FIS Cup w Villach: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Zofia Hunkiewicz

Już w ten weekend, zawody FIS Cup przeniosą się do austriackiego Villach. Mężczyźni będą rywalizować na jednym z obiektów Villacher Alpenarena. W poniższym artykule przedstawiamy kluczowe informacje, takie jak harmonogram, bądź listy startowe. Cofniemy się także do owego wydarzenia sprzed roku.

Villacher Alpen Arena, fot. Maksim Bartolj

Kilka słów o skoczni

Kompleks Villacher Alpenarena składa się z czterech skoczni, które mieszczą się w zaciszu Alp Karnickich. Cały obiekt, położony jest w Villach, którego miejscowość jest częścią regionu Karyntia, niedaleko granicy ze Słowenią i Włochami. Sportowcy zmierzą się na największej skoczni o wielkości HS-98 oraz punkcie K na 90 metrze. Ponadto obiekt posiada sztuczne oświetlenie, co umożliwia zawodnikom trenowanie o każdej porze. Warto wspomnieć, iż co roku, zarówno w lato, jak i zimę, w Villach, odbywają się zawody rangi FIS Cup.

Jeśli chodzi o rekord skoczni, najdłuższym, letnim rezultatem mogą pochwalić się Austriak Michael Hayboeck oraz Japończyk Naoki Nakamura. Obaj wylądowali na 104 metrze. Najdłuższym uznawanym jest jednak wynik Fina Mattiego Haurakamiego – 99,5 m.

Listy startowe

Zgłoszonych do konkursu zostało 56 zawodników, z sześciu nacji (Austria, Czechy, Polska, Słowenia, Niemcy, Kazachstan). Dodatkowo wystąpi ośmiu reprezentantów naszego kraju – Adam Niżnik, Andrzej Stękała, Szymon Byrski, Klemens Joniak, Łukasz Łukaszczyk, Szymon Urbański, Wiktor Szozda oraz Marcin Wróbel.

Na starcie pojawi się również lider klasyfikacji Francisco Moerth. Austriak dotychczas wywalczył 259 punktów.

Pełna lista startowa

Harmonogram zawodów

Sobota, 7 października

9:00 – Oficjalny trening
10:00 – Seria próbna
11:00 – Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 8 października

9:00 – Seria próbna
10:00 – Pierwsza seria konkursowa

Chwila wspomnień

Przed rokiem, skoczkowie nariarscy rywalizowali ze sobą na obiekcie Villach Alpenarena. W efekcie, pierwszego dnia zawody zwyciężył nasz rodak – Tomasz Pilch (100,5; 93 m). Podium wówczas dopełnili Włoch Francesco Cecon (92,5; 96,5 m) oraz reprezentant gospodarzy Clemens Leinter (88,5; 98 m).

Nazajutrz, w Austrii, swój triumf wywalczył Francesco Cecon, który lądował kolejno na 96,5 oraz 99,5 metrze. Za Włochem zostało sklasyfikowanych dwóch Austriaków – Clemens Leitner (97; 97,5 m) oraz Markus Rupitsch (94; 95 m).

od lewej: Francesco Cecon, Tomasz Pilch, Clemens Leitner, źródło: instagram – tomasz.pilch.official

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji – własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać