania zakończył na piątej pozycji. Moritz Terei (+1:43.9) utrzymał swoją szóstą lokatę, a o jedną pozycję awansował Pepe Schula (+1:46.1). Miejsca w czołowej dziesiątce wywalczyli także Johann Unger (+1:49.4), Jonas Rudloff (+2:12.1) oraz Ansgar Schupp (+2:15.2).

Sean Steenbakkers (+2:16.3) uplasował się na jedenastej pozycji.

źródło: DSV

Na niedzielę zaplanowane zostały kolejne konkursy w ramach krajowej rywalizacji Deutschlandpokal.