Kacper Juroszek

przez Aleksandra Rajewicz

Witajcie, przybliżymy wam dzisiaj sylwetkę zawodnika, którego talent został doceniony przez trenerów i od sezonu 2022/2023 stał się członkiem polskiej kadry A. Kacper Juroszek urodził się 5 czerwca 2001 roku. W swoim dorobku posiada punkty Pucharu Świata, a także świetne występy w niższych ligach.

Kacper Juroszek, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery

W FIS Cup po raz pierwszy wystartował w styczniu 2017 w Zakopanem, kiedy podczas rywalizacji zajął 85. oraz 62. miejsce. Pierwszy punkt cyklu zdobył pół roku później w lipcu 2017 w Villach, zajmując 30. miejsce. Na występy w cyklu Pucharu Kontynentalnego czekał do sezonu 2017/2018, gdzie podczas weekendu w Polsce uplasował się na 54. i 43. miejscu.

Sezon 2017/2018

Juroszek występował głównie w zawodach najniższej ligi. W cyklu FIS Cup jednak punktował tylko trzykrotnie na 12 występów. Najwyżej był na 19. miejscu w Kuopio, zaś w czołowej „30” znalazł się również w Villach oraz Rastbüchl. Cały cykl zakończył na 119. lokacie z dorobkiem 18 punktów. Zawodnik pojawił się także na koniec sezonu podczas rywalizacji Pucharu Kontynentalnego w Polsce, gdzie zakończył zmagania na 54. i 43. miejscu.

Kacper Juroszek został powołany po raz pierwszy na Mistrzostwa Świata Juniorów. Na czempionacie dla młodych zawodników indywidualnie był 29.,zaś w drużynie 5.

Sezon 2018/2019

Polak ponownie pojawiał się w zawodach FIS Cup oraz Pucharu Kontynentalnego. W tym pierwszym spisywał się bardzo dobrze. Na dwanaście występów tylko raz nie zdobył punktów. Trzykrotnie notował wyniki w czołowej „10”, raz był tuż za podium, a także siódmy oraz dziewiąty. W całym sezonie zgromadził 222 punkty i uplasował się na 15. miejscu. W marcu 2019 w Zakopanem zdobył pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego, dwukrotnie kończąc zawody na 27. pozycji.

Ponownie pojawił się na imprezie dla czołowych juniorów. Jednak jego starty nie były aż tak udane, indywidualnie był 48., zaś Polska drużyna, w której składzie znalazł się Juroszek, konkurs ukończyła na 5. miejscu.

Kacper Juroszek, fot. Martyna Okrzesik

2019/2020

W 2019 trzykrotnie wystąpił w zawodach Letniego Grand Prix. Najwyżej sklasyfikowany był na 33. miejscu w Hakubie. W listopadzie 2019 roku zadebiutował w Pucharze Świata, jednak nie przeszedł kwalifikacji do konkursu głównego. Głównie pojawiał się w FIS Cupie oraz w Pucharze Kontynentalnym. W tym drugim spędził większość sezonu, jednak punktował jedynie trzy razy. Najwyżej był podczas zmagań w Ameryce, gdy zajął 24. miejsce. W zawodach najniższej ligi pojawił się czterokrotnie i za każdym razem zdobył punkty. Najwyższej usytuowany był w Szczyrku na 8. miejscu.

Zawodnik po raz ostatni wybrał się na Mistrzostwa Świata juniorów. W Oberwiesenthal był 27. oraz 9.

Zima 2020/2021

W sezonie 2020/2021 na arenie międzynarodowej punkty zdobywał jedynie w najniższej lidze. Jego występy nie należały do najlepszych czterokrotnie zdobył punkty, zaś w przekroju całego sezonu jego najwyższą pozycją było 18. miejsce uzyskane w Szwajcarii. Cały sezon ukończył na 67. miejscu z jedynie 41. punktami.

Pierwsze podia w Pucharze Kontynentalnym

W Letnim Pucharze Kontynentalnym 2021 najwyżej klasyfikowany był na 5. miejscu, w sierpniowych zawodach w Râșnovie. We wrześniu zdobył debiutanckie punkty Letniego Grand Prix, zajmując 20. pozycję w Hinzenbach. Zimę spędził głównie w Pucharze Kontynentalnym. Dnia 12 lutego zajął 2. miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Brotterode, po raz pierwszy w karierze stając na podium tego cyklu, zaś następnego dnia na tej samej skoczni zwyciężył. W czołowej „10” znalazł się również na 8. miejscu w Stanach oraz 6. w Norwegii. Cały cykl skończył na piętnastej lokacie.

Zawodnik otrzymał również szansę na wystąpienie w Pucharze Świata. W elicie pojawił się sześciokrotnie, jednak ani razu nie zdobył punktów. Najbliższej był podczas weekendu w Finlandii, gdzie w Lahti ostatecznie zajął 32. miejsce.

2022/2023

W lato mogliśmy zobaczyć Kacpra Juroszka w Letnim Grand Prix oraz Letnim Pucharze Kontynentalnym. Podczas zmagań w elicie trzykrotnie zdobył punkty, w tym raz zmagania ukończył na 9. miejscu w Hinzenbach. W zimowej części Pucharu Świata dwa razy wystąpił w konkursie indywidualnym, w listopadzie 2022 w Wiśle zajął 31. lokatę, zaś w lutym zdobył pierwsze w karierze punkty cyklu zajmując 14. miejsce w Rumunii.

Polak pojawił się podczas weekendu w Szczyrku w czasie trwania zmagań cyklu FIS Cup. Juroszek dwukrotnie znalazł się na podium, był drugi, ulegając jedynie Martinowi Hamannowi, a także podczas drugiego konkursu ostatecznie trzeci. Pomimo jedynie dwóch występów Juroszkowi w klasyfikacji całego cyklu udało uplasować się na 34. miejscu.

Kacper Juroszek, fot. Dominika Śmiech

Igrzyska Europejskie 2023

Polak pojawił się na pierwszych zawodach skokowych podczas Igrzysk Europejskich 2023. Na czempionacie w Polsce wystąpił jednak jedynie podczas konkursu na skoczni normalniej, gdzie po skokach na 97.5 oraz 87.5 metra zajął 27. miejsce.

ZOBACZ TEŻ: KACPER JUROSZEK: ,,CHCIAŁBYM POŻEGNAĆ SIĘ Z ŁATKĄ SPECJALISTY OD SKOCZNI NORMALNYCH.”

Kacper Juroszek, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
6

Może ci się spodobać