Sander Vossan Eriksen kończy karierę

przez Martyna Okrzesik

Niestety, kolejny skoczek narciarski postanowił zakończyć swoją sportową karierę. Tym razem decyzję o porzuceniu skoków podjął 22-letni Sander Vossan Eriksen. Norweg to kilkukrotny medalista mistrzostw świata juniorów, a także uczestnik mistrzostw świata w lotach.

Sander Vossan Eriksen, źródło: Instagram/@sander.eriksen

– ,,Patrząc wstecz na ostatnie 16 lat, mogę powiedzieć, że jestem dumny z tego, co zrobiłem i co osiągnąłem. Natomiast teraz czuję, że nadszedł czas, aby rozpocząć nowy rozdział w moim życiu. Jestem wdzięczny za wszystkich ludzi, których spotkałem i za wszystkich przyjaciół, których poznałem. Chciałbym podziękować wszystkim kibicom, moim sponsorom, mojej rodzinie i wszystkim członkom #skijumpingfamily za wszystkie dobre doświadczenia. Będę na zawsze wdzięczny za każdego z Was. Teraz nadszedł czas, abym odłożył narty i skupił się na innych rzeczach. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miał okazję spotkać się z Wami wszystkimi. Chciałbym pozostać w społeczności przez długi czas, ale tylko w inny sposób. Czas pokaże” – napisał Sander Vossan Eriksen na swoim profilu na Instagramie.

Przebieg kariery

Mistrzostwa Świata Juniorów 2019 w Lahti

W 2019 roku zadebiutował w najważniejszej imprezie juniorskiej, a mianowicie Mistrzostwach Świata Juniorów 2019 w fińskim Lahti. Indywidualnie zajął 12. pozycję, natomiast w konkursie drużynowym, wraz z Fredrikiem Villumstadem, Andersem Ladehaugiem oraz Thomasem Aasenem Markengiem.

Mistrzostwa Świata Juniorów 2020 w Oberwiesenthal

Sander Vossan Eriksen wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Świata Juniorów 2020 w Oberwiesenthal. Wówczas triumfatorem został Austriak Peter Resinger, a na trzecim stopniu podium uplasował się Słoweniec Mark Hafnar. Dodatkowo na tych samych mistrzostwach zdobył srebrny krążek w konkursie drużyn mieszanych razem z Eirin Marią Kvandal, Bendikiem Jakobsenem Hegglim oraz Theą Minyan Bjoerseth.

Sander Vossan Eriksen, Peter Resinger, Mark Hafnar, źródło: Instagram/@sander.eriksen

Debiut w Pucharze Świata

Sander Vossan Eriksen zadebiutował w Pucharze Świata podczas inauguracyjnych zawodów w Wiśle w 2020 roku. Wówczas Norweg okazał się fenomenem, ponieważ w bez problemu zakwalifikował się do konkursu, zajmując 23. miejsce w kwalifikacjach, natomiast w konkursie uplasował się na 13. pozycji, co było drugim wynikiem wśród norweskich zawodników. W rezultacie wyżej od niego sklasyfikowany został jedynie czwarty Halvor Egner Granerud, który okazał się triumfatorem klasyfikacji generalnej w sezonie 2020/2021.

Po zmaganiach w Wiśle mieliśmy okazję porozmawiać z młodym Norwegiem. Wówczas zawodnik wyznał nam, że nie spodziewał się, że osiągnie tak dobry wynik. Dodatkowo wyjawił nam, że jednym z jego marzeń jest wzięcie udziału w igrzyskach olimpijskich.

ZOBACZ TEŻ SANDER VOSSAN ERIKSEN: ,,TO SZALONE, ŻE POSZŁO MI TAK DOBRZE.”

Po świetnym występie w Wiśle, Eriksen stał się pewnym punktem norweskiej kadry. Wystąpił także w zawodach Pucharu Świata w Ruce, Nizhnym Tagile, Engelbergu, Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku oraz Bischofschofen. Swój najlepszy wynik osiągnął w rosyjskim Nizhnym Tagile, gdzie ostatecznie uplasował się na 12. pozycji. Oprócz Wisły, punkty zdobył także dwukrotnie w Rosji oraz raz w Engelbergu.

Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2020 w Planicy

Wystąpił także na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2020 w Planicy, gdzie w kwalifikacjach był 18., a w konkursie uplasował się na 28. pozycji. Wówczas Norweg oddał skoki na 207 oraz 208 metr.

Ostatnie lata kariery

Niestety, ostatnie dwa sezony nie były udane w wykonaniu Norwega. W sezonie 2021/2022 wystartował w Letnim Grand Prix w Courchevel, gdzie uplasował się na 29. pozycji. Dodatkowo wziął udział w FIS Cupie w szwedzkim Falun, gdzie pierwszego dnia był 25., a drugiego został zdyskwalifikowany. Natomiast w cyklu 2022/2023 wystartował zaledwie raz, podczas Pucharu Kontynentalnego w Vikersund. W rezultacie Norweg zajął wtedy 27. oraz 30. miejsce.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać