Kristoffer Eriksen Sundal

przez Magdalena Rutkowska

Kristoffer Eriksen Sundal to młody, 22 – letni skoczek urodzony 7 lutego 2001 roku, w stolicy Norwegii. Jest on reprezentantem klubu IL Koll a od 2022 roku regularnie możemy podziwiać jego skoki w konkursach Pucharu Świata. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób Norweg znalazł się w reprezentacji, oraz jakie osiągnięcia ma na swoim koncie, zapraszamy do lektury!

Kristoffer Eriksen Sundal, fot. Martyna Okrzesik

Początki międzynarodowej kariery

Swój debiut na arenie międzynarodowej zaliczył w 2017 roku, kiedy to wystąpił w konkursie cyklu Fis Cup w Notodden. Niestety, zajął wtedy dopiero 22. miejsce ale dało mu to pierwsze punkty. W następnym roku młody zawodnik dalej próbował swoich sił w Fis Cupie i w Falun po raz pierwszy wylądował w czołowej dziesiątce. Kolejnym ważnym momentem był start w Pucharze Kontynentalnym. Sundal wziął w nim udział latem 2021 roku, w Rumuńskim Rasnovie. Pierwszego dnia zajął 37. miejsce, natomiast w drugim konkursie był 24. Warto wspomnieć, że zawodnik jest także medalistą Mistrzostw Norwegii z 2019 roku, zgarnął wtedy brązowy medal w konkursie drużynowym.

2022 rok był zdecydowanie przełomowy w karierze Norwega, bowiem otrzymał on szansę od szkoleniowca reprezentacji Norwegii – Alexandra Stoeckla i wystartował w Letnim Grand Prix. W lipcu 2022 roku w Wiśle zajął kolejno 34. i 36. miejsce. Dodatkowo stanął na 3. miejscu podium klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego.

ZOBACZ TAKŻE: PHILIP ASCHENWALD KONTUZJOWANY!

Kristoffer Eriksen Sundal, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2022/2023

W listopadzie Sundal zdobył pierwsze punkty Pucharu Świata, które dała mu 18. lokata podczas konkursu inaugurującego sezon. Potem regularnie występował w konkursach cyklu najwyższej rangi. Jego najlepszym wynikiem było 7. miejsce w konkursie indywidualnym w Oslo. W 2023 roku odbyły się kolejne Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym (Planica). Norweski zawodnik wystartował wtedy w trzech konkursach – dwóch indywidualnych i drużynowym. Indywidualnie zajął 21. (HS-102) oraz 18. miejsce (HS-138). W konkursie drużynowym natomiast, wraz z kolegami z drużyny wywalczył srebrny medal.

Jak co roku odbył się prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, w którym Sundal uplasował się w pierwszej trzydziestce, był bowiem 24. Nieco lepiej poradził sobie w turnieju Raw Air, rozgrywanym na norweskiej ziemi. Młody Norweg mimo silnej konkurencji wylądował na 21. miejscu. Swój pierwszy sezon Pucharu Świata ukończył na 27. pozycji z 246 punktowym dorobkiem.

Reprezentacja Norwegii podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym – Planica, fot. Heiko Junge/ Terje Pedersen// NTB

Na koniec zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych takich jak: Instagram, Facebook i Twitter.

Źródła grafiki: Martyna Okrzesik, NTB, @/kristofferesundal
Źródła informacji: własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać