Tremplin du Praz – Courchevel, Francja

przez Julia Pawłowska

Courchevel to miejscowość, która od pewnego czasu stale gości czołowych skoczków narciarskich, którzy biorą udział w zawodach zaliczanych do cyklu letniego Grand Prix. Ponadto na francuskim obiekcie z kompleksu Tremplin du Praz odbyły się w przeszłości również Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Na ten moment skocznia jest miejscem, gdzie trenują głównie francuscy skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy. 

fot. Artur Bała

Historia Tremplin du Praz

Courchevel to miejscowość zlokalizowana  w południowo-wschodniej Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Znajduje się ona w jednym z największych ośrodków narciarskich na świecie, znanym jako Trzy Doliny. Pierwsza skocznia narciarska w okolicy powstała już na początku lat 30. XX wieku. Kompleks został powiększony na skutek organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertvill. Na potrzeby zawodów wybudowano dwie skocznie K120 oraz K90. Igrzyska sprawiły, że obiekt został rozsławiony i znany większej części sportowego świata. Na skoczni normalnej zwycięzcą został wówczas Austriak Ernst Vettori, natomiast na skoczni dużej złoty krążek zdobył Fin Toni Nieminen. Ponadto w momencie zdobycia złotego medalu olimpijskiego Nieminen miał zaledwie 16 lat. Na ten moment Tremplin du Praz gości głównie zawody Letniego Grand Prix, jednak w latach 1991-1994 rozegrane zostały tutaj także konkursy Pucharu Świata.

Rekordziści skoczni:

Oficjalny rekord skoczni dużej jest współdzielony przez trzech zawodników; Kamila Stocha, Michaela Hayboecka oraz Daniela Tschofeniga. Odległość 137 metrów osiągnął na Tremplin du Praz Polak w 2011 roku, natomiast w 2022 roku dokonali tego obaj Austriacy. Najdłuższy skok należy jednak do Andreasa Wellingera. Niemiec 30 lipca 2011 roku wylądował o pół metra dalej niż wynosi oficjalny rekord obiektu.

Parametry obiektów

Wielkość skoczni: HS135
Punkt K: 125 m
Długość najazdu: 104,65 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 6,8 m
Nachylenie progu: 11,5°
Wysokość progu: 3,9 m
Nachylenie zeskoku: 35,2°
Wielkość skoczni: HS96
Punkt K: 90 m
Długość najazdu: 89,5 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 6,3 m
Nachylenie progu: 10,5°
Wysokość progu: 3,5 m
Nachylenie zeskoku: 36°


Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.Facebook.

źródło informacji oraz zdjęć;  skisprungschanzen.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać