Raw Air w Trondheim: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Kolejnym przystankiem cyklu Raw Air jest Trondheim. Miejscowość ta wraca do rywalizacji po kilkuletniej przerwie. Zawodniczki i zawodnicy będą mieli okazję przetestować dwa zupełnie nowe obiekty. We wtorek odbędzie się rywalizacja na skoczni normalnej, natomiast w środę rozegrane zostaną konkursy na skoczni dużej. Tytułu liderów turnieju będą bronić Eirin Maria Kvandal i Stefan Kraft.

Granasen Trondheim, źródło: trondheim.kommune.no

ZOBACZ TEŻ: RAW AIR W OSLO: ZWYCIĘSTWO FORFANGA!

Listy startowe

Na liście startowej kobiet znalazło się 51 skoczkiń z 14 krajów. Oznacza to, iż po Olso dwie zawodniczki wycofały się z rywalizacji. W Trondheim nie ujrzymy zatem Paige Jones oraz Nicole Konderli. Polka była zgłoszona do zawodów w miniony weekend, jednak zdołała oddać zaledwie jeden skok treningowy. Nie pojawiła się już na starcie piątkowego prologu. Polski Związek Narciarski opublikował później wyjaśnienie, iż powodem takiej sytuacji był brak pewności siebie na skoczni.

Na obiektach Granasen ujrzymy zatem dwie inne reprezentantki Polski. O punkty Pucharu Świata powalczą Anna Twardosz i Pola Bełtowska.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ KOBIET

Zgodnie z nową formułą Raw Air, konkurs mężczyzn odbędzie się bez wcześniejszych kwalifikacji. Do startu zostanie dopuszczona najlepsza pięćdziesiątka turnieju. Warto jednak zaznaczyć, iż w klasyfikacji znajduje się aż 8 Norwegów. Gospodarze wykorzystali już jednak kwotę narodową i nie będą mogli wystawić aż tylu zawodników. Na ich miejsce zostało powołanych dwóch zawodników zajmujących niższe miejsca: Noriaki Kasai i Kasperi Valto. Szansę na występ miał także Adrea Campregher, jednak decyzją sztabu szkoleniowego został on skierowany do rywalizacji w Pucharze Kontynentalnym.

Największym nieobecnym jednak będzie Kristoffer Eriksen Sundal. Przypomnijmy, iż Norweg, który w sobotę stanął na podium, w niedzielnym prologu nie ustał skoku na odległość 129.5 m. Udało mu się jeszcze wystartować w pierwszej serii konkursu, jednak oddał słabą próbę i w rezultacie nie awansował do finału. W poniedziałek przeszedł dokładne badania lekarskie, które nie wykazały poważnej kontuzji. Zawodnik sam jednak przyznaje, że ból po upadku jest zbyt intensywny. Tym samym jest to dla niego koniec sezonu.

Skład reprezentacji Polski się nie zmienił. W Trondheim ujrzymy zatem: Aleksandra Zniszczoła, Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Kamila Stocha i Macieja Kota.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ MĘŻCZYZN

Harmonogram

Po weekendzie w stolicy Norwegii Raw Air przenosi się bardziej na północ. Tam odbędzie się inauguracja przebudowanych skoczni i ich test przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. W związku z tym w Trondheim zaplanowane zostały dwa konkursy – najpierw na skoczni normalnej (K94, HS105), a kolejnego dnia na dużej (K124, HS138).

fot. NCC/Robin Stenersen

Z Trondheim Puchar Świata powraca na południe Norwegii, na skocznię do lotów narciarskich w Vikersund. Tam zostaną rozegrane dwa konkursy indywidualne. Do finałowej rywalizacji zostanie jednak dopuszczona tylko najlepszych 30 zawodników Raw Air.

ZOBACZ TEŻ: KRISTOFFER ERIKSEN SUNDAL KOŃCZY SEZON. ,,BÓL JEST ZBYT INTENSYWNY”

Raw Air

W klasyfikacji generalnej Raw Air na czele znajduje się ten sam skoczek, który od początku sezonu zachwyca swoją formą. Stefan Kraft, po niedzielnym prologu odebrał koszulkę lidera swojemu koledze z drużyny. Daniel Huber, który skakał bardzo dobrze w piątek i w sobotę, w niedzielnym konkursie nie zdołał zakwalifikować się do drugiej serii. Tym samym przekreślił swoje szanse na dobry wynik końcowy turnieju.

Na drugim miejscu, ze stratą 11.3 punktu, znajduje się tryumfator drugiego konkursu indywidualnego w Oslo Johann Andre Forfang. Norweg już od kilku tygodni jest w bardzo dobrej dyspozycji i z pewnością będzie do samego końca walczył o zwycięstwo w Raw Air. Za nim plasuje się Jan Hoerl, który do lidera traci już ponad 25 punktów.

Warto podkreślić, iż dzięki dobrym skokom w miniony weekend, w klasyfikacji turnieju zaskakująco wysoko znajduje się Ren Nikaido (7) i Niko Kytosaho (12).

Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków jest Piotr Żyła, który zajmuje 14. miejsce. Niespodzianką może być fakt, iż kolejnym biało-czerwonym jest 20. Maciej Kot. Zakopiańczyk w Oslo zaliczył najlepszy swój występ w Pucharze Świata od czterech lat. Aleksander Zniszczoł jest 25., Kamil Stoch 29., natomiast Dawid Kubacki 40.

ZOBACZ PEŁNĄ KLASYFIKACJĘ RAW AIR MĘŻCZYZN

W klasyfikacji pań liderką jest Eirin Maria Kvandal. Co ciekawe, Norweżka wygrała trzy z czterech rozegranych dotąd serii. Nad drugą Kathariną Schmid ma ponad 29 punktów przewagi. Na trzecim miejscu, z niemal jednopunktową stratą do Niemki plasuje się v-ce liderka Pucharu Świata Eva Pinkelnig.

Najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Anna Twardosz. Polka, która nie awansowała wczoraj do serii finałowej, zajmuje 42. lokatę.

ZOBACZ PEŁNĄ KLASYFIKACJĘ RAW AIR KOBIET

Skocznia

Skocznie Granåsen w Trondheim po kilkuletniej przerwie wracają do Pucharu Świata w zupełnie nowej, zmodernizowanej odsłonie. Ostatnie skoki światowej czołówki w Trondheim mogliśmy oglądać w marcu 2020 roku. Po tym dniu przystąpiono do kolejnej gruntownej przebudowy. Stare skocznie wyburzono, a w ich miejsce powstały nowoczesne obiekty. Ruch ten spowodowany był z nadchodzącymi Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym 2025. Główne prace zakończyły się w lutym 2023 roku, jednak gospodarze nie zdecydowali się na organizację zawodów podczas Raw Air 2023.

W związku z przebudową rekordy będą liczone od nowa. Oznacza to, że w zbliżających się zawodach Pucharu Świata z pewnością wyłoniony zostanie nowy rekordzista. Przed renowacją najdalsze skoki na skoczni dużej należały do Kamila Stocha (146 m) i Juliane Seyfarth (137.5 m).

ZOBACZ TEŻ: GRANÅSEN – TRONDHEIM, NORWEGIA

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać