Lahti gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2029?

przez Zuzanna Karwacka

Do dnia pierwszego maja należało zgłosić chęć kandydowania na gospodarza Mistrzostw Świata w Lotach w 2028 oraz Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2029. Pretendentem do pierwszej z imprez będzie bez wątpliwości Planica. Tymczasem do drugiej zaoferowali się Finowie.

Salpausselkä (HS130), fot. Maksim Bartolj

Jakiś czas temu na naszej stronie informowaliśmy o tym, że Słoweńcy są chętni do organizacji Mistrzostw Świata w Lotach za 5 lat, ponadto wysunęli oni propozycję uczestnictwa kobiet. Kwestią zagadkową była natomiast kandydatura na gospodarza imprezy, odbywającej się rok później. Z odpowiedzią w oficjalnym ogłoszeniu przybył FIS. Przedstawiciele organizacji poinformowali wraz z dniem 3 maja, że to właśnie Lahti zgłosiło się do przeprowadzenia konkursów tej wagi.

ZOBACZ TEŻ MISTRZOSTWA ŚWIATA W LOTACH NARCIARSKICH 2028 W PLANICY Z UDZIAŁEM KOBIET?

Rekordowa liczba

Finowie nie pierwszy raz podejmują się takiego wyzwania. Są oni wręcz weteranami, jeśli chodzi o goszczenie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Lahti to miejscowość, która do tej pory była gospodarzem tej imprezy już siedmiokrotnie. Ostatni raz przyjmowali oni najlepszych sportowców w 2017 roku.

Jedyna kandydatura

Bardzo dobrze znamy sytuację, kiedy to jedno miasto oferowało się do tego typu przedsięwzięcia. Zarówno Trondheim, które będziemy podziwiać jako gospodarza w 2025 roku, jak i Falun w 2027, były jedynymi kandydatami do podjęcia się wyzwania. Oczywiście, tak jak w przypadku wspomnianych miejscowości, oficjalna zgoda na Lahti jest tylko formalnością, bowiem ostatnie zgłoszenia mogły wpływać do pierwszego dnia maja bieżącego roku.

Kwestionariusz i decyzja

Szczegółowe koncepcje na nadchodzące imprezy zostaną przedstawione 1 sierpnia 2023 roku. Dokument taki musi zawierać zarys informacji o obiektach, liczbie pracowników oraz wolontariuszy. Ponadto o zakwaterowaniu, transporcie, zasadach bezpieczeństwa, prawach handlowych i marketingowych. Dodatkowo należy umieścić fragment o przewidzianych transmisjach, ceremoniach medalowych oraz ogólnej strukturze organizacyjnej, prawnej oraz finansowej.

Ostateczna decyzja w sprawie zapadnie zaś 4 czerwca 2024 roku na Międzynarodowym Kongresie Narciarskim w Rejkawiku.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: fis-ski.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać