MŚJ w Planicy: Minja Korhonen mistrzynią świata juniorek!

przez Martyna Okrzesik

Reprezentantka Finlandii – Minja Korhonen – triumfuje podczas konkursu indywidualnego kobiet, podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2024 w słoweńskiej Planicy. Podium czempionatu dopełniły reprezentantka USA – Alexa Brabec, a także Niemka Ronja Loh.

Minja Korhonen, źródło: Instagram: @olympicteamfinland / Roni Lukkarinen

ZOBACZ TEŻ: MŚJ W PLANICY: INGRID LAATE WYGRYWA PCR!

Seria próbna

Piątkowe zmagania kobiet w Planicy na obiekcie Srednja skakalnica (HS102), rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9:00. Konkurs skoków, poprzedziła seria próbna. Na starcie nie pojawiły się Finka Nonna Laitinen, a także Słowenka Teja Pavec. Swoje skoki zaprezentowały trzydzieści cztery zawodniczki.

Zwyciężczynią rundy próbnej stała się Niemka Anne Haeckel, która oddała skok na 93 metr. Lokaty w czołowej trójce objęły także Francuzka Romane Baud (86 m) oraz Włoszka Anna Senoner (86 m). Czwarty rezultat zanotowała niemiecka dwuboistka Ronja Loh (86 m), natomiast najlepszą szóstkę dopełniły Słowenka Manca Kobentar (91 m) i Finka Minja Korhonen (83.5 m).

Serię próbną rozegrano z belki numer 23. oraz 24.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków

O 9:30 rozpoczął się konkurs skoków dwuboistek. Jako pierwsza na belce startowej zasiadła reprezentantka Japonii – Yuzuka Fujiwara. Ostatecznie skok na odległość 78 metrów, dał jej siedemnastą lokatę.

Liderką na półmetku rywalizacji okazała się triumfatorka czwartkowej rundy prowizorycznej – Ingrid Laate. Norweżka oddała skok na dystans 90.5 metra, co było drugą odległością tej części zmagań. Tuż za jej plecami, ze stratą 0.4 punktu i 0:02 sekundy do Laate, uplasowała się Tia Malovrh, która niedawno wywalczyła brązowy medal, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2024 w Gangwon. Słowenka wylądowała dokładnie na linii 90 metra. Czołową trójkę dopełniła reprezentantka Niemiec – Ronja Loh (92 m), która okazała się autorką najdłuższego skoku. W efekcie Niemka traciła równe dziesięć sekund do liderki.

Ingrid Låte, źródło: X/@KombinertNorge

Czwartą pozycję, ze stratą trzydziestu dziewięciu sekund, obejmowała główna kandydatka do złotego medalu – Minja Korhonen. Finka uzyskała odległość 87.5 metra, natomiast pół metra dalej lądowała reprezentantka Niemiec Anne Haeckel (+0:50). Niestety, była to próba poniżej możliwości zawodniczki.

Szósty wynik uzyskała kolejna ze słoweńskich dwuboistek – Manca Kobentar (84.5 m; +0:58), zaś siódma była Włoszka Anna Senoner (82 m; +1:02). Najlepszą dziesiątkę dopełniły dwie Francuzki – Marion Droz Vincent (85 m; +1:04) i Romane Baud (87.5 m; +1:07), a także Amerykanka Alexa Brabec (86.5 m; +1:08). Jedenaste miejsce zajęła najlepsza z Austriaczek – Anna-Sophia Gredler (80.5 m; +1:11).

Warto zaznaczyć, że żadnej z zawodniczek nie udało się doskoczyć do punktu konstrukcyjnego skoczni, który na tym obiekcie usytuowany jest na 95 metrze. Ponadto przez cały konkurs panowały deszczowe warunki.

Na starcie nie pojawiły się Finka Nonna Laitinen, a także Słowenka Teja Pavec. Jak poinformowała reprezentantka Słowenii, za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, zmaga się ona z chorobą.

Podczas rywalizacji kobiet doszło do dwóch dyskwalifikacji, które otrzymały Finka Alva Thors, a także Francuzka Anaelle Paris.

Zmagania rozegrano w całości z 24. platformy startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 5 km

O 14:30 rozpoczął się bieg kobiet na dystans pięciu kilometrów. Jako pierwsza ruszyła Norweżka Ingrid Laate, lecz po 0:02 sekundy za nią wystartowała Tia Malovrh. Słowenka wysunęła się na prowadzenie, jednak spotkała ją dyskwalifikacja.

Na półmetku biegu, na czele plasowała się Norweżka Ingrid Laate, jednak z niespełna sekundową stratą do liderki, na drugiej pozycji, znajdowała się Finka Minja Korhonen. Czołową trójkę dopełniała Niemka Ronja Loh (+5.2), natomiast na kolejnych pozycjach znajdowały się Amerykanka Alexa Brabec (+18.7), a także Japonka Yuzuka Fujiwara (+30.1).

Na 3.75 km, na prowadzenie wysunęła się reprezentantka USA, natomiast za jej plecami znajdowała się Finka Korhonen (+0.7). Czołową trójkę dopełniała Niemka Ronja Loh (+1.7). To właśnie między tymi trzema zawodniczkami, toczyła się zacięta walka o kruszec medali.

Ostatecznie po zwycięstwo i tytuł mistrzyni świata juniorek sięgnęła Finka Minja Korhonen. Przypomnijmy, że reprezentantka Finlandii wywalczyła złoty krążek podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2024 w Gangwon. Dwuboistka dobiegła do mety z czasem 15:27.7. Z zaledwie 1.5 sekundową stratą, na drugim stopniu podium, uplasowała się Amerykanka Alexa Brabec, zaś czołową trójkę dopełniła Ronja Loh (+11.0). Dla Niemki jest to już drugi medal, podczas czempionatu w Planicy.

ZOBACZ TEŻ: MŚJ W PLANICY: KONKURS DRUŻYN MIESZANYCH DLA REPREZENTACJI NIEMIEC!

Za podium sklasyfikowana została Japonka Yuzuka Fujiwara (+31.9). Ostatecznie liderka po serii skoków – Ingrid Laate (+33.9), zajęła piąte miejsce. Ponadto lokatę w najlepszej szóstce wywalczyła także Amerykanka Kai McKinnon (+40.0).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Harmonogram Mistrzostw Świata Juniorów 2024 w kombinacji norweskiej w Planicy:

Sobota, 10.02.2024
09:00 – Seria próbna kobiet
10:00 – Seria skoków do konkursu drużynowego kobiet
15:00 – Sprint drużynowy kobiet (2 x 4.5 km)

Niedziela, 11.02.2024
08:30 – Seria próbna mężczyzn
09:15 – Seria skoków do konkursu drużynowego mężczyzn
14:00 – Sprint drużynowy mężczyzn (2 x 7.5 km)

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać