Puchar Kontynentalny w Lahti: Trzeci triumf Jakoba Lange!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami ostatnie zawody drugoligowe w kombinacji norweskiej w tym sezonie. W niedzielę w Lahti, Jakob Lange po raz kolejny udowodnił swoją świetną dyspozycję. Niemiec trzeci dzień z rzędu zwyciężył w rywalizacji. Podium wywalczyli również triumfator cyklu – Aleksander Skoglund i Christian Frank.

Czołowa szóstka niedzielnych zawodów, fot. Kenneth Friedheim

Seria skoków

Kilkanaście minut po godzinie 12:00 naszego czasu, ruszyła seria skoków konkursowych. Wszyscy obecni, rozpoczynali swoje próby z 17. najazdu.

Po tej partii, na prowadzenie wysunął się Jiawen Zhao. Chińczyk był autorem najdłuższej odległości, bowiem uzyskał 128 metrów. Dodatkowo przełożyło się to na dziewięciosekundowy zapas czasowy nad Perem Einarem Skjaeret Stromhaugiem. Reprezentant Norwegii lądował trzy i pół metra krócej. Trzeci wynik zapewnił sobie Florian Kolb (125,5 m; +0:12). W czołówej piątce zmieścili się również Jakob Lange i Pascal Mueller. Zarówno Niemiec, jak i Szwajcar skoczyli 122,5 metra.

Jako szósty sklasyfikowany został drugi Chińczyk – Zihe Zhao (121 m; +0:28). Następne cztery miejsca zdominowali niemieccy dwuboiści – Richard Stenzel (119 m; +0:37), Simon Mach (121,5 m; +0:45), Jonathan Graebert (118 m; +0:52) i Christian Frank (119,5 m; +0:55).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PO SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

Po południu ruszył wyścig, którego finalnie nie ukończyli Emil Ottesen, Peter Raisanen i Kuanysh Arman.

Ostatecznie po swój kolejny triumf sięgnął Jakob Lange. Niemiec przeciął linię mety po 26:16.1 minutach. Ze stratą 35 sekund, jednak z najlepszym czasem biegowym, na finiszu zameldował się Aleksander Skoglund. Norweg wywalczył pewne zwycięstwo w tabeli klasyfikacji generalnej. Najniższy stopień na estradzie zajął Christian Frank (+50.4). Sobotni zwycięzca Team Sprintu po raz pierwszy w życiu zdobył indywidualny stopień na podium zmagań drugoligowych.

Tuż za medalistami uplasował się wicelider cyklu – Florian Kolb (+55.7). Niemalże od razu za Austriakiem, na mecie znalazł się Simon Mach (+55.8). Ostatnią lokatę, z czasem poniżej minuty, odnotował Per Einar Skjaeret Stromhaug (+56.4). Następnie sklasyfikowani zostali Pascal Mueller (+1:15.7), Richard Stenzel (+1:24.0) i Eidar Johan Stroem (+1:27.4). Czołową dziesiątkę zamknął Manuel Einkemmer, który wbiegł równo z dziewiątym Norwegiem. Warto też wspomnieć, iż niedzielnym występem Austriak zapewnił sobie spadek, tuż za podium klasyfikacji generalnej.

Czołowa dziesiątka niedzielnego konkursu w Lahti

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Klasyfikacja generalna

Ostatecznie po triumf w klasyfikacji generalnej sięgnął prowadzący już od dłuższego czasu Aleksander Skoglund. Norweg zebrał dorobek 950 punktów, górując o 113 oczek nad Florianem Kolbem. Na trzecie miejsce awansował świetnie spisujący się w Lahti Jakob Lange (790 pkt). Natomiast spadek o jedną pozycję zaliczył Manuel Einkemmer (767 pkt). Piąty rezultat w tabeli wywalczył Marius Solvik (627 pkt).

od lewej Florian Kolb, Aleksander Skoglund, Jakob Lange, źródło Instagram – ski_austria_nordic_combined

Jeśli chodzi o Polaków, 78. miejsce zajmuje Kapcer Jarząbek. Biało-czerwony odnotował 14 punktów na swoim koncie. Dalsze lokaty osiągnęli 86. Andrzej Szczechowicz (6 pkt), 91. Andrzej Waliczek (5 pkt) i 96. Paweł Szyndlar (1 pkt).

źródło: informacja własna, fis-ski.com