Le Mont – Chamonix, Francja

przez Magdalena Rutkowska

Na naszej stronie mogliście już przeczytać o najpopularniejszej francuskiej skoczni – Tremplin au Praz w Courchevel. Jednak we Francji znajduję się wiele więcej obiektów, a jednym z nich jest leżąca wysoko w Alpach skocznia „Le Mont” w Chamonix. Co ciekawe to klimatyczne, górskie miasteczko było gospodarzem pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku.

Skocznia w Chamonix podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924

Położenie skoczni

Chamonix jest niewielkim miasteczkiem, które leży we francuskich Alpach, a dokładniej w dolinie Vallee de Chamonix. Miejscowość jest uwielbiana przez narciarzy i alpinistów ze względu na swoje atrakcyjne umiejscowienie. Turystów pragnących odpoczynku, wśród zaśnieżonych szczytów przyciąga tutaj między innymi najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc. Natomiast wielbiciele z całego świata przybywają do Francji aby podziwiać obiekt „Le Mont”.

Historia skoczni

Obiekt do skoków narciarskich „Le Mont”(co po polsku oznacza dosłownie góra) wybudowano u podnóża Mont Blanc w 1905 roku. Wiele razy remontowano i przebudowywano go ze względu na ilość odbywających się na nim licznych konkursów. Francuska skocznia słynie głównie z tego, że urokliwe Chamonix, w którym się znajduje było organizatorem pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To właśnie na „Le Mont” zawodnicy walczyli o najwyższe tytuły. Myślę, że warto wspomnieć tutaj o triumfatorze, który odniósł swój sukces właśnie w tym miejscu. Pierwszym w historii mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich został Jacob Tullin Thams. W 1937 roku we Francji odbyły się także Mistrzostwa Świata, gdzie finalnie też triumfował Norweg – Briger Ruud. Po II wojnie światowej alpejskie miasteczko było gospodarzem między innymi Pucharu Kongsberga (1956 i 1965). Później regularnie organizowano tam międzynarodowe zawody takie jak Grand Prix Narodów czy Puchar Świata. Pierwszy konkurs cyklu najwyższej rangi na skoczni wśród alpejskich szczytów odbył się w 1981 roku.

Skocznia w Chamonix, widok z boku

Skocznia aktualnie

Niestety, obecnie obiekt nie jest używany przy okazji międzynarodowej rywalizacji, jednak wiemy, że skocznia jest miejscem treningów miejscowego klubu „Club des Sports de Chamonix”. Ostatni konkurs Pucharu Świata odbył się tam dość dawno, ponieważ jeszcze w 1998 roku.

Skocznia w Chamonix latem

Na koniec zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych takich jak: Twitter, Instagram oraz Facebook.

Źródła: Wikipedia, Skisprungschanzen, informacje własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać