MŚJ w Whistler: Bortolas ze złotem!

przez Zofia Hunkiewicz

Po drużynowych zmaganiach, nadszedł czas na zweryfikowanie formy zawodników w indywidualnym konkursie. Tym razem kombinatorzy mierzyli się na dziesięciokilometrowej trasie. W rezultacie złoty medal wywalczył Włoch – Iacopo Bortolas. Co ciekawe, po zwycięski krążek u pań sięgnęła jego koleżanka z drużyny – Annika Sieff.

Whistler Olympic Park Ski Jumps, fot. Maksim Bartolj

W przeddzień zawodów odbyła się sesja treningowa, w której triumfowali Marco Heinis oraz Atsushi Narita. W efekcie do indywidualnych zmagań nie zostali powołani Pepe Schula, Severin Reiter, Skyler Amy oraz Jens Dahlseide Kvamme.

Konkurs – skoki

Przed rozpoczęciem konkursu, standardowo odbyła się seria próbna. Najlepszy wynik odnotował Iacopo Bortolas. Włoch wylądował na 95,5 m. Hektor Kapustik osiągnął drugą pozycję (93 m), natomiast Eidar Johan Stroem trzecią (94 m). Bardzo dobry skok oddał również Miłosz Krzempek. Dziewięćdziesiąt jeden metrów pozwoliło Polakowi zająć dziewiątą lokatę.

Niedługo później, ruszyły zmagania. Serię skoków zwyciężył ją Niklas Malacinski, który skoczył 102,5 metra. Tuż za nim uplasował się Jiri Konvalinka (100,5 m), zaś trzecie miejsce zajął Andreas Ottesen. Następnie dwie kolejne lokaty wywalczyli Hektor Kapustik (98,5 m) oraz Iacopo Bortolas (99,5 m).

Jeśli chodzi o Polaków, najwyższą lokatę zdobył Kacper Jarząbek (25 miejsce; 88,5 m), następnie Miłosz Krzempek (31 miejsce; 86,5 m) oraz Andrzej Waliczek (38 miejsce; 72 m).

Nie obyło się również bez dyskwalifikacji, która dotknęła trzech zawodników – Grzegora Mitręgę, Bryana Ventiruni oraz Hermana Happonena. W każdym przypadku zawinił nieprzepisowy kombinezon.

Bieg

Start rozpoczął Niklas Malacinski, który przez bardzo długi czas nie dał się wyprzedzić. Amerykanin pozostawiał w tyle swoich przeciwników, aż do dziewiątego kilometra. Po tym dystansie swoje narty wyprowadzili przed niego Tristan Sommerfeldt oraz Iacopo Bortolas. Walka była zacięta do końca.

Ostatecznie Iacopo Bortolas sięgnął po upragnioną wiktorię. Włoch pokonał dziesięć kilometrów w czasie 25:59. Tristan Sommerfeldt dobiegł 3.3 sekundy za nim. Jako trzeci dobiegł Paul Walcher (+9.8), natomiast Eidar Johan Stroem jako czwarty (+12.8). Niklas Malacinski zakończył konkurs na następnej pozycji (+31.1).

Jeśli chodzi o Polaków, Kacper Jarząbek uplasował się najwyżej. Zawodnik zajął dwudziestądziewiątą lokatę. Miłosz Krzempek wywalczył trzydzieste piąte miejsce, zaś Andrzej Waliczek trzydzieste szóste.