Pokal Argeta w Mislinji: Vitez i Logar górą w najstarszej kategorii!

przez Zuzanna Karwacka

Kolejne konkursy z cyklu Pokal Argeta odbyły się tym razem w słoweńskiej Mislinji. Mogliśmy obserwować zmagania kobiet w trzech, a mężczyzn w czterech kategoriach wiekowych. Zwycięstwo wśród najbardziej doświadczonych odnieśli: Patrik Vitez oraz Lara Logar. Kto towarzyszył im na podiach? Którzy zawodnicy i zawodniczki triumfowali w innych kategoriach? Zapraszamy do dalszej części podsumowania.

Patrik Vitez, fot. Martyna Okrzesik

Skoczkowie do 16 lat

Sportowcy w tej kategorii ruszali z belki o numerze 6. Wystartowało ich łącznie 23.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znalazł się Alexei Urevc. Zawodnik klubu NSK Trzic uzyskał bowiem 91 metrów w swoim występie. Udało mu się wyprzedzić rodaka – Erika Tomazica, którego próba obejmowała 91.5 metra. Trzecią lokatę zajmował Blaz Jurcic (90 m). Ponadto w czołowej piątce znaleźli się także: Mai Zakelsek (87 m) i Anze Brecl (85.5 m). W tej części żadnemu z zawodników nie udało się przekroczyć bariery 52.5 punktu za styl. Najwyżej oceniony pod tym względem był piąty Anze Brecl.

Drugi etap zaowocował zwycięstwem Alexeia Urevca (87.5 m). Ostatecznie na drugiej pozycji znalazł się Blaz Jurcic po skoku na odległość 85 metrów. Podium uzupełnił zaś Erik Tomazic (85 m). W serii finałowej stylowo wyróżnił się triumfator, gdyż jego próbę sędziowie ocenili na 54.5 punktu. Warto zaznaczyć, że upadek na 58 metr zaliczył wówczas Tine Tolar.

Skoczkowie do lat 18

Kolejna seria mężczyzn w Mislinji z roczników 2006 oraz 2007 została przeprowadzona z 9.belki. Obecność odhaczyło wówczas 33 sportowców.

Na półmetku liderem był Enej Faletic. Młody reprezentant klubu SSK Velenje po próbie na 89 metrów wypracował ponad 11 punktów przewagi nad drugim Azbe Remicem (85 m). Ponadto do noty Faletica wliczono solidną liczbę 55.5 punktów za styl. Trzecie miejsce przypadało na ten moment Anejowi Razpotnikowi (84 m). Czwartą oraz piątą lokatę okupowali: David Kriznar oraz Ozbej Vacovnik Kotnik.

Koniec końców triumf świętował bez zaskoczeń Enej Faletic (88 m). Kolejną lokatę wywalczył jednak Anej Razpotnik (84 m), który zdołał wyprzedzić Azbe Remica (78.5 m) po skoku dłuższym o prawie sześć metrów o ponad 7 punktów.

Skoczkowie do lat 20

W Mislinji w tej kategorii udział wzięło 24 zawodników z 9 różnych klubów. Startowali oni z 9. belki.

W połowie rywalizacji pozycję lidera objął Ziga Jancar (90 m). Przeważał on nad swoim kolegą z drużyny, jakim był Nik Gostisa Lah (89 m). Za nimi znajdował się zaś Filip Luka z rezultatem 88 metrów. Na kolejnych lokatach uplasowali się Miha Sincic (87 m) oraz Nik Heberle (86.5 m).

Ostatecznie zwycięzcą okazał się Ziga Jancar (90.5 m). W dobrym stylu srebrną lokatę wywalczył zaś Miha Sincic, który zaliczył awans o dwa miejsca po próbie na odległość 86.5 metra. Podium uzupełniał Nik Gostisa Lah (84 m). Do ,,pudła” 3.6 punktu stracił niespodziewanie Jaka Drinovec (87, 85.5 m).

Seniorzy

Tym razem mogliśmy obserwować próby 13 różnych sportowców. Odpychali się oni od belki ustawionej na jedenastym poziomie. Na starcie stanęli reprezentanci sześciu słoweńskich klubów.

Po pierwszej serii na czele znajdowały się trzy osoby. Pierwszą z nich był Patrik Vitez, który uzyskał 90.5 metra, a także mógł zobaczyć 50 punktów za styl skoku. Kolejną okazał się kombinator norweski Matic Garbajs (85 m), lądujący w lepszym stylu od skoczka (52 oczka). Trzecią personą okazał się kolega po fachu Garbajsa – Gasper Brecl (83.5 m). Następni w kolejności byli zaś Gorazd Zavrsnik (82.5 m) oraz Vid Vrhovnik (82.5 m).

Ostatecznie na samym czele nic nie uległo zmianie, ponieważ to Vitez triumfował z wynikiem 84 metrów. Jednak sytuacja kombinatorów znacznie się zmieniła, gdyż to skoczkowie zajęli ich czołowe lokaty. Druga pozycja przypadła Gorazdowi Zavrsnikowi (83.5 m). Natomiast brąz zdobył Marcel Strzinar (81.5, 82.5 m). Gasper Brecl (81 m) spadł na czwarte, Vid Vrhovnik (81.5 m) utrzymał się na piątym miejscu. Zaś Garbajs (74.5 m) zakończył konkurs jako szósty.

Skoczkinie do lat 16

Skoczkinie skakały z belki 5. Wystartowało 6 Pań z rocznika 2008. Dodatkowo jedna z zawodniczek zgłoszona do konkursu w Mislinji, nie pojawiła się na skoczni. Każda z kobiet reprezentowała inny klub. Żadna z nich nie doskoczyła do rozmiaru skoczni. Najbliżej była zaś zwyciężczyni Tina Erzar (80.5 m).

Po pierwszej serii prowadziła Živa Andrić (79,5 m). Podium uzupełniały natomiast: Tina Erzar (76,5 m), ze stratą 4.4 punktu oraz Manca Kobentar (76 m).

Końcowa klasyfikacja medalowa niewiele się zmieniła. Złoto zdobyła Tina Erzar (7.,5 m), srebro Živa Andrić (78.5 m), a brąz Izadora Kopač (77.5, 74 m), która wskoczyła na podium z czwartego miejsca. Manca Kobentar ostatecznie skończyła rywalizację za podium ze stratą 0,4 punktu.

Skoczkinie do lat 18

Tym razem wystartowało dziesięć zawodniczek z roczników 2006-2007, reprezentujących 6 różnych klubów. Tak samo jak w kategorii do lat 16, jedna ze zgłoszonych kobiet nie wystartowała. Belka również była ustawiona na 5 poziomie. Rozmiar skoczni został przeskoczony przez dwie skoczkinie.

Po pierwszej części prowadziła Taja Bodlaj (86 m). Podium uzupełniły: Ajda Košnjek (82 m) oraz Katarina Pirnovar (77.5 m).

W finale najlepsza była Taja Bodlaj (83 m), która nie zamieniła się z nikim miejscami. Kolejną lokatę wywalczyła zaś Ajda Košnjek (87 m). Katarina Pirnovar (75 m) utrzymała natomiast brązową lokatę.

Seniorki

Ze zgłoszonych ośmiu zawodniczek w Mislinji wystartowało sześć. Reprezentowały one 6 rożnych klubów. Roczniki startujących były zróżnicowane, bowiem mieściły się w zakresie od 1998 do 2005 roku. Najstarsza ze zgłoszonych zawodniczek, znana fanom kobiecych skoków Katra Komar, nie wystartowała.

Cały konkurs został rozegrany z 5. belki z wyjątkiem skoku Emy Volavšek w serii finałowej. Żadna z pań nie doskoczyła do rozmiaru skoczni.

Najlepsza trójka w pierwszej serii, była taka sama jak w drugiej. Po pierwszej serii kolejno swoje miejsca zajęły: Lara Logar (81 m), Tinkara Komar (78 m) oraz Ema Volavšek (70.5 m),

W klasyfikacji końcowej wygrała Lara Logar (78 m), drugie miejsce zajęła najmłodsza z trójki Tinkara Komar (75.5 m), a z brąz zdobyła Ema Volavšek (79 m).

źródła: własne, sloski.si