Kontuzja czeskiego juniora, mistrzostwa Włoch i Norwegii – Newsy

przez Martyna Okrzesik

Zaledwie kilka dni dzieli nas do rozpoczęcia sezonu zimowego 2022/23! W minionym tygodniu jak zwykle nie zabrakło emocji i nowych wydarzeń. Tydzień rozpoczęliśmy od informacji o kontuzji jednego z czeskich juniorów i otwarcia nowej skoczni w Kielcach. Poznaliśmy także pierwsze składy na zawody Pucharu Świata w Wiśle. Media obiegła także niespodziewana informacja o zakończeniu kariery przez 20-letniego Arkadiusza Jojko. Rozegrano także Mistrzostwa Włoch i Norwegii. To i wiele więcej w poniższym artykule!

Kontuzja Filipa Krenka

Czeski junior Filip Krenek poinformował za pośrednictwem swojego profilu na Instagramie, że doznał kontuzji kostki podczas jednego z treningów. W efekcie zawodnik nie wziął udziału w krajowym czempionacie rozgrywanym na skoczni Jested w Libercu. W rezultacie kontuzja wyklucza go także z treningów do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu zimowego.

,,Opuściłem mistrzostwa Czech z powodu problemów z kostką, więc sezon letni zakończył się dla mnie trochę wcześniej. Będę gotowy na sezon zimowy, który z każdym dniem jest coraz bliżej” – komentuje 17-latek na swoim profilu na Instagramie.

– „To źle, że stało się to akurat przed sezonem zimowym. Moje skoki były dobre, potrzebowałem teraz tylko więcej treningu siłowego, a jestem bez ruchu przez jakieś 3-4 tygodnie, ale to jest sport. Wrócę silniejszy” – wyjawia nam czeski junior.

W sezonie zimowym czekają na nas dwie duże imprezy juniorskie – Mistrzostwa Świata Juniorów w Wisthler w Kanadzie oraz EYOF w słoweńskiej Planicy. Przed Krenkiem czeka walka o miejsce w składzie reprezentacji Czech na oba wydarzenia.

Filip Krenek, fot. Zosia Hunkiewicz

Otwarcie nowej skoczni w Kielcach

W Kielcach przy Szkole Podstawowej nr. 9 doszło do otwarcia nowej skoczni narciarskiej o punkcie K4. W efekcie w uroczystości wziął udział Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz. Zostały również rozegrane pierwsze zawody sportowe, w których wystartowali zawodnicy m.in z LKS Klimczok Bystra.

– ,,Na pewno dobrze jest, że takie inicjatywy powstają, bo to fajnie dla tego sportu – dla skoków narciarskich. Wiemy, że dzisiaj skoki to nie tylko zima, ale także i lato i takich skoczni na pewno byłoby fajnie jakby w całej Polsce powstało dużo. Na pewno przyszłością są miasta, mimo wszystko w górach jest trochę gorzej jeśli chodzi o ludność, więc na pewno te dzieciaki, które rozpoczną tutaj swoją karierę czy przygodę na takiej skoczni, później mają szansę pójść do Szkół Mistrzostwa Sportowego i kształcić się dalej. Oczywiście, pewnie z 20-30 zostanie ich paru, ale jeśli tyle zostanie, to dla nas na pewno będzie wielki zaszczyt, żeby później z tego mieć wielką radość, że te dzieciaki już w wieku dorosłym, będą zdobywały dla nas medale. Myślę, że jeśli w przyszłości tutaj „wyhoduje się” sportowiec z prawdziwego zdarzenia, to Kielce będą z tego dumne” – komentował Adam Małysz.

Kogo zobaczymy w Wiśle?

Puchar Świata w Wiśle zbliża się wielkimi krokami! W tym tygodniu poznaliśmy m.in. skład kadry Słowenii na to wydarzenie. Podczas zawodów w Polsce obejrzymy Anze Laniska, Petera Prevca, Timiego Zajca, Zigę Jelara, Domena Prevca oraz Lovro Kosa.

Ziga Jelar, fot. Neja Tamshe

Arkadiusz Jojko kończy karierę

W minionym tygodniu świat skoków także obiegła informacja o zakończeniu kariery przez 20-letniego Arkadiusza Jojko. Zawodnik w poprzednich latach był członkiem kadry młodzieżowej, a w minionym sezonie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów w Zakopanem. Jednym z głównych powodów, przez które Jojko zdecydował się porzucić skoki, były stale towarzyszące problemy z lewym kolanem. Ból uniemożliwiał skupienie się w pełni na skokach, a w efekcie zawodnik tracił motywację oraz przybrał na wadze. Podczas minionego lata nie punktował ani razu w zawodach FIS Cup. Zawodnika zabrakło także na starcie finałowej edycji zawodów ORLEN Cup w Zakopanem oraz Letnich Mistrzostwach Polski.

Arkadiusz Jojko, fot. Zosia Hunkiewicz

Mistrzostwa Włoch w Villach

Kolejne krajowe mistrzostwa za nami! Tym razem w krajowym czempionacie rywalizowali Włosi. W efekcie zawody zostały rozegrane na skoczni HS98 w austriackim Villach, a tytuł mistrza wywalczył Giovanni Bresadola (95 i 96m). W efekcie na podium stanęli także Alex Insam (95,5 i 94,5m) i Francesco Cecon (97,5 i 93,5m). Czwarty wynik należał do kombinatora norweskiego Samuela Costy (89 i 84m), a piąty był Andrea Campregher (81,5 i 88m). Zawody na szóstej lokacie ukończył Domenico Mariotti (83,5 i 82,5m).

Alex Insam, Giovanni Bresadola, Francesco Cecon, Samuel Costa, Andrea Campregher, Domenico Mariotti

Natomiast wśród kobiet najlepsza okazała się Jessica Malsiner (91 i 90 m), a o 2 punkty za nią uplasowała się jej starsza siostra Lara (90 i 89,5 m). W efekcie brązowy medal wywalczyła Annika Sieff (89,5 i 86 m).

Wśród Juniorów triumfował Iacopo Bartolas (91 i 96m) przed Manuelem Senonerem (88 i 90m) oraz Bryanem Venturinim (80 i 87,5m). Dodatkowo w kategorii Juniorek triumfatorką została Annika Sieff (90,5 i 92m) przed Noelią Vuerich (82 i 85,5m) i Anną Senoner (78,5 i 81m).

Mistrzostwa Norwegii

Mistrzostwa rozegrali także Norwegowie na skoczni HS106 w Oslo. W rezultacie ich triumfatorem okazał się Daniel Andre Tande (101,5 i 102m). Srebrny medal wywalczył Marius Lindvik (105 i 99,5m), a brązowy Kristoffer Eriksen Sundal (97 i 99,5m). Tuż za podium uplasowali się Halvor Egner Granerud (96 i 97m) oraz Fredrik Villumstad (96 i 94,5m). W zawodach nie wzięli udziału m.in Robert Johansson, Johann Andre Forfang oraz Sondre Ringen.

Kristoffer Eriksen Sundal, Daniel Andre Tande, Marius Lindvik

Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Thea Minyan Bjoerseth (94 i 96,5m) przed Anną Odine Stroem (96,5 i 98,5m) oraz Silje Opseth (95,5 i 98m). Tuż za podium uplasowała się Maren Lundby (94,5 i 95,5m).

Konkurs drużynowy

W rywalizacji drużynowej triumf odniosła pierwsza drużyna Akershus w składzie Adrian Thon Gundersrud (104,5 i 99,5m), Fredrik Villumstad (99 i 98m), Halvor Egner Granerud (102,5 i 102m) oraz Marius Lindvik (105 i 103m).

Na drugim stopniu podium uplasowała się pierwsza drużyna Buskerud w składzie Soelve Jokerud Strand (95 i 89,5m), Joacim Oedegaard Bjoereng (94 i 87m), Anders Haare (95,5 i 99,5m) oraz Daniel Andre Tande (100,5 i 101,5m). Natomiast brązowe medale wywalczyli zawodnicy z Soer-Troendelag. W drużynie znaleźli się Iver Olaussen (97 i 94m), Jo Roemme Mellingsaeter (96,5 i 89m), Simen Kvarstad (92,5 i 94,5) i Bendik Jakobsen Heggli (98 i 95,5m).

Mikst

Następnie rozegrany został konkurs drużyn mieszanych. W rezultacie zwycięstwo odniosła drużyna Buskerud – Silje Opseth (94,5 i 100m), Anders Haare (99,5 i 96m) i Daniel Andre Tande (104,5 i 102,5m). W efekcie drugi wynik uzyskał team Oppland – Thea Minyan Bjoerseth (92,5 i 97m), Anders Ladehaug (88,5 i 91m) i Benjamin Oestvold (97,5 i 92,5m). Dodatkowo brąz powędrował do ekipy z Akershus – Ida Marie Hagen (72 i 76m), Halvor Egner Granerud (99,5 i 102,5m) oraz Marius Lindvik (101 i 102,5m).

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródła informacji: własne, Kielce.naszemiasto.pl,
źródła grafiki: Zosia Hunkiewicz, Instagram/@kristofferesundal, @samhokyns, Facebook/Adam Małysz Official

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać