FIS Cup w Einsiedeln: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

W najbliższy weekend szwajcarskie Einsiedeln ugości skoczków jako drugi przystanek cyklu FIS Cup w sezonie 2023/2024. Obiektem rywalizacji będzie skocznia im. Andreasa Küttela (K-105, HS-117). Po zmaganiach w Szczyrku pozycję lidera FIS Cup okupują Klemens Murańka i Jonas Schuster. Kto będzie brylował w tym roku w kantonie Schwyz? Zapraszamy do zapoznania się z harmonogram i listami startowymi rywalizacji w Einsiedeln!

Andreas Küttel-Schanze, fot. Maksim Bartolj

ZOBACZ TEŻ: FIS CUP W SZCZYRKU: TRIUMF KLEMENSA MURAŃKI!

Kilka słów o skoczni

Einsiedeln jest największym i najnowocześniejszym ośrodkiem skoków narciarskich na terenie Szwajcarii. Budowa całego kompleksu miała swój początek w 2003 roku, zaś ich otwarcie nastąpiło dwa lata później.

Największa skocznia ma punkt konstrukcyjny usytuowany na 105. metrze, a jej rozmiar wynosi 117 metrów. Te parametry klasyfikują ją jako obiekt duży. Oficjalny rekord należy od 1 sierpnia 2008 roku do Gregora Schlierenzauera i mierzy 121 metrów. Wedle danych najdłuższą ustaną próbą popisał się Simon Ammann, a jej dystans to 122 metry. Jeszcze 3,5 metra dalej doleciał w 2015 roku Domen Prevc, lecz Słoweniec nie ustał tego skoku. Patronem areny jest były szwajcarski skoczek Andreas Küttel, mogący poszczycić się złotym medalem Mistrzostw Świata w Libercu z 2009 roku, wywalczonym na skoczni dużej. Poza tym pochodzi on z owej miejscowości. Co ciekawe, Küttel wygrał pierwszy w historii konkurs rangi międzynarodowej rozgrywany na tej skoczni. Był to konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w lipcu 2005 roku.

Reprezentacja Polski i listy startowe

Na starcie konkursów w Einsiedeln pojawi się szóstka Polaków. Będą to konkretnie: Wiktor Szozda (nr 45), Kacper Tomasiak (nr 47), Andrzej Stękała (nr 52), Adam Niżnik (nr 57), Jarosław Krzak (nr 58) i Marcin Wróbel (nr 59).

W sumie lista startowa zawiera 62 skoczków z dwunastu reprezentacji. Zawodnikiem najwyżej sklasyfikowanym w cyklu FIS Cup spośród obecnych w Einsiedeln, jest Francisco Moerth (6. pozycja). Uwagę przykuwa pojawienie się na liście startowej bardzo młodych Francuzów, a także dwóch sportowców z Korei Południowej (Jang Sun Woong i Jang Seungchan). Poza tym nie zabraknie także Japończyków.

PEŁNA LISTA STARTOWA ZAWODÓW FIS CUP W EINSIEDELN

Andrzej Stękała, fot. Martyna Okrzesik

Harmonogram FIS Cup w Einsiedeln

Sobota, 16 września 2023
15:30 – Oficjalny trening
16:30 – Seria próbna
18:00 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 17 września 2023
8:30 – Seria próbna
9:30 – Pierwsza seria konkursowa

Chwila wspomnień

W ubiegłym roku (27-28.08.2022) w Einsiedeln najlepsi w obu konkursach byli reprezentanci Austrii. Pierwszego dnia rywalizacji triumfował Marco Woergoetter, natomiast drugiego Jonas Schuster. Ponadto dwukrotnie smak drugiego miejsca zaznał Maksim Bartolj, a najniższy stopień podium okupowali odpowiednio: Eric Fuchs i Maximilian Lienher. Na starcie zabrakło Polaków. Nie oznacza to jednak, że obyło się bez polskich emocji, albowiem obydwa konkursy pań, które w tym roku nie zostaną rozegrane, padły łupem Nicole Konderli.

od lewej: Maksim Bartolj, Marco Woergoetter i Eric Fuchs, fot.berkutschi.com

ZOBACZ TEŻ: FIS CUP W EINSIEDELN: WOERGOETTER TRIUMFUJE!

od lewej: Maksim Bartolj, Jonas Schuster i Maximilian Lienher, fot. berkutschi.com

ZOBACZ TEŻ: FIS CUP W EINSIEDELN: ZWYCIĘSTWO JONASA SCHUSTERA!

W przeszłości polscy skoczkowie potrafili notować bardzo dobre rezultaty podczas zmagań „trzecioligowych” w Einsiedeln. Jedyne zwycięstwo przypadło w udziale Andrzejowi Stękale (2014). W tym samym roku zawodnik z Dzianisza był też 3, a 12 miesięcy później wylądował na środkowym stopniu podium. Poza tym w czołowej trójce w kantonie Schwyz meldowali się także: Krzysztof Leja (2. miejsce w 2015), Dominik Kastelik (2. i 3. miejsce w 2016) i Paweł Wąsek (2. miejsce w 2016).

Einsiedeln w latach 2005-2018 (z wyjątkiem 2017 roku) było stałym punktem kalendarza Letniego Grand Prix. Wśród triumfatorów nie brakuje biało-czerwonych, gdyż konkursy w Szwajcarii wygrywali: Kamil Stoch (2011, 2013 i 2018), Maciej Kot (2016) oraz Piotr Żyła (2018).

Piotr Żyła i Kamil Stoch, fot.berkutschi.com

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła grafiki: Maksim Bartolj, berkutschi.com
Źródła informacji: fis-ski.com, skisprungschanzen.com,

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać