Kompleks skoczni w Gilowicach – Gilowice, Polska

przez Magdalena Rutkowska

Gilowice to niewielka wioska leżąca w Beskidach, zaraz obok Żywca. Jest to miejsce, do którego ciągnie wielu młodszych zawodników jak i skoczków amatorów. Co jakiś czas goszczą tam także zawody cyklu Orlen Cup Kids. W skład kompleksu w Gilowicach wchodzą dwa obiekty – K19 i K14,5.

Kompleks skoczni w Gilowicach, fot. Magdalena Rutkowska

Kilka słów o obiektach

W skład kompleksu skoczni w Gilowicach wchodzą dwa obiekty- HS20 oraz HS15. Punkt konstrukcyjny większej ze skoczni znajduje się na 19. metrze, większej natomiast na odległości 14.5 metra. Każdy z nich zaopatrzony jest w igelit, a przy skoczniach znajduje się sztuczne oświetlenie, które umożliwia skoki wieczorem. Oba obiekty są miejscem treningów klubu PKS Olimpijczyk Gilowice. To tutaj swoją formę szlifował Jarosław Krzak, którego skoki podziwiamy głownie przy okazji rywalizacji w Pucharze Kontynentalnym oraz zawodach FIS Cup.

Kompleks skoczni w Gilowicach, fot. Magdalena Rutkowska

Historia

Oba obiekty powstały w ramach ogólnopolskiego projektu budowy nowych skoczni narciarskich. Projekt wykonał Stanisław Banerski, który zaprojektował już m.in. skocznię ,,Antoś” w znajdującym się nieopodal Szczyrku. Finalnie, nowe obiekty otwarto 30 września 2006 roku. Co więcej, w ceremonii uczestniczył ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner. Jeśli chodzi o zmiany jakie miały miejsce w obrębie obiektów, to w 2007 roku punkt konstrukcyjny większej skoczni przeniesiono na 20. metr.

Niestety, ze względu na drobne zniszczenia w 2017 roku kompleks musiał zostać zamknięty. Jego modernizacja rozpoczęła się dopiero w 2021 roku! Cały remont w Gilowicach wyniósł właścicieli około 400 tysięcy złotych i obejmował instalację nowego igelitu i wymianę zużytych elementów. Oprócz tego zmieniono nieco profile skoczni, tak aby spełniały wymagania.

Skocznie w Gilowicach, fot. Martyna Okrzesik

Rekordziści obiektów

Rekordzistą obiektu HS20 w Gilowicach jest obecnie Krzysztof Biegun, który swój daleki skok na 24.5 metra, oddał 2 maja 2007 roku. Ponadto, tego samego dnia został ustanowiony żeński rekord, wynoszący 22 metry, którego właścicielką do tej pory jest Joanna Gawron. Ciekawostką jest to że, pierwszy rekord skoczni ustanowił obecny reprezentant Polski kadry B, a konkretnie Jakub Wolny. Jest on wychowankiem klubu LKS Klimczok Bystra i w związku z tym często trenował w Gilowicach.

Tytuł rekordzisty mniejszej skoczni posiada Maciej Staszewski. Jego daleka próba na 16.5 metra miała miejsce 4 lipca 2015 roku. Kobiecy rekord na 15 metr, padł tam natomiast dość niedawno bowiem we wrześniu 2023 roku, a ustanowiła go Emilia Błasiak – wychowanka klubu z Bystrej.

Kompleks skoczni w Gilowicach, fot. Magda Rutkowska

Treningi amatorów

Od kilku sezonów skocznie są również miejscem treningowym amatorskiej grupy ,,Skocz po marzenia.” Miłośnicy skoków narciarskich, którzy na co dzień nie mogą szlifować swoich umiejętności, kilka razy w roku zjeżdżają się do Gilowic. To właśnie tam, pod pilnym okiem trenerów szlifują swoje skoki i pielęgnują swoją pasję do tej dyscypliny.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła: Informacje własne, wikipedia.org, www.skisprungschanzen.com
Źródła grafiki: Magdalena Rutkowska, Martyna Okrzesik

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać