LGP w Szczyrku: Kwalifikacje dla Zografskiego!

przez Karolina Lenard

Po inauguracji zawodów Letniego Grand Prix w Courchevel, o których możecie przeczytać tutaj, przyszedł czas na zmagania w Szczyrku. Konkursy odbędą się na kompleksie skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków. Na starcie dzisiejszych kwalifikacji pojawiło się 56 zawodników, a w tym 9 reprezentantów Polski. Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiegała piątkowa rywalizacja, to zapraszamy do lektury!

Kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków, fot. Martyna Okrzesik

Pierwsza seria treningowa

Punktualnie o godzinie 17:15, rozpoczęła się pierwsza seria treningowa, przed kwalifikacjami w Szczyrku. Zawodnicy rozpoczęli zmagania z belki startowej ustawionej na 5. platformie.

Najlepszy w pierwszym treningu okazał się reprezentant Bułgarii – Vladimir Zografski. Jego skok na odległość 97,5 m dał mu prowadzenia nad drugim Dawidem Kubackim (98,5m), natomiast na trzeciej pozycji znalazł się Klemens Murańka (97,5 m).

Miejsce w czołowej dziesiątce zajął również Kamil Stoch (97,5 m), oraz Piotr Żyła (96,5 m). W rzeczywistości zawodnicy po swoich próbach zostali sklasyfikowani kolejno na 4. i 9. lokacie.

Najlepsza odległość w pierwszym treningu należała do Francisco Moertha. Austriak pomimo długiego skoku, na odległość 100,5 metra, końcowo uplasował się na 8. miejscu.

Miejsca pozostałych Polaków:

12. Kacper Juroszek – 96,0 m
15. Aleksander Zniszczoł – 93,5 m
30. Paweł Wąsek – 90,5 m
31. Maciej Kot – 91,5 m
43. Marcin Wróbel – 84,5 m

Druga seria treningowa

Druga seria treningowa rozpoczęła się z 6. platformy.

Najdłuższy skok należał do reprezentanta Bulgarii – Vladimira Zografskiego (106 m), dający mu tym samym zwycięstwo w drugim treningu. Drugą lokatę zajął Polak – Dawid Kubacki, który po swoim skoku na 98 metr, wyprzedził Austriaka – Francisco Moertha. Zawodnik uzyskał odległość krótszą od reprezentanta Polski o dwa metry.

Tuż za czołową trójką, a konkretnie na 4. miejscu znalazł się Stephan Leyhe, który zanotował identyczną odległość do Moertha. Austriak otrzymał większą rekompensatę za wiatr, przez co reprezentant Niemiec stracił do niego jedynie 0,5 pkt. Lokatę w TOP10 konkursu zanotował również Kamil Stoch. Polak zamykał czołową dziesiątkę z odległością 96,5 metrów.

Bardzo słabo zaprezentowali się reprezentanci Słowenii. Najlepszym reprezentantem w obu treningach okazał się Rok Oblak. Ostatecznie Słoweniec treningi zakończył na 33. i 27. pozycji.

Miejsca pozostałych Polaków:

11. Piotr Żyła – 97,0 m
15. Klemens Murańka – 97,5 m
17. Paweł Wąsek – 97,5 m
18. Maciej Kot – 97,5 m
26. Kacper Juroszek – 95,0 m
29. Marcin Wróbel – 93,5 m
35. Aleksander Zniszczoł – 94,0 m

Kwalifikacje

W przeciwieństwie do pierwszego, jak i drugiego treningu, oficjalną serię piątkowych zmagań rozpoczęto z 7. platformy startowej. Na starcie stanęło 56 zawodników.

W kwalifikacjach, podobnie jak w seriach treningowych, najlepszy okazał się Zografski. Reprezentant Bułgarii oddał swoją próbę na odległość 105,5 metra, wyprzedzając Stephana Leyhe o 6,5 pkt. Niemiec uzyskał 100,5 m. Tymczasem trzecie miejsce zajął, prezentujący się równie dobrze w trakcie treningów, Dawid Kubacki (98,5 m).

Tuż za podium znalazł się reprezentant Austrii – Stefan Rainer (98,5 m). Jednocześnie oprócz Kubackiego w czołowej dziesiątce kwalifikacji, znalazło się aż 6 innych reprezentantów Polski. Mianowicie był to Aleksander Zniszczoł (98,0 m), Kamil Stoch (98,0 m), Piotr Żyła (98,5m), Klemens Murańka (97,5m), Kacper Juroszek (98m) oraz Paweł Wąsek (97,0m).

Do konkursu nie awansowało sześciu zawodników. Niewątpliwie były to słabe kwalifikacje zwłaszcza dla Słoweńców, iż do konkursu zakwalifikował się jedynie – Rok Oblak (96,5 m).

TOP 10 piątkowych kwalifikacji w Szczyrku

Miejsca pozostałych Polaków:

12. Maciej Kot – 98,5m
38. Marcin Wróbel – 92,5m

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać