Nowa posada Maciusiaka, zamieszanie podczas Mistrzostw Finlandii! – NEWSY (04-10.09.2023)

przez Aleksandra Rajewicz

Ostatnie 7 dni było czasem wielu wydarzeń w świecie skoków narciarskich. Polski Związek Narciarski ujawnił nową funkcję byłego trenera Polskiej kadry B, zaś na północy wystąpiło zamieszanie podczas rozgrywanych w Kuopio Letnich Mistrzostw Finlandii. Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze zdarzyło się w ciągu ostatniego tygodnia, zapraszamy do dalszej lektury!

Maciej Maciusiak, źródło: PZN

Maciej Maciusiak pozostanie częścią PZN

M. Maciusiak pozostanie w szeregach Polskiego Związku Narciarskiego, jednak w całkiem nowej roli. Były trener kadry B, który współpracę zakończył po sezonie 2022/2023, stał się Koordynatorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza. Cykl ten ma umożliwić rozwinięcie się narciarstwa w Polsce, a także dostrzeżenie przyszłych światowych gwiazd w tej dyscyplinie.

-„Chcemy, by młodzież czuła, że jest dla nas najważniejsza. Organizujemy te zawody dla niej. Zależy mi na tym, by te konkursy były odzwierciedleniem areny międzynarodowej i przygotowaniem do rywalizacji poza granicami Polski. Mam pomysły i wdrożymy je w życie” – zapowiada mężczyzna.

Maciusiak już ma w planach jak rozwinąć ten cykl: „Od sezonu zimowego chcemy wprowadzić do cyklu ORLEN Cup kilka usprawnień. Między innymi przeliczniki za wiatr czy bardziej szczegółową kontrolę sprzętu.”

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEN TEMAT: MACIEJ MACIUSIAK W NOWEJ ROLI

Zamieszanie podczas rywalizacji Kuopio

W sobotę na kompleksie Puijo w Kuopio odbyły się indywidualne zawody w ramach Letnich Mistrzostw Finlandii. Początkowo rywalizację zdominował Niko Kytosaho, który uzyskał 130 metrów w pierwszej serii, zaś w drugiej 127, jednak wyniki zawodów w Finlandii zostały oprotestowane, z powodu nieprawidłowych rekompensat za belkę startową i nie zostały uznane za oficjalne. Drugie miejsce w nieoficjalnym zestawieniu sobotnich zawodów zajął Henri Kavilo, który skoczył 121,5 oraz 122,5 m, zaś na trzeciej pozycji znalazł się Vilho Palosaari (116 i 117,5 m).

Nieoficjalne wyniki MF mężczyzn

Niko Kytösaho, fot. Neja Tamshe

U pań bezkonkurencyjna okazała się Jenny Rautionaho, która następną zawodniczkę wyprzedziła o ponad trzydzieści punktów. Drugie miejsce wywalczyła Chinka Dong Bing, zaś trzecia była Minja Korhonen. Szczegółowe wyniki rywalizacji kobiet w Finlandii znajdziecie tutaj.

Podium pań, źródło: instagram.com/puijonhiihtoseura

Kolejne problemy Fridy Westman

Reprezentantka Szwecji Frida Westman rewelacyjnie rozpoczęła ubiegłoroczny sezon Pucharu Świata kobiet. Niestety dalekie skoki i niepewne wykończenia swych prób doprowadziły do kontuzji, o czym więcej możecie przeczytać tutaj. Problemem u zawodniczki okazało się uszkodzenie łękotki. Po powrocie do treningów, Szwedzki Związek Narciarski uzgodnił współpracę z Norweskim Związkiem, w wyniku której Westman rozpoczęła treningi u boku Norwegów.

Niestety pech nie opuszcza Szwedki. W poście na Instagramie norweskiej kadry, podsumowującym obozy treningowe w Lillehammer i Trondheim, możemy przeczytać o możliwej kontuzji. Obecnie Frida Westman oczekuje na odpowiedź na temat stanu jej kolana po jednej z sesji treningowej.

Frida Westman, fot. Martyna Okrzesik

Polsko-czeska współpraca, aby organizować wielkie imprezy

Na dniach podpisano pomiędzy stroną czeską oraz polską memorandum, aby rozwinąć sport na Dolnym Śląsku oraz w Czechach, celem współpracy jest organizacja najważniejszych imprez na świecie w Harrachovie i Jakuszycach. Umowa została podpisana przez burmistrza Liberca Martina Půta, a także marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

 „Na podstawie tego memorandum strony czeska i polska zobowiązują się do stworzenia warunków dla przyszłej organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych i innych na terenie obu regionów. Będziemy gotowi na przeprowadzenie takich imprez jak puchary świata czy mistrzostwa świata.”– zapowiedział Půt.

„Podpisujemy dziś dokument w którym deklarujemy chęć i gotowość do współpracy przy organizacji imprez sportowych rangi międzynarodowej. Łącząc siły z krajem Libereckim wzmacniany nasz wspólny potencjał.” – dodał Cezary Przybylski.

Harrachov fot. Aleksandra Rajewicz

Weekendowe zmagania w Hakubie

W tym tygodniu Hakuba stała się miejscem rywalizacji japońskich skoczków narciarskich. Na 131-metrowym obiekcie odbyły się dwa konkursy kobiet oraz mężczyzn. Sobotnia rywalizacja składała się z jednej serii, która wśród mężczyzn padła łupem kombinatora norweskiego – Ryoty Yamamoto. Tuż za nim znalazł się starszy z braci Kobayashi – Junshio, zaś trzeci był Ren Nikaido. U kobiet najlepiej spisała się Nozomi Maruyama, druga była Yuki Ito, a czołową „3” zamknęła Yuka Kobayashi.

PEŁNE WYNIKI SOBOTNIEGO KONKURSU MĘŻCZYZN (W JĘZYKU JAPOŃSKIM)

WYNIKI KOBIET (JĘZYK JAPOŃSKI)

Podczas drugiego dnia zmagań z triumfu cieszył się Junshiro Kobayashi, który uzyskał 120.5 oraz 129 metrów. Za jego plecami uplasował się Taku Takeuchi (115.5 oraz 133.5 metra), a na najniższym stopniu podium znalazł się Ryota Yamamoto (134 oraz 112.5 m). Wśród kobiet ponownie zwyciężyła Nozomi Maruyama, która swe skoki wylądowała na 112.5 oraz 117.5 m. Następna była Haruka Iwasa, która uzyskała110.5 oraz 115 m, zaś trzecia była Yuki Ito (109.5 oraz 100 metrów).

Haruka Iwasa, Nozomi Maruyama, Yuki Ito fot. instagram.com/yuk11to

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media : FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

źródło zdjęć: własne, instagram.com/puijonhiihtoseura

0 komentarzy
5

Może ci się spodobać