Puchar Świata w Zao: Alexandria Loutitt ze zwycięstwem!

przez Dominika Śmiech

W czwartkowe przedpołudnie mieliśmy okazję przyglądać się zmaganiom w kwalifikacjach. Ostatecznie triumfatorką została reprezentantka gospodarzy Sara Takanashi. Cała rywalizacja została przez nas szczegółowo opisana w poście, który możecie przeczytać tutaj. W piątkek czekały na nas emocje związane z konkursem indywidualnym. Kto spisał się najlepiej na obiekcie Yamagata (HS102)? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie kontynuując czytanie.

Przed oficjalnym rozpoczęciem konkursu zawodniczki wzięły udział w serii próbnej, która rozpoczęła się o godzinie 8:00 czasu polskiego. Bez wątpienia z najlepszej strony zaprezentowała się Austriaczka Chiara Kreuzer. Reprezentantka klubu SV Schwarzach oddała skok na odległość 94 metrów, co było najdłuższą próbą z całej stawki. Tym samym Kreuzer uplasowała się na pierwszej pozycji, jednak ze stratą wynoszącą zaledwie 1 punkt do sklasyfikowanej na drugim miejscu Eirin Marii Kvandal (90 m). Podium uzupełniła Kanadyjka Alexandria Loutitt (93.5 m). Czwartą lokatę zajęła obecna liderka Pucharu Świata Eva Pinkelnig (91 m).

Seria próbna została rozegrana z 31., 28. oraz 29. platformy startowej.

Pierwsza seria konkursowa

Do zawodów Pucharu Świata zakwalifikowało się czterdzieści zawodniczek i finalnie tyle samo wzięło w nich udział. Na półmetku konkursu liderką została Alexandria Loutitt. 20-letnia reprezentantka Kanady popisała się znakomitym skokiem, który wynosił aż 98.5 metra. Przypomnijmy, iż Panie skakały na obiekcie Yamagata (HS102 m), z punktem konstrukcyjnym 95 metrów. Ze stratą 9.6 punktu do prowadzącej, na drugiej pozycji, została sklasyfikowana Eva Pinkelnig (93.5 m). Bardzo dobry skok został także oddany przez Selinę Freitag. Młoda Niemka w swojej próbie przekroczyła linię 95 metrów. Tuż za podium znalazły się: 4. Sara Takanashi (95 m), 5. Nika Kriznar (93.5 m), a także 6. Yuki Ito (91 m).

Warto zaznaczyć, iż w zawodach nie startowały reprezentantki Polski.

Druga seria konkursowa

Drugą serię rozpoczęła Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger (82.5 m). W serii finałowej nie brakowało wielu emocji, a także nie obyło się bez dyskwalifikacji, które spotkało Annę Rupprecht. Ze względu na fakt zdyskwalifikowania, Niemka nie wzięła udziału w drugiej serii. Niewątpliwie powodów do radości było również niemało, ponieważ po raz pierwszy w karierze na podium zawodów Pucharu Świata stanęła Alexandria Loutitt. 20-latka w swojej drugiej próbie wylądowała na 95 metrze, który jest tym samym pukntem konkstrukcyjnym. Bezapelacyjnie skokiem tym przypieczętowała sobie zwycięstwo w piątkowych zawodach. Godnym uwagi jest fakt, iż było to zarazem jej pierwsze zwycięstwo w zmaganiach najwyższego szczebla.

Na drugiej pozycji zawody ukończyła Eva Pinkelnig (94.5 m), a najniższe miejsce na podium zajęła jej reprezentacyjna koleżanka Chiara Kreuzer (92.5 m). Ponadto, na czwartym miejscu finiszowała Selina Freitag. Ważnym aspektem jest, iż Niemka oddała skok na odległość 97 metrów, który był najdłuższym w rundzie finałowej. Z piątej lokaty cieszyła się Słowenka Nika Kriznar (96 m).