Triumf Aalto i Rautionaho w fińskim Rovaniemi

20 listopada w fińskim Rovaniemi odbyły się zawody krajowe. W efekcie udział w nich wzięli także zawodnicy oraz zawodniczki z Japonii, Estonii, Austrii czy Francji. W efekcie triumf w Rovaniemi osiągnęli Antti Aalto, Tuomas Kinnunen, Jenny Rautionaho i Emilia Vidgren. Natomiast w kombinacji norweskiej najlepszy okazał się Austriak Stefan Rettenegger.

Antti Aalto, fot. Neja Tamshe

Skoki narciarskie

Mężczyźni HS100

W efekcie triumf odniósł Antti Aalto po skokach na 99 i 96 metrów. W wyniku czego udało mu się pokonać o aż 10 punktów zajmującego drugą pozycję Estończyka Arttiego Aigro. Aigro poszybował na 96 i 95,5 metra. Natomiast na najniższym stopniu podium uplasował się Eetu Nousiainen, po skokach na 96 i 93 metr.

W rezultacie kolejne dwie pozycje zajęli francuzcy kombinatorzy norwescy. Czwartą lokatę objął Laurent Muhlenthaler (96,5 i 91m) wyprzedzając swojego kolegę z dużyny – Matteo Bauda, który wylądował na 93 i 92 metrze.

Natomiast na szóstym miejscu uplasował się 18-letni Vilho Paalosari, który niedawno debiutował w Pucharze Świata podczas inauguracji w Wiśle. Młody Fin wylądował na 92 oraz 90 metrze. Sklasyfikowany na siódmej pozycji został Francuz Marco Heinis (91 i 85m), a o zaledwie 0,5 punktu za nim znalazł się Eetu Meriläinen (88 i 89m). Dziewiąty wynik uzyskał Henri Kavilo (87 i 85m), a czołową dziesiątkę zamknął Kalle Heikkinen (87 i 84m).

Kobiety HS100

Zwyciężczynią wśród kobiet okazała się Jenny Rautionaho, która dwukrotnie wylądowała na 91 metrze. Kolejne trzy miejsca zajęły Japonki – Machiko Kubota (88 i 89m), Yuka Kobayashi (86 i 87m) oraz Kurumi Ichinohe (89 i 85m). Piąte miejsce objęła Sofia Mattila (84 i 83,5m), a szósta była Minja Korhonen (79 i 80m). W efekcie siódmą pozycję wywalczyła reprezentantka USA – Annika Malaciński (79 i 77m). Natomiast kolejne pozycje zajęły Annamaija Oinas (64 i 68m) oraz Vilma Meis (70 i 59m).

Juniorzy m18 HS70

W rezultacie najlepszym juniorem w kategorii m18 okazał się Tuomas Kinnunen, dzięki skokom na 90 i 91 metr. Natomiast drugi wynik uzyskał Eeli Keränen, który dwukrotnie osiągnął odległość 84 metrów. Trzeci wynik należał do Ermrli Kurttila (82 i 86m). Tuż za podium uplasowali się Juho Ojala (80 i 80,5m), Peter Räisänen (70,5 i 70m) oraz Eetu Pulju (65 i 67m).

Juniorki m18 HS70

Wśród Juniorek triumfatorką okazała się Emilia Vidgren, dzięki skokom na 64 i 65,5 metra. Na drugiej pozycji uplasowała się Heta Hirvonen (64 i 63 m), a trzecie miejsce należało do Oosy Thure (60,5 i 63,5 m). Tuż za podium sklasyfikowano Aino Kanervalę (45 i 44 m). Piątą lokatę wywalczyła Lamia Nurmela (43 i 40 m), a szósty wynik należał do Petry Torvinen (35 i 33 m).

Kombinacja norweska

Mężczyźni HS100 +10km

Wśród kombinatorów norweskich najlepszy okazał się Austriak Stefan Rettenegger uzyskując odległość 92 metrów oraz czas 25:53.0. Natomiast na drugiej pozycji uplasował się Johannes Lamparter (93 m, +1.0). Trzeci wynik uzyskał Franz-Josef Rehl (91 m, +1,3).

Kobiety HS100 +5km

W rezultacie Finka Minja Korhonen sięgnęła po zwycięstwo wśród kobiet dzięki odległości 79 metrów i 15:23.0 czasowi . Na drugim stopniu podium stanęła Amerykanka Annika Malacinski (79 m, +38.0), a trzecie miejsce wywalczyła Annamaija Oinas (64 m, +2.58.0).

Junior m18 HS70 +7,5m

Eemeli Kurttila zwyciężył w kombinacji norweskiej wśród Juniorów m18, dzięki czasowi 26:21.0 i odległości 82 metrów. Drugie miejsce wywalczył Peter Räisänen (70,5 m, +1.0), a trzecie Eeli Keränen (82 m, +25.0).