Mistrzostwa Czech w Harrachovie: Koudelka i Ulrichova złotymi medalistami

przez Szymon Kołtun

W czeskim Harrachovie odbyły się krajowe mistrzostwa w skokach narciarskich. Po rywalizacji na największym obiekcie kompleksu Sportovní areál Čerťák (K-90, HS-100) złote medale trafiły w ręce Romana Koudelki i Klary Ulrichovej.

Sportovní areál Čerťák, fot. Artur Bała/skisprungschanzen.com

Junioři + Muži

Na starcie konkursu mężczyzn pojawiło się 30 śmiałków. Konkurs niemalże w całości odbywał się z belki startowej nr 8. Odstępstwo stanowił Roman Koudelka, który w obu seriach zaczynał najazd z 4 poziomów niżej, wskutek czego otrzymał bonusowe 18.8 punktu.

Z roli faworyta perfekcyjnie wywiązał się Koudelka (92,0 & 99,0 m), triumfując z przewagą 26.1 punktu nad drugim zawodnikiem. Owym okazał się specjalizujący się w kombinacji norweskiej Jiri Konvalinka (100,0 & 96,0 m). Walkę o brązowy medal stoczyli skoczkowie, którzy niedawno brali udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Planicy. W ostatecznym rozrachunku Daniel Skarka (96,0 & 94,5 m) pokonał Josefa Buchara (97,0 & 95,0 m) różnicą pół punktu. O takim rozstrzygnięciu zdecydowały wyższe noty za styl u rok starszego Skarki. Na piątej pozycji uplasował się uczestnik ostatnich Igrzysk Olimpijskich rozegranych w Pekinie-Radek Rydl (93,0 & 93,0 m).

Odległe 7. miejsce zajął David Rygl (92,0 & 92,5 m). Pozycję za nim natomiast wylądował Frantisek Holik (88,5 & 91,0 m), który w styczniu po krótkiej przerwie wrócił do czynnego uprawiania skoków narciarskich.

Na końcu stawki uplasował się Polak Jakub Mirowski (48,0 & 48,0 m), posiadający czeską licencję narciarską. Łodzianin jest członkiem klubu LTBK Harrachov.

źródło: czech-ski.com

Biorąc pod uwagę wyłącznie wyniki juniorów, złotym medalistą został Konvalinka, wyprzedzając Skarkę i Buchara.

Roman Koudelka, fot. Martyna Okrzesik

ŽENY

Obsada konkursu kobiet nie należała do najliczniejszych, albowiem udział wzięło tylko 5 zawodniczek. Wielką nieobecną czempionatu była Anezka Indrackova, chorująca na mononukleozę.

Mistrzynią Czech podobnie jak przed rokiem została Klara Ulrichova (91,5 & 89,0 m). Triumfatorka uzyskała 3.5 punktu przewagi nad drugą Karoliną Indrackovą (89,0 & 89,5 m), a także 8.5 oczka więcej od trzeciej Veroniki Jencovej (90,0 & 88,5 m). Medalistki startowały z 13. platformy startowej, co równało się z bonifikatą wynoszącą 32.9 punktu.

Kolejno 4. i .5 lokatę zajęły: Natalie Nejedlova (84,0 & 81,5 m) oraz Julie Osmerova (71,0 & 79,0 m). Wymienione skoczkinie oddawały swoje skoki z 20. belki.

Klara Ulrichova, fot. Martyna Okrzesik

Dorostenci U16 M

W tej kategorii rywalizowała 5 zawodników urodzonych w 2009 roku. Reprezentowali oni kluby z Novego Mesta oraz Desnej.

Kwestia złotego medalu rozstrzygnęła się pomiędzy Jirim Kubalakiem (86,5 & 89,0 m) a Ondrejem Sovą (88,0 & 85,5 m). Choć to Sova prowadził na półmetku, to zwycięstwo odniósł finalnie Kubalak. Pewne 3. miejsce przypadło Markowi Hradilowi (84,5 & 81,5 m). Mistrzostwa Czech w najmłodszej kategorii poza podium zakończyli: 4. Martin Balatka (79,0 & 76,0 m) oraz 5. Pavel Balas (61,5 & 68,5 m).

Dorostenky

W rywalizacji najmłodszych pań Natalie Nejedlova (84,0 & 81,5 m) z Dukli Liberec okazała się wyraźnie lepsza od rok młodszej Julie Osmerovej (71,0 & 79,0 m).