LGP w Courchevel: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Martyna Okrzesik

Przed nami inauguracyjne zawody Letniego Grand Prix w tym sezonie! Już 29-30 lipca 2023 na obiekcie Tremplin du Praz w Courchevel, odbędzie się rywalizacja najwyższej rangi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W tym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące tego wydarzenia, jak harmonogram oraz listy startowe!

Tremplin du Praz, źródło: Courchevel Tourisme

Kilka słów o skoczni

Courchevel to miejscowość, która od pewnego czasu stale gości czołowych skoczków narciarskich, którzy biorą udział w zawodach zaliczanych do cyklu letniego Grand Prix. Ponadto na francuskim obiekcie z kompleksu Tremplin du Praz odbyły się w przeszłości również Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1992. Na ten moment skocznia jest miejscem, gdzie trenują głównie francuscy skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy. 

Warto wspomnieć, że obiekt HS135 podczas tegorocznej edycji zmagań został zmodyfikowany do HS132, ze względu na zasady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Oficjalny rekord skoczni dużej jest współdzielony przez trzech zawodników: Kamila Stocha, Michaela Hayboecka oraz Daniela Tschofeniga. Odległość 137 metrów osiągnął na Tremplin du Praz Polak w 2011 roku, natomiast w 2022 roku dokonali tego obaj Austriacy. Taki sam rekord dzielą kobiety – Słowenka Ema Klinec z 2018 oraz Austriaczka Marita Kramer z 2022 roku.

Reprezentacja Polski i listy startowe

Reprezentacja Polski uda się do Francji w składzie Aleksander Zniszczoł, Kacper Juroszek, Jakub Wolny, Klemens Murańka oraz Maciej Kot. Do Courchevel pojadą także trenerzy Krzysztof Miętus i Radek Židek, asystenci głównych szkoleniowców Kadr Narodowych A i B, a także fizjoterapeuta Paweł Gurbisz i serwisant Kamil Skrobot.

W rezultacie w Courchevel zaprezentuje się 53 mężczyzn z 16 krajów. Wśród nich znajdują się debiutanci tacy jak Hektor Kapustik, Enzo Milesi, Felix Trunz, Tomofumi Naito, Iver Olaussen, Sindre Ulven Jørgensen, Pål-Håkon Bjørtomt, Hannes Landerer, Maximilian Ortner, Rok Oblak oraz Matija Vidic.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ MĘŻCZYZN

Podczas inauguracji we Francji zabraknie polskich skoczkiń. Decyzją trenera Haralda Rodlauera, reprezentantki biało-czerwonych zaprezentują się dopiero podczas zmagań w Szczyrku. – Rywalizację w ramach Letniego Grand Prix rozpoczniemy od Szczyrku, z czterema dziewczynami. Zawsze ciekawie zacząć od domowych zawodów, dziewczynom będzie poświęcana większa uwaga. Będziemy tam już od 3 sierpnia, by dobrze przygotować się do konkursów. Ważne jednak, by dać zespołowi czas i nie mieć zbyt wygórowanych oczekiwań. Wszyscy w zespole pracują bardzo profesjonalnie – wyjawiał Austriak.

Ostatecznie na Tremplin du Praz zaprezentuje się 26 skoczkiń z 8 krajów. Wśród debiutantek znalazła się m.in. Francuzka Emma Chervet.

ZOBACZ LISTĘ PEŁNĄ STARTOWĄ KOBIET

Harmonogram zawodów w Courchevel:

Sobota, 29 lipca 2023
8:30 – Oficjalny trening kobiet
9:15 – Kwalifikacje kobiet
10:15 – Konkurs indywidualny kobiet
16:00 – Oficjalny trening mężczyzn
16:45 – Kwalifikacje mężczyzn
18:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn

Niedziela, 30 lipca 2023
9:00 – Kwalifikacje kobiet
10:00 – Konkurs indywidualny kobiet
16:30 – Kwalifikacje mężczyzn
18:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn

Chwila wspomnień

Przed rokiem na obiekcie Tremplin du Praz triumfował Manuel Fettner, dzięki skokom na 129 oraz 128 metr. Wówczas drugą pozycję wywalczył reprezentant Szwajcarii Gregor Deschwanden (134 & 127 m). Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (12 & 129.5 m), a w czołowej piątce uplasowali się także Daniel Tschofenig (124.5 & 137 m) oraz Anders Haare (131.5 & 132 m).

Gregor Deschwanden, Manuel Fettner Stefan Kraft, fot. EXPA Pictues

W rezultacie najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był dziesiąty Maciej Kot (129 & 120 m). Natomiast swój życiowy wynik wywalczył Jarosław Krzak (123 & 133.5 m), który wywalczył 12. lokatę. Premierowe punkty Letniego Grand Prix zdobył także 23. Adam Niżnik (114.5 & 115.5 m), a poza czołową trzydziestką znalazł się 37. Stefan Hula (98.5 m) oraz 40. Klemens Murańka (99.5 m).

Po występie w Courchevel udało nam się porozmawiać z Jarosławem Krzakiem. Pełną rozmowę znajdziecie klikając w poniższy link.

ZOBACZ TEŻ: JAROSŁAW KRZAK: ,,SKOKI TO BARDZO ZŁOŻONA DYSCYPLINA”

Jeśli chodzi o konkurs kobiet, to triumfatorką zawodów we Francji okazała się Słowenka Ursa Bogataj (125.5 & 123.5 m), a drugie miejsce wywalczyła jej rodaczka Nika Kriznar (115.5 & 115 m). Na najniższym stopniu podium stanęła wówczas reprezentantka gospodarzy Julia Clair (121 & 116 m), której niestety zabraknie na skoczni w tym roku, z uwagi na kontuzję. Czołową piątkę uzupełniły Nika Prevc (118 & 115.5 m) oraz Francuzka Josephine Pagnier (105.5 & 112 m). W efekcie na obiekcie Tremplin du Praz zabrakło polskich zawodniczek.

Nika Kriznar, Ursa Bogataj, Julia Clar, źródło: Instagram/@jul.clair

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać