LGP w Courchevel: Wygrana Niki Kriznar

przez Małgosia Mikulska

To właśnie dzisiaj rozpoczyna się najważniejszy cykl skoków narciarskich na igielicie. We francuskim Courchevel zostało zainaugurowane Letnie Grand Prix. Pierwszym konkursem, który mogliśmy oglądać była rywalizacja pań. Najlepsza okazała się Słowenka Nika Kriznar.

Nika Kriznar, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: LGP W COURCHEVEL: ZAPOWIEDŹ, HARMONOGRAM, LISTY STARTOWE

Stawka zawodniczek nie jest zbyt liczna, ponieważ na liście startowej zameldowało się zaledwie 26 pań, reprezentujących 8 krajów. Na starcie zabrakło między innymi Norweżek, Austriaczek czy Polek, które zobaczymy już w przyszłym tygodniu w Szczyrku. Mimo tego, w dzisiejszych zawodach mogliśmy oglądać kilka znanych i utytułowanych skoczkiń z czołówki Pucharu Świata.

Zawody odbywają się na skoczni Tremplin du Praz, która często gości Letnie Grand Prix. Jej punkt konstrukcyjny zlokalizowany jest na 125. m, a rozmiar to 132 m.

ZOBACZ TEŻ: TREMPLIN DU PRAZ – COURCHEVEL, FRANCJA

Seria treningowa

Do serii treningowej przystąpiło zaledwie 21 skoczkiń, a cały trening trwał jedynie 16 minut. Panie skakały w większości z 21. platformy najazdowej, jednak dwóm ostatnim zawodniczkom obniżono do platformy 20.

Zdecydowanie najlepiej zaprezentowała się Nika Kriznar, która wygrała tę rundę z przewagą 19.8 punktu, lądując na 129. metrze. Aż 12 metrów bliżej skoczyła Sara Takanashi, która zajęła drugie miejsce. Czołową trójkę uzupełniła Selina Freitag, która skacząc 111 m straciła aż 27.4 punkty do prowadzącej Kriznar.

Pełne wyniki serii treningowej możecie zobaczyć tutaj.

Seria próbna

Kolejną serią zaplanowaną przez organizatorów miały być kwalifikacje, jednak ze względu na małą liczbę uczestniczek została ona przemianowana na serię próbną. Wiatr był dość stabilny, co pozwoliło na utrzymanie 21. belki startowej przez całą serię.

Ponownie najlepsza okazała się Słowenka Nika Kriznar, która skoczyła 130.5 m. Na drugim miejscu została sklasyfikowana Alexandria Loutitt (122.5 m), a trzecia pozycja przypadła Sarze Takanashi (122 m).

Pełne wyniki serii próbnej możecie zobaczyć tutaj.

Pierwsza seria

Konkurs rozpoczął się punktualnie o godzinie 10:15. Warunki wiatrowe nadal były dość stabilne, dlatego większość zawodniczek rozpoczynała najazd z 21. belki startowej. Jedynie trzy ostatnie zawodniczki miały obniżony rozbieg o jeden stopień.

Niestety, zaledwie dwóm skoczkiniom udało się dolecieć do punktu konstrukcyjnego. Sara Takanashi wylądowała na 129.5 m, natomiast Nika Kriznar na 125 m. Obie zawodniczki uzyskały tę samą liczbę punktów, dzięki czemu po pierwszej serii zajmowały pierwsze miejsce ex aequo. Czołową trójkę uzupełniła Katharina Schmid, która skoczyła 125 m.

Pełne wyniki pierwszej serii możecie zobaczyć tutaj.

Seria finałowa

Druga seria konkursowa rozpoczęła się o godzinie 11.00 i trwała zdecydowanie najdłużej ze wszystkich. Niestety z powodu wzmagającego się wiatru między skokami były długie przerwy. Zawodniczki skakały z belki 18., 19., i 20.

Ponownie jedynie dwie czołowe zawodniczki przekroczyły punkt K. Niepokonana okazała się Nika Kriznar, która skacząc na odległość 128.5 m wygrała cały konkurs. 10 punktów straciła do niej Sara Takanashi, mimo, iż skoczyła najdalej (131 m). Podium uzupełniła Kanadyjka Alexandria Loutitt, która po skoku na odległość 120.5 m przesunęła się z szóstego miejsca zajmowanego po pierwszej serii.

Najlepsza dziesiątka zawodów pań w Courchevel

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło: własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać