FIS Cup w Villach: Tomasz Pilch zwycięzcą!

Po porannej rywalizacji pań i triumfie Niki Prevc, o którym możecie dokładniej przeczytać tutaj, nadszedł czas na sobotni konkurs mężczyzn. Zmagania mają miejsce na Villacher Alpen Arena (HS98). Na liście startowej widniało 43 zawodników, w tym dziesięciu reprezentantów Polski.

Villacher Alpen Arena

Trening

W efekcie w treningu najlepszy okazał się reprezentant Włoch Francesco Cecon, po skoku na 95,5 metra. Natomiast za nim o 3,7 punktu uplasował się Japończyk Asahi Sakano, który uzyskał taką samą odległość. Oprócz tego, trzecią lokatę zajął Słoweniec Matija Vidic (93m). W rezultacie czwarty wynik uzyskał Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (87,5m), a piąty Japończyk Rentaro Nishida (96,5m).

Natomiast najlepiej z Polaków spisał się siódmy Jakub Wisełka (94m) przed ósmym Marcinem Wróblem (93,5m). Czołową dziesiątkę zamknął Wiktor Szozda (88m). Ex aequo na jedenastej pozycji uplasowali się Klemens Joniak (89,5m) i Szymon Jojko (91m), a tuz za nimi znalazł się Tymoteusz Amilkiewicz (89m). Piętnasty wynik uzyskał Jarosław Krzak (81,5m) przed szesnastym Adamem Niżnikiem (85m). Natomiast Szymon Zapotoczny (79m) sklasyfikowany został na dwudziestym pierwszym miejscu. Tomasz Pilch nie wziął udziału w treningu.

Trening rozegrano z 8. oraz 10. platformy startowej. W rezultacie w treningu wzięło udział 25 zawodników.

W serii próbnej ponownie najlepszy okazał się Francesco Cecon (92,5m) o zaledwie 0,1 punktu przed Austriakiem Clemensem Leitnerem (97,5m). Trzeci rezultat należał do Japończyka Asahiego Sakano (95m). Za czołową trójką sklasyfikowano Austriaka Markusa Rupitscha (91,5m) oraz Kanadyjczyka Mackenziego Boyd-Clowesa (89,5m).

Francesco Cecon, fot. Martyna Okrzesik

Jeśli chodzi o reprezentantów Polski, to najlepiej z nich spisał się Tomasz Pilch (94,5m), który zajął szóstą pozycję. Natomiast pozostali zawodnicy zajęli następujące miejsca:

36. Jakub Wisełka – 79m

Ostatecznie serię próbną rozegrano z 7. oraz 8. belki startowej. Dodatkowo Estończyk Kevin Maltsev był jedynym zawodnikiem, który nie wziął udziału w serii próbnej.

Konkurs

W efekcie na półmetku rywalizacji liderem okazał się reprezentant Polski Tomasz Pilch, po najdłuższym skoku na 100,5 metra. Natomiast za nim ze stratą zaledwie 0,2 punktu uplasował się Francesco Cecon (92,5m). W rezultacie trzecią pozycję zajmował Austriak Clemens Leitner (88,5m). Czwartą lokatę objął Japończyk Asahi Sakano (95m), a piątą Niemiec David Siegel (94,5m).

32. Jakub Wisełka – 76m

Pierwsza seria została rozegrana z 7. oraz 8. platformy startowej. Dodatkowo niedopuszczeni do startu zostali Słoweńcy Anej Macur i Marcel Rep oraz Słowak Hektor Kapustik. Natomiast Estończyk Kevin Maltsev nie pojawił się na starcie. Oprócz tego, Słoweniec Jernej Presecnik został zdyskwalifikowany.

Ostatecznie triumfatorem zawodów okazał się reprezentant Polski Tomasz Pilch, dzięki próbie na 93 metry. Na drugim stopniu podium sklasyfikowany został Włoch Francesco Cecon (96,5m). Dodatkowo Clemens Leitner (98m) uplasował się na trzeciej pozycji. Tuż za czołową trójką sklasyfikowano dwóch reprezentantów Austrii – Markusa Rupitscha (94,5m) oraz Stefana Rainera (95m).

Serię finałową rozegrano z 8. platformy startowej. Dodatkowo Japończyk Asahi Sakano został zdyskwalifikowany.