Puchar Świata w Oslo: Zwycięstwo Chiary Kreuzer!

przez Małgosia Mikulska

Skoczkinie po raz czwarty przystępują do rywalizacji w norweskim cyklu Raw Air. Pierwszym przystankiem jest Oslo, gdzie areną zmagań jest Holmenkollbakken (K120 HS134). Pierwszą odsłoną zmagań był wczorajszy prolog, w którym tryumfowała Słowenka Ema Klinec. Kto dzisiaj okaże się najlepszy? Zapraszamy na relację z sobotnich zawodów!

Oslo, Holmenkollbakken K120 HS134

Do rywalizacji przystąpiło 40 zawodniczek, reprezentujących 10 krajów. Co ciekawe, we wczorajszym prologu miejsce w konkursie wywalczyła Szwedka Frida Westman, której jednak dzisiaj zabrakło na starcie. Pomimo zajęcia czterdziestego miejsca wycofała się z konkursu, dzięki czemu miejsce w dzisiejszej rywalizacji zyskała Finka Julia Kykkanen.

Po zakończeniu rywalizacji panów swoje skoki, dokładnie o godzinie 17.00, rozpoczęły panie. Przez większość czasu wiał wiatr pod narty, dzięki czemu sędziowie utrzymali 25. belkę dla wszystkich zawodniczek. Tę serię zdominowała Yuki Ito, która jako jedyna doleciała w pobliże 130 m. Japonka nad drugą zawodniczką wywalczyła kilkunastopunktową przewagę. Czołowe lokaty prezentowały się następująco:
1. Yuki Ito – 130.5 m
2. Ema Klinec – 122 m
3. Chiara Kreuzer – 121 m

Pierwsza seria

Konkurs rozpoczął się o godzinie 18.00. Sędziowie zadecydowali o ustawieniu platformy startowej na stopniu 28., jednak dla ostatnich czterech zawodniczek została ona obniżona o jeden stopień. Warunki były stabilne, różnice w rekompensatach wiatrowych nie przekraczały kilku punktów, dzięki czemu byliśmy świadkami równego i sprawiedliwego konkursu.
Zdecydowanie najdłuższy skok w tej serii oddała Maren Lundby, która poszybowała na odległość 133 m i długo była liderką. Norweżka lądowała jednak w nie najładniejszym stylu, skutkiem czego straciła wiele punktów i nie zdołała utrzymać prowadzenia po pierwszej serii. Pierwsze trzy miejsca zajęły:
1. Katharina Althaus – 126 m
2. Maren Lundby – 133 m
3. Yuki Ito – 128 m

Druga seria

W finałowej serii mogliśmy oglądać wiele okazałych skoków. Początkowo zawodniczki rozpoczynały najazd z 27. belki startowej, jednak ostatnia dziesiątka startowała z 26., a następnie 25 platformy. Najdłuższy skok w tej serii oddała oddała Selina Freitag (130.5 m), jednak z powodu problemów przy lądowaniu udało się jej zająć dopiero szóstą pozycję. Na zakończenie konkursu byliśmy świadkami wielu emocji, ponieważ żadna z zawodniczek, która zajmowała czołowe lokaty po pierwszej serii, ostatecznie nie znalazła się na podium. Zwyciężyła Chiara Kreuzer (126.5 m) z pięciopunktową przewagą nad drugą Emą Klinec (126.5 m). Trzecie miejsce natomiast zajęła reprezentantka gospodarzy Anna Odine Stroem (125 m).

TOP10 Konkursu pań w Oslo

Liderką cyklu Raw Air pozostała Ema Klinec, która jednak ma niewielką przewagę nad Anną Odine Stroem, Chiarą Kreuzer i Yuki Ito. Kolejny konkurs Pucharu Świata w Oslo odbędzie się już jutro – o godzinie 13.00 zostaną rozegrane kwalifikacje, a konkurs rozpocznie się o 14.15.