Nieuchronnie zbliża się finał turnieju Raw Air. Na zakończenie, zawodniczki i zawodnicy zmierzą się w rywalizacji lotów narciarskich na Vikersundbakken (K200, HS240). Zaplanowano po dwa konkursy indywidualne, przy czym finałowa rywalizacja mężczyzn odbędzie się według zmienionej formuły. Aktualnymi liderami cyklu są Stefan Kraft i Eirin Maria Kvandal.
ZOBACZ TEŻ: RAW AIR W TRONDHEIM: DWUNASTE ZWYCIĘSTWO KRAFTA W SEZONIE!
Listy startowe
Zgodnie z założeniami Raw Air, do drugiego w historii weekendu z lotami narciarskimi kobiet mogło zostać dopuszczonych 20 zawodniczek – 15 czołowych miejsc w Pucharze Świata oraz dodatkowo 5 skoczkiń z topowej piętnastki Raw Air. Mimo tego, na liście startowej znalazło się zaledwie 17 nazwisk. Ze startu zrezygnowała Marita Kramer. Trener reprezentacji Austrii uzasadnił tę decyzję niestabilną dyspozycją.
Wśród startujących pań, 10 z nich ma już za sobą ubiegłoroczne doświadczenia z lotami narciarskimi. W tym roku ujrzymy również 7 debiutantek: Nikę Prevc, Sarę Takanashi, Jacqueline Seifriedsberger, Theę Minyan Bjoerseth, Lisę Eder, Nozozomi Maruyamę oraz liderkę klasyfikacji Raw Air Eirin Marię Kvandal.
Mimo, iż do piątkowego prologu w Vikersund, mogą przystąpić zawodnicy, którzy do tej pory nie punktowali jeszcze w turnieju Raw Air, to na liście startowej nie ujrzymy żadnego nowego nazwiska. W rezultacie znalazło się na niej 48 skoczków z 13 krajów. Oznacza to, że na Vikersundbakken zabraknie dwóch zawodników, których oglądaliśmy w ostatnich konkursach. Jest to dla nich równoznaczne z zakończeniem sezonu.
Mimo wysokiego miejsca w klasyfikacji norweskiego cyklu, Roman Koudelka nie zdecydował się na udział w konkursie lotów narciarskich. Czech, który w ostatnich tygodniach prezentował się naprawdę dobrze, od jakiegoś czasu świadomie rezygnuje z występów na tak dużych obiektach. Z powodu bólu kolana z rywalizacji w ostatnie dwa weekendy sezonu wycofał się także Wladimir Zografski. Niebawem czekają go dokładniejsze badania medyczne.
Skład reprezentacji Polski nie uległ zmianie. Do piątkowych kwalifikacji przystąpi zatem Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł oraz Maciej Kot.
ZOBACZ LISTĘ STARTOWĄ MĘŻCZYZN
Harmonogram
ZOBACZ TEŻ: RAW AIR W TRONDHEIM: NIKA PREVC ZWYCIĘŻA, KONIEC SEZONU DLA POLEK
Raw Air
Liderką żeńskiej klasyfikacji jest Eirin Maria Kvandal. Norweżka wygrała 7 z 11 rozegranych dotąd serii. Ma 53.5 punktu przewagi nad Evą Pinkeling. Zapas, który do tej pory wywalczyła, może wydawać się bezpieczny. Warto jednak zaznaczyć, iż dla Kvandal to będzie debiut w lotach narciarskich. Powszechnie wiadomo, iż 22-latka w przeszłości przeszła poważne kontuzje kolan, które skutkują częstymi problemami przy lądowaniu. Z drugiej strony, ma ona do perfekcji opanowaną technikę lotu i obecnie jest w doskonałej dyspozycji. Jej występy na tak dużej skoczni będą zatem prawdziwą zagadką.
ZOBACZ KLASYFIKACJĘ RAW AIR KOBIET
W przypadku panów różnice punktowe nie są aż tak znaczące. Na czele klasyfikacji znajduje się Stefan Kraft, który ma 26 punktów przewagi nad swoim kolegą z drużyny Janem Hoerlem. W walce o czołowe lokaty pozostają nadal Johann Andre Forfang oraz Peter Prevc. Słoweniec, który aktualnie plasuje się na czwartym miejscu, ma ponad 52 punkty straty do lidera. Warto jednak pamiętać, iż różnice na skoczniach do lotów narciarskich mogą być bardzo znaczące. Walka o końcowy tryumf może się toczyć do ostatniego skoku.
ZOBACZ KLASYFIKACJĘ RAW AIR MĘŻCZYZN
W związku ze zmianami w formule Raw Air, rywalizacja mężczyzn odbędzie się w formie nieco innej niż zwykle. Wprawdzie pierwszy konkurs indywidualny, poprzedzony piątkowym prologiem, odbędzie się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, jednak niedzielny finał turnieju będzie obfitował w nowości. Przede wszystkim, do startu zostanie dopuszczona jedynie czołowa trzydziestka norweskiego cyklu. Oznacza to zatem, że nie zostanie rozegrany prolog. Sama rywalizacja konkursowa będzie składać się z trzech serii. Do drugiej awansuje najlepsza dwudziestka, a do trzeciej – czołowa dziesiątka.
Rozwiązanie to budzi wiele kontrowersji w środowisku skoków narciarskich. Konkursy te zaliczają się wszak do klasyfikacji Pucharu Świata w Lotach. Formuła, na jaką zdecydowali się Norwegowie, zamyka drogę walki o nią wielu skoczkom – na przykład tym, którzy w wyniku dyskwalifikacji lub słabszych występów na mniejszych skoczniach nie zdołali uplasować się w czołowej trzydziestce. Ponadto wielu ekspertów wskazuje, iż zasady te są niezgodne z regulaminem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.
Skocznia
Vikersundbakken to jedna z największych skoczni narciarskich na świecie. Jej punkt konstrukcyjny wyznaczono na 200 m, natomiast rozmiar obiektu wynosi 240 m. To właśnie do niej należy aktualny rekord świata. W swojej bogatej historii skocznia ta ma także wiele przełomowych dla skoków narciarskich chwil, jak choćby pierwszą ustaną próbę za granicą 250 m. W 2015 roku dokonał tego Peter Prevc.
Rekordzistą skoczni, a tym samym rekordzistą świata w długości lotu narciarskiego, od 7 lat jest aktualny lider Pucharu Świata Stefan Kraft. 18 marca 2017 roku skoczył on 253.5 m.
W ubiegłym roku na Vikersundbakken miało miejsce historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy w historii odbył się oficjalny konkurs lotów pań. Najdalej lądowała wówczas Ema Klinec. Jej próba na odległość 226 m jest zatem żeńskim rekordem świata.
ZOBACZ TEŻ: VIKERSUNDBAKKEN – VIKERSUND, NORWEGIA
Puchar Świata w Vikersund 2023
Finał ubiegłorocznego Raw Air stał przede wszystkim pod znakiem historycznego konkursu lotów narciarskich pań. O jego przeprowadzenie walczono od lat. Wydarzenie to stało się poniekąd wielkim sukcesem i świętem skoków kobiecych. Pod skocznię, w roli kibiców, przyszło wielu skoczków, którzy sami tego dnia rywalizowali w męskim konkursie. Do Norwegii, aby wesprzeć rozwój dyscypliny, przybyło także wiele byłych zawodniczek.
Warto zaznaczyć, iż do startu zostało dopuszczonych zaledwie 15 najlepszych zawodniczek w turnieju Raw Air, a zmagania te nie liczyły się do klasyfikacji Pucharu Świata. Pierwsze próby na Vikersundbakken panie oddały już dzień przed konkursem. Po skokach treningowych rekordzistką świata została Alexandria Loutitt z Kanady, która wylądowała na 222 m. Rekord ten został jej odebrany dzień później w zawodach. Zwyciężczynią pierwszego konkursu lotów narciarskich kobiet, po skoku na odległość 226 m, została Ema Klinec. Słowenka zgarnęła także zwycięstwo w całym cyklu Raw Air.
W tym samym czasie odbyły się także dwa konkursy indywidualne mężczyzn. W sobotę tryumfował Halvor Egner Granerud. Obok niego, na podium, znaleźli się Stefan Kraft oraz Daniel Tschofenig. W czołowej dziesiątce uplasowało się dwóch Polaków – Dawid Kubacki i Piotr Żyła.
W niedzielę, jeszcze przed prologiem, spod skoczni napłynęły bardzo niepokojące informacje. To właśnie wtedy okazało się, iż, ze względu na stan zdrowia żony, Dawid Kubacki w trybie pilnym wraca do Polski. W związku z tym był to dla niego koniec sezonu. Polak stracił możliwość walki o miejsce na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
W konkursie tryumfował Stefan Kraft. Na drugim miejscu znalazł się zaś Granerud, który w tym momencie, po wycofaniu się z rywalizacji Dawida Kubackiego, był już pewny zdobycia Kryształowej Kuli. Został również zwycięzcą Raw Air. Konkursowe podium uzupełnił Anze Lanisek.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.