Puchar Kontynentalny w Klingenthal: Historyczne zwycięstwo Joanny Kil!

Joanna Kil odniosła swoje pierwsze, historyczne zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego kobiet, w kombinacji norweskiej w Klingenthal. Tym samym, zawodniczka stała się liderką drugoligowego cyklu.

Joanna Kil, fot. Dominika Śmiech

PCR

Zawodniczki startowały z 27. belki startowej, zaś Jenny Nowak oddawała swoją próbę z 24. poziomu najazdu.

Najlepsza w tej części zmagań okazała się Jenny Nowak. Niemka poszybowała na odległość 73.5 metra, co okazało się najdłuższą próbą. Na kolejnych dwóch pozycjach, uplasowały się jej rodaczki – Amelie Steiner oraz Sophia Maurus. Obie reprezentantki Niemiec uzyskały odległość 68.5 metra. O metr dalej wylądowała czwarta Słowenka Silva Verbic, natomiast piąty wynik wywalczyła Włoszka Greta Pinzani (68.5 m).

Wówczas Joanna Kil, po skoku na 66 metrów, plasowała się na siódmej lokacie.

Seria skoków

O godzinie 11:00 rozpoczęła się rywalizacja kobiet na skoczni. W zmaganiach wzięło udział dwadzieścia pięć zawodniczek. Wszystkie, oprócz Jenny Nowak, startowały z 27. platformy startowej. Nowak swoją próbę oddawała z belki numer 25., dzięki czemu na starcie do jej noty zostało doliczone 5.3 punktu.

Liderką na półmetku rywalizacji ponownie okazała się reprezentantka gospodarzy – Jenny Nowak. Zawodniczka poszybowała na odległość 78.5 metra, co dało jej pewne prowadzenie. Kolejną lokatę objęła jej rodaczka – Sofia Eggensberger (73 m), zaś czołową trójkę dopełniła Słowenka Tia Malovrh (72.5 m). W najlepszej piątce, miejsca wywalczyły także Niemka Maja Loh ( 73 m) oraz Joanna Kil (71.5 m). Polka stanęła przed ogromną szansą na pierwsze, historyczne podium w karierze.

Na szóstym miejscu sklasyfikowana została Sophia Maurus (69.5 m), natomiast za jej plecami znalazła się jej rodaczka – Amelie Steiner (69 m). Czołową dziesiątkę domknęły Włoszka Greta Pinzani (71 m), Niemka Thea Haeckel (70 m), a także Słowenka Silva Verbic (69 m).

Upadek na 63 metr zaliczyła Finka Lumia Nurmela.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Bieg na 5 km

O godzinie 15:15 wystartował bieg kobiet w formacie Individual Compact na 5 km. Na starcie nie pojawiły się aż cztery zawodniczki – Finki Lumia Nurmela i Nonna Leitinen, Norweżka Millie Marie Hagen oraz liderka po serii skoków – Niemka Jenny Nowak.

Ostatecznie pewne zwycięstwo odniosła reprezentantka Polski – Joanna Kil. Dla Polki jest to pierwsze podium w zawodach Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej, a także historyczne pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi. Polka dotarła do mety z czasem 13:01.4. Kolejne trzy pozycje wywalczyły reprezentantki Niemiec – Sofia Eggensberger (+12.2), Marie Haehring (+12.9) oraz Sophia Maurus (+28.3). Czołową piątkę dopełniła Austriaczka Laura Pletz (+30.3).

źródło: informacja własna