ORLEN Cup w Szczyrku: Krzempek, Wantulok i Cichowlas ze złotymi medalami

10 i 11 października odbyła się finałowa czwarta edycja zawodów ORLEN Cup w kombinacji norweskiej. Dwuboiści rywalizowali w formacie startu masowego na trasie biegowej w Górnym Szczyrku, a także kompleksie skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków. Wśród złotych medalistów znaleźli się m.in. Miłosz Krzempek, Mikołaj Wantulok, a także Jakub Cichowlas.

Miłosz Krzempek, fot. Martyna Okrzesik

Z uwagi na czwartkowe problemy związane ze zbyt silnym wiatrem panującym na skoczni, finałowe zmagania zostały rozegrane w formacie startu masowego. Dwuboiści w czwartek wystartowali w biegu w Górnym Szczyrku, zaś w piątek oddali skoki na szczyrkowskiej skoczni.

Open (HS104 + 4.8 km)

W najstarszej kategorii wiekowej wystartowało łącznie dziesięciu zawodników z roczników 2000-2006. Wszyscy prezentowali swoje próby z 14. poziomu najazdu.

Liderem na półmetku rywalizacji okazał się Grzegorz Mitręga, który zwyciężył wyścig ze startu masowego na dystans 4.8 km. Drugą lokatę po biegu zajmował Miłosz Krzempek, natomiast trzecie miejsce obejmował Paweł Szyndlar. Najlepszą szóstkę dopełniali Mikołaj Serwatowicz, Jakub Cieślar, a także Kacper Jarząbek.

Ostatecznie triumf w finałowych zawodach wywalczył Miłosz Krzempek, który zdeklasował swoją konkurencję na skoczni. 21-latek zaprezentował skok na odległość 99.5 metra. Tym samym zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego posiadał aż 27.2 pkt przewagi nad plasującym się na drugiej pozycji Kacprem Jarząbkiem, który lądował na dystansie 94.5 metra. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Grzegorz Mitręga (81.5 m).

Na czwartym miejscu, ze stratą 0.1 punktu do podium, sklasyfikowany został Paweł Szyndlar. Przedstawiciel SS-R LZS Sokół Szczyrk oddał 84-metrowy skok. Wyniki w czołowej szóstce zanotowali także Wiktor Fickowski (87 m) oraz Jakub Cieślar (82 m).

Stawkę domknęli siódmy Szymon Dubiel (90 m), ósmy Andrzej Waliczek (82.5 m), dziewiąty Mikołaj Serwatowicz (70 m) oraz dziesiąty Bartłomiej Kuchta (76 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII OPEN

Junior Młodszy (HS104 + 3.6 km)

Kategoria Junior Młodszy zgromadziła na starcie jedynie ośmiu śmiałków z roczników 2007-2008. Obowiązywała 14. belka startowa.

Zarówno w biegu na dystans 3.6 km, jak i rywalizacji na obiekcie HS104, najlepiej spisał się Mikołaj Wantulok. Reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego był także się autorem najdłuższego skoku w tej konkurencji, wynoszącego 91.5 metra. Ostatecznie 16-latek zwyciężył z przewagą 24.7 punktu nad drugim Piotrem Nowakiem. Zawodnik UKS Sołtysianie Stare Bystre poszybował na odległość 83.5 metra, dzięki czemu awansował z trzeciej lokaty zajmowanej po wyścigu. Brązowy krążek zmagań wywalczył natomiast Michał Zarycki (71.5 m).

Mikołaj Wantulok, fot. Zofia Hunkiewicz

Tymoteusz Dyduch (74.5 m) zakończył zmagania tuż za podium. Piąty wynik zanotował Jakub Czepczor (61 m), zaś szósty był Hubert Latusek (55.5 m), który po biegu plasował się na drugiej pozycji. Stawkę domknęli Piotr Paszkiewicz (49 m) oraz Wojciech Sikora (52 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Kobiety (HS104 + 2.4 km)

W zawodach kobiet wystartowały dwie reprezentantki Słowacji. Pewną wiktorię zdobyła Kira Kapustikova (83.5 m), natomiast drugi wynik należał do Elli Wittmannovej (57 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII KOBIETY

Młodzik (HS75 + 2.4 km)

W kategorii Młodzik zaprezentowało się łącznie 31 zawodników z roczników 2009-2010. Najlepiej zarówno na trasie biegowej, jak i na skoczni spisał się Jakub Cichowlas (76 m), który zgromadził łączną notę 121.7 pkt. Srebrny medal wywalczył natomiast Kacper Wantulok (71.5 m), zaś brąz zawisł na szyi Konrada Tomasiaka (75 m). Najlepszą szóstkę dopełnili Słowak Marek Potancok (63.5 m), Adam Łupieżowiec (63 m), a także Jakub Kozioł (72.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KATEGORII MŁODZIK

Chłopiec Starszy (HS75 + 1.2 km)

Pełne wyniki kategorii Chłopiec Starszy zostaną uzupełnione po opublikowaniu ich przez Polski Związek Narciarski.

Dla polskich dwuboistów był to przedostatni start w sezonie letnim. Już 19 października na Średniej Krokwi i trasach narciarstwa biegowego COS w Zakopanem, czekają ich mistrzostwa Polski w kombinacji norweskiej.

źródło: informacja własna