Puchar Świata w Ljubnie: Nokaut Pinkelnig!

przez Szymon Kołtun

Po japońskim tournee karawana Pucharu Świata kobiet przeniosła się do Słowenii. W ten weekend panie rywalizują na obiekcie Logarska Dolina (K-85, HS-94) w Ljubnie. Warto przypomnieć, iż jest to możliwe głównie dzięki heroicznemu wysiłkowi ludzi, którzy naprawili skocznię po sierpniowych powodziach w Słowenii, a także wpłatom darczyńców. Na starcie zawodów tradycyjnie stanęło 40 zawodniczek, w tym aż 9 Słowenek.

Logarska Dolina, źródło: Instagram: @ljubno2024

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W LJUBNIE: PREVC WYGRYWA W KWALIFIKACJACH!

Seria próbna

Przetarcie przed głównymi zmaganiami zaczęło się o 10:15 z 18. platformy startowej. Zawodniczkom z początkowymi numerami towarzyszyły mniej lub bardziej niesprzyjające podmuchy w plecy. Przed próbną Anniki Sieff (nr 22) belka poszła o jeden stopień w dół wskutek znacznej poprawy warunków wietrznych. Dodatkowo Lisa Eder i Alexandria Loutitt na życzenie swoich szkoleniowców odpychały się od belki startowej nr 16. Z oddania skoku zrezygnowała Eva Pinkelnig.

Na czele w serii próbnej znalazł się nie kto inny jak Nika Prevc (90,5 m). Liderka klasyfikacji generalnej wyprzedziła 2. Yuki Ito (89,5 m) oraz 3. Nikę Kriznar (91,5 m), która była autorką najdłuższego skoku w tej części rywalizacji. Czwarta pozycja należała do Jenny Rautionaho (90,5 m). Piąte miejsce zaś zajęła Katra Komar (90,5 m). Słowenka skacząca z nr 21 uprzednio zabrała prowadzenie z rąk niespełna 16-letniej Tiny Erzar (86,5 m), którą czekał dziś pełnoprawny debiut w Pucharze Świata. Skok Erzar pozwolił jej na zajęcie 13. lokaty w serii próbnej.

Z dobrej strony pokazała się także inna ze słoweńskich debiutantek, a dokładnie 18-letnia Jerica Jesenko (84,5 m), która zanotowała 19. rezultat. Lokatę przed nią objęła Annika Belshaw (86,5 m), dobrze prezentująca się już w trakcie konkursu duetów w Zao.

ZOBACZ TEŻ: TINA ERZAR: ,,DLA MNIE BYŁ TO OGROMNY PRZESKOK.”

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria konkursowa

Pierwszy z dwóch konkursów w Ljubnie rozpoczął się o 11:30 z 17. belki startowej. Według uśrednionych pomiarów wszystkie sportsmenki rywalizowały przy wietrze z tyłu skoczni.

W pierwszej serii dwie zawodniczki zbudowały pewną przewagę nad resztą stawki. Na prowadzenie wysunęła się Eva Pinkelnig (91,0 m), która posiadała punkt zapasu nad Niką Prevc (92,0 m). Przyczyną takiego stanu rzeczy były wyższe o 2.5 punktu noty za styl w przypadku Austriaczki. Trzecia Alexandria Loutitt (89,0 m) traciła do liderki już 5.7 punktu, a jej przewaga nad 4. Yuki Ito (85,5 m) wynosiła tylko 0.4. Piąte miejsce zajmowała Sara Takanashi (87,0 m), zaś za jej plecami plasowały się dwie reprezentantki Niemiec. Szósta była Katharina Schmid (86,0 m), natomiast siódma Anna Rupprecht (87,0 m).

Na znakomity wynik w debiucie nadzieje mogła mieć 12. Tina Erzar (86,0 m). Analogicznie do serii próbnej młodziczka była liderką do czasu próby 11. Katry Komar (87,5 m). Spośród 4 Słowenek, które nie startowały do tej pory w Pucharze Świata pewna punktów była również 29. Jerica Jesenko (80,0 m). Poza wspomnianymi gospodyniami po raz pierwszy w karierze do drugiej serii wskoczyła także 27. Veronika Jencova (81,5 m).

W pierwszym konkursowym skoku zawiodła 13. Jenny Rautionaho (80,5 m). Na usprawiedliwienie Finki trzeba jednak zaznaczyć, iż skakała w najtrudniejszych warunkach, albowiem jej bonifikata wyniosła aż 17.5 punktu.

Kolejne niepowodzenie w tym sezonie zaliczyły Polki, które zajęły dwie ostatnie pozycje. Anna Twardosz (72,0 m) zajęła 39. miejsce, zaś Pola Bełtowska (75,5 m) była 40.

ZOBACZ TEŻ: VERONIKA JENČOVÁ: ,,NIE MOGŁAM PRZESTAĆ SIĘ UŚMIECHAĆ!”

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 1. SERII

Druga seria konkursowa

W serii finałowej ponownie obowiązywała 17. belka startowa, jako że warunki utrzymywały się na podobnym poziomie. Ta część zmagań wystartowała o 12:22. W dalszym ciągu w Ljubnie było bardzo słonecznie.

Druga seria nie pozostawiła żadnych wątpliwości co do tego, kto był dziś najmocniejszy. Eva Pinkelnig uzyskała 90,5 metra, co pozwoliło jej pokonać Nikę Prevc (85,0 m) o 6.8 punktu. Trzecie miejsce utrzymała Alexandria Loutitt (88,5 m), natomiast czwarte Yuki Ito (86,0 m). Po znakomitym skoku na 88. metr awans na 5. pozycję z 10. miejsca zaliczyła Nika Kriznar. Czołową szóstkę uzupełniła jedyna dziś Norweżka na starcie, a zatem Thea Minyan Bjoerseth (85,5 m).

Do pierwszej dziesiątki po drugim skoku przesunęła się 9. Jenny Rautionaho (86,5 m). Swoje wysokie lokaty straciły za to Niemki, gdyż Katharina Schmid (83,5 m) finiszowała 10., zaś Rupprecht (81,5 m) zakończyła zmagania na 12. pozycji.

Tina Erzar (82,0 m) po słabszej drugie próbie spadła na 17. miejsce. Poza wymienianymi już wcześniej zawodniczkami, które dziś po raz pierwszy zaznały smak punktów Pucharu Świata bądź debiutowały w zawodach tej rangi, swoje życiowe rezultaty poprawiły jeszcze dwie inne skoczkinie. Mowa tutaj o 20. Taji Bodlaj (84,5 & 82,5 m) oraz 24. Emmie Chervet (80,5 & 81,5 m).

TOP 10 konkursu Pucharu Świata kobiet w Ljubnie, fot. Instagram: @ljubno2024

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ljubnie. Początek kwalifikacji o 9:30, a główne zmagania wystartują o 11:00.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródło informacji: fis-ski.com
Źródła grafiki: Instagram: @ljubno2024, Agnieszka Krajewska

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać