Puchar Świata w Lillehammer: Dominacja Westvold Hansen, Kil osiemnasta

Po piątkowej dominacji reprezentantek Norwegii w Lillehammer, nadszedł czas na drugi konkurs kobiet w ramach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Ostatecznie konkurencję zdominowała Gyda Westvold Hansen.

Gyda Westvold Hansen, fot. Chris Thomas Johansen / NSF

W serii próbnej, najlepszą notę uzyskała Gyda Westvold Hansen, dzięki próbie na 94.5 metra. Drugi rezultat wywalczyła Mari Leinan Lund (95 m), natomiast trzeci Lena Brocard (94 m). Najdłuższą odległość natomiast uzyskała Finka Minja Korhonen (95.5 m), która ostatecznie zajęła piąte miejsce. Joanna Kil, po skoku na 74.5 metra, sklasyfikowana została na 26. pozycji.

Rundę próbną rozegrano z przeprowadzono z 15., 14., 13., 12., 11. oraz 10. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków na HS-98

O godzinie 9:50 ruszyła seria konkursowa. Jako pierwsza swoją próbę oddawała Mille Marie Hagen, która oddała najkrótszy skok w rundzie ocenianej, wynoszący zaledwie 72.5 metra. W efekcie Norweżka zajmowała przedostatnią, dwudziestą piątą lokatę.

Ostatecznie po rywalizacji na skoczni najlepsza okazała się Gyda Westvold Hansen (94.5 m), która wywalczyła 34 sekundy przewagi nad drugą Mari Leinan Lund. Leinan Lund oddała najdłuższą próbę, podczas serii konkursowej. W efekcie 24-latka wylądowała zaledwie jeden metr przed punktem HS, mniejszej skoczni kompleksu Lysgårdsbakken (HS-98). Czołową trójkę dopełniła reprezentantka Niemiec – Svenja Wuerth (94 m).

Warto zauważyć dobry wynik młodej Finki. Zaledwie 16-letnia Minja Korhonen, po rywalizacji na skoczni, zajmowała czwartą pozycję. Reprezentantka Finlandii oddała skok na 93 metr. W najlepszej piątce miejsce wywalczyła także Japonka Haruka Kasai (92.5 m).

Kolejne dwie lokaty wywalczyły reprezentantki Niemiec. W efekcie zarówno Nathalie Armbruster, jak i Jenny Nowak wylądowały na linii 92-metra. Ida Marie Hagen (87.5 m) plasowała się na ósmym miejscu, natomiast dziewiąty wynik uzyskała Lisa Hirner (86.5 m).

Minja Korhonen, fot. Nordic Focus

Dziesiątą lokatę po skokach zajmowała 16-letnia Teja Pavec. Przypomnijmy, że dla Słowenki weekend w Lillehammer jest debiutem w zawodach Pucharu Świata. Pavec zaprezentowała skok na 91 metrów i okazała się lepsza od swojej starszej koleżanki z drużyny – Silvy Verbic. 21-latka, po próbie na 78 metr, plasowała się na 19. pozycji.

Reprezentantka Polski – Joanna Kil – po swojej próbie na 79.5 metra, plasowała się na 24. pozycji.

W zmaganiach wzięło udział dwadzieścia siedem zawodniczek, jednak Francuzka Lena Brocard została zdyskwalifikowana za nieprawidłową długość nart.

Zmagania przeprowadzono z 14., 13., 12., 11., 10. oraz 9. platformy startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 5 km

O godzinie 13:30 rozpoczął się bieg kobiet na 5 km. Jako pierwsza wystartowała Gyda Westvold Hansen. Norweżka posiadała 34 sekundy przewagi nad swoją rodaczką Mari Leinan Lund.

Na półmetku wyścigu Westvold Hansen plasowała się na pewnym prowadzeniu, z przewagą 31.1 sekundy nad drugą Mari Leinan Lund. Trzecią pozycję zajmowała Ida Marie Hagen, która szybko dogoniła swoje rywalki. Tuż za plecami Hagen plasowały się Nathalie Armbruster, Minja Korhonen, Haruka Kasai oraz Svenja Wuerth.

Ostatecznie podium ponownie zdominowały Norweżki. Po pewny triumf sięgnęła Gyda Westvold Hansen, która dobiegła do mety z czasem 15:02.9. Kolejne dwie pozycje wywalczyły Ida Marie Hagen (+46.7) oraz Mari Leinan Lund (+53.8). Czołową piątkę dopełniły Haruka Kasai (+1:01.8) oraz Minja Korhonen (+1:03.4).

Ostatecznie Joanna Kil uplasowała się na 18. pozycji, ze stratą +4:12.8.

W biegu nie wystartowały Mille Marie Hagen oraz Marte Leinan Lund.