MŚ w Planicy: Fenomenalny Jarl Magnus Riiber!

Za nami ostatnie zawody w kombinacji norweskiej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Ostatnim punktem rywalizacji był konkurs indywidualny na skoczni HS138. Tytułu na dużej skoczni bronił Austriak Johannes Lamparter, jednak tego dnia to Norweg Jarl Magnus Riiber nie miał sobie równych.

Jarl Magnus Riiber, źródło: Instagram/@riiberjarl

Seria skoków

O godzinie 10:30 rozpoczęto zmagania na obiekcie HS138. Na starcie zjawiło się 48 zawodników. W rezultacie rywalizację rozegrano z 15., 14. oraz 13. platformy startowej. Fenomenalny skok na 147 metr oddał główny faworyt do złotego medalu – Jarl Magnus Riiber. Tym samym Norweg ustanowił nowy rekord skoczni. Wówczas drugi wynik uzyskał Japończyk Ryota Yamamoto, po 140-metrowej próbie. Trzeci rezultat należał do Estończyka Kristjana Ilvesa (139.5 m). W czołowej piątce uplasowali się także Niemiec Julian Schmid (131 m) oraz obecny lider Pucharu Świata – Johannes Lamparter (130 m).

Natomiast na szóstej pozycji sklasyfikowany został Norweg Jens Luraas Oftebro (131 m), a siódmy wynik należał do Matteo Bauda (134.5 m). Za Francuzem uplasowała się dwójka reprezentantów Austrii – Stefan Rettenegger (133.5 m) oraz Martin Fritz (131 m). Czołową dziesiątkę zamykał Niemiec Vinzenz Geiger (126 m).

Natomiast Andrzej Szczechowicz, po skoku na 99 metr, zajmował 47. pozycję.

Bieg

O godzinie 15:00 ruszył bieg na 10 km. Bieg rozpoczął Jarl Magnus Riiber, który tego dnia nie miał sobie równych. Jako drugi wystartował Ryota Yamamoto, który szybko został dogoniony przez Kristjana Ilvesa. Za Japończykiem i Estończykiem utworzyła się grupa pościgowa, w której skład weszli Johannes Lamparter, Jens Luraas Oftebro oraz Julian Schmid. Natomiast tuż za nimi wspólnie biegli Stefan Rettenegger oraz Matteo Baud, którzy dołączyli do grupy pościgowej.

Ostatecznie to Jarl Magnus Riiber jako pierwszy przekroczył linię mety z czasem 23:42.6. Sztuki tej jako drugi dokonał jego rodak Jens Luraas Oftebro (+1:01.4), natomiast brązowy medal zawisł na szyi Johannesa Lampartera (+1:04.7). Tuż za podium uplasował się Estończyk Kristjan Ilves (+1:09.0), a piąty rezultat uzyskał Austriak Stefan Rettenegger (+1:10.2). W rezultacie Julian Schmid (+1:31.0) zajął szóstą pozycję, a z dobrego siódmego miejsca cieszył się Francuz Matteo Baud (+1:34.4). Natomiast awans z 20. pozycji na 8. miejsce zaliczył Joergen Graabak (+2:03.8). W czołowej dziesiątce sklasyfikowani zostali także Fin Ilkka Herola (+2:04.4) oraz Ryota Yamamoto (+2:05.9).

Najlepsza dziesiątka konkursu indywidualnego w Planicy

Drugą dziesiątkę otworzył reprezentant Finlandii Eero Hirvonen (+2:07.8). Dwunasty rezultat uzyskał Norweg Espen Andersen (+2:11.6), natomiast trzynasty był Francuz Laurent Muhlethaler (+2:17.8). Vinzenz Geiger (+2:21.7) uplasował się na czternastej pozycji, a tuż za nim sklasyfikowany został Lukas Greiderer (+2:25.0). Johannes Rydzek (+2:48.9) zakończył zmagania na 16. miejscu.

Warto także wspomnieć, o dobrym występie młodego Jiriego Konvalinki (+4:50.6). Reprezentant Czech uplasował się na dwudziestej ósmej pozycji.

Natomiast Andrzej Szczechowicz (+8:57.9) zmagania zakończył na 46. miejscu. Dodatkowo na starcie zabrakło Kazacha Magzhana Amankeldiuly.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne