Kombinacja norweska – Puchar Świata w Lillehammer

Za nami kolejny weekend z kombinacją norweską! Tydzień temu relacjonowaliśmy dla Was zawody mężczyzn w Ruce, o których możecie przeczytać tutaj. Tym razem przenieśliśmy się do Norwegii na skocznię Lysgårdsbakken w Lillehammer. W efekcie mogliśmy oglądać tam zarówno rywalizację mężczyzn, jak i pierwsze zawody Pucharu Świata kobiet w kombinacji norweskiej w tym sezonie. Tym samym poznaliśmy pierwszą liderkę klasyfikacji generalnej.

Czwartek

Rywalizację w norweskim Lillehammer rozpoczęto w czwartek od rundy prowizorycznej kobiet. Zwyciężczynią okazała się 20-letnia Gyda Westvold Hansen po skoku na 99 metrów. Była to najdłuższa odległość rundy prowizorycznej. W efekcie Norweżka wyprzedziła o aż 7,2 punktu Włoszkę Annikę Sieff (98,5m). Trzeci rezultat uzyskała Niemka Nathalie Armbruster (96,5m).

Piątek

W piątkowy poranek rozegrana została runda prowizoryczna mężczyzn. W efekcie zwyciężył Norweg Jarl Magnus Riiber (98m) osiągając odległość 98 metrów. Natomiast na drugiej pozycji uplasował się Japończyk Ryota Yamamoto (98,5m) przed Austriakiem Mario Seidlem (97,5m). Czwarta nota należała do obecnego wówczas lidera Pucharu Świata – Niemca Juliana Schmida (96,5m). W efekcie autor najdłuższego skoku, Austriak Christian Deuschl (100,5m) objął 5. lokatę. Japończyk Yoshito Watabe (96,5m) zajął szóstą pozycję, a za nim sklasyfikowany został Norweg Jens Luraas Oftebro (93m).

Jeśli chodzi o piątkowy konkurs kobiet, to w serii skoków najdalej lądowała Norweżka Gyda Westvold Hansen, osiągając odległość 101 metrów. Drugi wynik należał do Włoszki Anniki Sieff (96,5m), a trzecią odległość uzyskała Austriaczka Lisa Hirner (91m). Tuż za czołową trójką uplasowały się dwie reprezentantki Niemiec – Nathalie Armbruster (92m) oraz Jenny Nowak (88,5m). Natomiast szóstą lokatę objęła Annalena Slamik (88,5m) z Austrii.

Gyda Westvold Hansen, fot. NTB

W rezultacie triumfatorką piątkowej rywalizacji i pierwszą liderką Pucharu Świata w kombinacji norweskiej stała się Norweżka Gyda Westvold Hansen, która w biegu osiągnęła najlepszy czas 14:27.1. Annika Sieff (+1:11.5) utrzymała swoją drugą pozycję, a na najniższym stopniu podium stanęła 16-letnia Niemka Nathalie Armbruster (+1:29.6).

W efekcie tuż za podium uplasowała się Austriaczka Lisa Hirner (+1:38.0) wyprzedzając Norweżkę Idę Marię Hagen (+1:38.4) oraz Niemkę Jenny Nowak (+2:11.2).

Sobota

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od serii skoków mężczyzn. W efekcie najlepszy okazał się Jens Luraas Oftebro, dzięki próbie na 99 metr. Taką samą odległość uzyskał drugi Japończyk Ryota Yamamoto (+0:03). Natomiast trzeci rezultat, po skoku na 98 metr uzyskał Austriak Mario Seidl (+0:08).

Norweg Jarl Magnus Riiber (+0:22) osiągnął odległość 98,5 metra, co uplasowało go tuż za czołową trójką. Taki sam rezultat uzyskał piąty Yoshito Watabe (+0:29). Natomiast ówczesny lider Pucharu Świata, Niemiec Julian Schmid (+0:35) zajmował szóstą lokatę, dzięki swojej próbie na 97,5 metra.

Jedyny reprezentant Polski, Andrzej Szczechowicz (83,5m) po serii skoków sklasyfikowany został na 42. pozycji.

W rezultacie triumfatorem sobotniego konkursu okazał się Norweg Jens Luraas Oftebro, który w biegu na 10m uzyskał czas 24:04.7. Na drugim stopniu podium uplasował się jego rodak, Jarl Magnus Riiber (+9.5). Dodatkowo trzeci rezultat należał do Niemca Vinzenza Geigera (+39.2).

Jarl Magnus Riiber, Jens Luraas Oftebro, Vinzenz Geiger, fot. Nordic Focus

Tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Norweg Joergen Graabak (+40.5). Piąty rezultat uzyskał Niemiec Manuel Faisst (41.1), natomiast szóstą pozycję objął Ryota Yamamoto (+42.7). W efekcie Andrzej Szczechowicz (+4:24.5) ukończył zawody na 47. pozycji.

Tym samym po sobotnim konkursie plastron lidera Pucharu Świata przejął Norweg Jarl Magnus Riiber. Na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej awansował Jens Luraas Oftebro, natomiast Julian Schmid zaliczył spadek na 3. miejsce.

Niepokonana Westvold Hansen

Jeśli chodzi o sobotnią rywalizację kobiet, to rozpoczęto od porannej serii skoków. W efekcie ponownie najlepsza okazała się Norweżka Gyda Westvold Hansen (98m). Drugi rezultat uzyskała Włoszka Annika Sieff (+0:57), dzięki próbie na 94,5 metra. Skok na 95,5 metra oddała Austriaczka Lisa Hirner (+0:58), co w efekcie przyniosło jej trzecie miejsce.

Za czołową trójką uplasowała się Niemka Nathalie Armbruster (+1:17), która wylądowała na odległości 92,5 metra. W tym samym miejscu lądowała piąta Yuna Kasai (+1:18). W efekcie szóstą pozycję, po skoku na 91 metr zajęła Niemka Svenja Wuerth (+1:36).

Ostatecznie bieg na 5km przypieczętował drugi w tym sezonie triumf Westvold Hansen, która uzyskała czas 14:14.6. Na drugim stopniu podium znalazła się jej rodaczka, Ida Marie Hagen (+1:21.6). Oprócz tego na 3. pozycji uplasowała się Austriaczka Lisa Hirner (+1.22.5).

Tuż za podium sklasyfikowana została Nathalie Armbruster (+1:22.5) przed Anniką Sieff (1:40.5) oraz Yuną Kasai (+1:41.2).

Tym samym po pierwszym weekendzie z kombinacją norweską kobiet, liderką Pucharu Świata została Gyda Westvold Hansen, uzyskując łącznie 200 punktów. Ex aequo na drugiej pozycji znajdują się Annika Sieff oraz Ida Marie Hagen (125 pkt.). Czwarte miejsce należy do Nathalie Armbruster oraz Lisy Hirner (110 pkt.). Natomiast szóstą lokatę objęła Japonka Yuna Kasai (76 pkt.).

Ida Marie Hagen, Gyda Westvold Hansen, fot. NTB

Niedziela

Natomiast niedzielę rozpoczęto od skoków na skoczni HS140. W efekcie Jarl Magnus Riiber został triumfatorem serii, po fenomenalnej próbie na 140 metr. Drugi wynik uzyskał lądujący metr bliżej Austriak Mario Seidl (+0:16). Tuż za nim znalazł się zwycięzca sobotniej rywalizacji – Norweg Jens Luraas Oftebro (+0:28), który skoczył 138,5 metra. Natomiast autorem najdłuższego skoku na 141,5 metra stał się Austriak Franz Josef Rehrl (+0:58). Równie dobrze zaprezentował się Francuz Matteo Baud (+1:02), skacząc na linię 135 metra.

Natomiast Andrzej Szczechowicz po skoku na 103 metry zajmował 52. pozycję.

W rezultacie Riiber zwyciężył z czasem 24:49.2. Na drugim stopniu podium uplasował się Norweg Jens Luraas Oftebro (+47.5), a trzecie miejsce uzupełnił Niemiec Vinzenz Geiger (+1:02.7). Tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Johannes Rydzek (+1:03.4) przed Mario Seidlem (+1:03.5). Kolejne dwie pozycje zajęli reprezentanci Francji – Laurent Muhlethaler (+1:04.8) oraz Matteo Baud (+1:06.2).

Natomiast Andrzej Szczechowicz (+7:09.0) zmagania zakończył na 51. miejscu.

Liderem Pucharu Świata po weekendzie w Lillehammer został Norweg Jarl Magnus Riiber z sumą 398 punktów. Drugą pozycję zajmuje jego rodak, Jens Luraas Oftebro (350 pkt.), a Julian Schmid (293 pkt.) spadł na 3. pozycję. Czwarte miejsce zajmuje Japończyk Ryota Yamamoto (248 pkt.) wyprzedzając piątego Mattego Bauda (198 pkt.), szóstego Vinzenza Geigera (161 pkt.) i siódmego Laurenta Muhlethalera (157 pkt.). Czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kombinacji norweskiej zamykają Manuel Faisst (155 pkt.), Johannes Rydzek (152 pkt.) i Mario Seidl (153 pkt.)

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

źródło informacji: własne
źródło grafiki: NTB, Instagram/@vinzenz_geiger