Eric Frenzel trenerem niemieckich kombinatorów

przez Martyna Okrzesik

Po rezygnacji Hermanna Weinbucha, zespół trenerów przejmuje odpowiedzialność za drużynę Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W rezultacie oprócz Kaia Brachta i Heinza Kuttina, którzy współpracowali z trenerem Weinbuchem, drużynę wesprze Eric Frenzel. 34-latek to najbardziej utytułowany kombinator norweski. Dodatkowo znane nazwisko w świecie kombinacji pojawi się także w drużynie juniorskiej.

Eric Frenzel, źródło: Instagram/@ericfrenzel

Eric Frenzel zadebiutuje w roli trenera

W efekcie w dorobku Erica Frenzela znajduje się 25 medali z największych imprez sportowych – 7 krążków igrzysk olimpijskich oraz 18 mistrzostw świata. Frenzel zakończył swoją karierę sportową po sezonie 2022/23. Frenzel ma być odpowiedzialny za trening biegowy. Natomiast sekcją skoków w dalszym ciągu zajmować się będą Kuttin i Bracht.

– „Kombinacja norweska była moim życiem i będzie nim w przyszłości – mówi Eric Frenzel. ,,Ta dyscyplina dała mi tak wiele, więc oczywiste jest, że pozostanę wierny kombinacji norweskiej. Niemiecki Związek Narciarski dał mi możliwość wniesienia mojego doświadczenia do zespołu trenerskiego w przyszłości. To świetne, naprawdę nie mogę się doczekać nowego zadania. Poza tym ważna jest walka o utrzymanie kombinacji norweskiej w programie olimpijskim” – stwierdza były zawodnik. „Aby zachować kombinację, absolutnie konieczne jest, aby pracowali przy niej byli zawodnicy i wielkie nazwiska” – dodaje 34-latek. 

ZOBACZ TEŻ WERNER SCHUSTER I RONNY HORNSCHUH NOWYMI TRENERAMI W NIEMCZECH

Nowy trener młodzieży

To nie koniec zmian w niemieckim sztabie szkoleniowym. Podczas gdy były światowej klasy kombinator norweski Eric Frenzel wzmacnia sztab trenerski drużyny Pucharu Świata, były trener reprezentacji – Hermann Weinbuch – obejmie w przyszłości rolę głównego trenera drużyny młodzieżowej niemieckiej kombinacji norweskiej. Dodatkowo Hermann Weinbuch będzie również wspierał Erica Frenzela na jego nowym stanowisku, służąc mu radą i pomocą.

Weinbuch jest najbardziej utytułowanym w kombinacji norweskiej. To on doprowadził Ronny’ego Ackermanna do trzech medali olimpijskich, dziesięciu medali mistrzostw świata i 28 zwycięstw w Pucharze Świata. Dodatkowo dzięki niemu Eric Frenzel zdominował kombinację norweską w latach 2013-2017. W rezultacie Frenzel zdobył siedem medali olimpijskich, a także osiemnaście medali mistrzostw świata, co czyni go rekordzistą wśród mężczyzn. Tym samym zwyciężył aż 43 razy w zawodach Pucharu Świata. Dodatkowo Johanes Rydzek wywalczył 13 medali mistrzostw świata. W rezultacie Weinbuch po 27 latach pracy w reprezentacji Niemiec, podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy poinformował, że to ostatni sezon, w którym pełni swoją dotychczasową funkcję.

Eric Frenzel, Hermann Weinbuch, fot. Nordic Focus

„Niemiecki Związek Narciarski i ja zgodziliśmy się, że nadal będę wnosić swoją wiedzę i doświadczenie sportowe w rozwój tej dyscypliny” – komentuje Hermann Weinbuch. „Zwłaszcza w kontekście toczących się obecnie dyskusji na temat przyszłości kombinacji norweskiej, chciałbym dołożyć swoją cegiełkę do pomyślnych perspektyw dla naszych sportowców” – dodaje 63-latek.

ZOBACZ TEŻ HANNES GEHRING KOŃCZY KARIERĘ

,,Eric Frenzel ma wszystko, by wypełniać funkcję trenera”

„Naszym zdaniem Eric Frenzel ma wszystko, by wypełniać funkcję trenera. Ma osobowość, doświadczenie i wiedzę, aby wyróżniać się w tej nowej roli. Rozwiązanie zespołowe z dwoma doświadczonymi trenerami Kaiem Brachtem i Heinzem Kuttinem stwarza do tego idealne warunki” – podaje Horst Hüttel, dyrektor sportowy Pucharu Świata.

,,Niezależnie od tego, absolutnie chcieliśmy zatrzymać Hermanna Weinbucha w systemie, aby jego filozofia i idee nadal funkcjonowały” – dodaje Hüttel.

,,Jestem przekonany, że dzięki nowej orientacji kadrowej będziemy w stanie dać nowe impulsy, a tym samym stworzyć warunki do dalszego pozytywnego rozwoju w kombinacji norweskiej, od podstaw po kadrę olimpijską” – kończy.

Zmiany w sztabie szkoleniowym kadry kobiet

W reprezentacji kobiet prowadzonej przez Floriana Aichingera, także zajdą zmiany. W rezultacie Tim Kopp przejmuje stanowisko asystenta trenera od Matthiasa Olvermanna. 

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, deutscherskiverband.de

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać