Triumf Holuba, Urlichovej i Kapiasa w czeskim Rožnovie pod Radhoštěm

11 czerwca na skoczni HS77 w czeskim Rožnovie pod Radhoštěm, rozegrane zostały zawody o pohár starosty města Rožnov. Były to pierwsze czeskie zmagania krajowe w skokach narciarskich w tym sezonie. Zawodnicy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych. W rywalizacji wzięli udział także reprezentacji Polski oraz Słowacji.

ZOBACZ TEZ: SKŁADY KADR CZECH NA SEZON 2023/2024

Muži

W kategorii mężczyzn w czeskim Rožnovie, wystartowało zaledwie 4 zawodników. W zmaganiach nie wziął udziału Roman Koudelka. Ostatecznie najdalej tego dnia szybował Benedikt Holub, reprezentujący TJ Dukla Frenstat. Niespełna 23-letni Czech oddał skoki na odległość 74.5 oraz 76 metrów. Tym samym zdeklasował swoich rywali i uzyskał aż 32,3 punktu przewagi nad zajmującym drugą pozycję – Radkiem Rydlem. W rezultacie Rydl zaprezentował próby na 67.5 oraz 71.5 metra. Natomiast na trzecim stopniu podium uplasował się niespełna 20-letni Petr Vaverka. Zawodnik TJ Dukla Frenstat wylądował na odległości 65 oraz 70 metrów. Czwartą pozycję zajął Krystof Hauser, po skokach na linię 63 i 59 matra.

źródło: Instagram/@filip_sakala
źródło: czech-ski.com

Ženy

Jeśli chodzi o zmagania kobiet, to zaprezentowało się sześć zawodniczek. W zawodach wzięła udział jedna reprezentantka Słowacji. Triumfatorką rywalizacji okazała się Klara Ulrichova, która oddała skoki na linię 61 oraz 68 metra. Zaskoczeniem mógł okazać się występ młodej, 14-letniej Słowaczki – Kiri Marii Kapustikovej. Zawodniczka KPSLSK Banska Bystrica poszybowała na odległość 60 oraz 67 metrów i tym samym pokonała resztę czeskich reprezentantek. Ostatecznie na trzeciej pozycji sklasyfikowana została młodsza z sióstr Indrackovych – Anezka. Skoczkini z ASO Dukla Liberec zaprezentowała skoki na 57 i 66 metr. Kolejne miejsca zajęły Karolina Indrackova (59.5 & 63 m), Julie Osmerova (47 & 46 m) oraz Natalie Nejedlova (45.5 & 44.5 m).

Kira Kapustikova, fot. Dominika Śmiech

Junioři

W kategorii juniorów wystartowało 11 zawodników. Zwycięzcą rywalizacji w czeskim Rožnovie okazał się reprezentant Słowacji – Erik Kapias. Skoczek narciarski reprezentujący KPSLSK Banska Bystrica, oddał skoki na odległość 70 oraz 69 metrów. Tym samym uzyskał 1.2 punktu przewagi nad zajmującym drugą pozycję – Davidem Ryglem. Rygl z ASO Dukla Liberec zaprezentował próby na 68 i 70 metr. Filip Krenek, był liderem po pierwszej serii ocenianej, lecz niestety, nie udało mu się utrzymać prowadzenia i ostatecznie zakończył zmagania na trzecim miejscu. Krenek poszybował na 72 oraz 65 metr. W efekcie jego pierwszy skok był najdłuższą próbą zawodów w tej kategorii. Czwartą pozycję wywalczył Jan Osmera (67.5 & 60 m). Zaskoczeniem mogła okazać się dopiero piąta pozycja Daniela Skarki. Niestety, pierwszy skok nie poszedł po myśli młodego Czecha, gdyż wylądował dopiero na 59 metrze, co dało mu wówczas siódmą lokatę. Natomiast podczas drugiej serii, oddał już dużo lepszą próbę – na odległość 70.5 metra.

Erik Kapias, fot. Martyna Okrzesik

Dorost

W kategorii nastolatków swoje skoki oddało 10 zawodników, w tym jeden reprezentant Słowacji. Najlepszy okazał się Jiri Cerny z LK Osek, który oddał najdłuższy skok na czeskim obiekcie, podczas całych zawodów – na odległość 77.5 metra. Natomiast w drugiej próbie wylądował na linii 73-metra. Na drugim stopniu podium uplasował się Jiri Kubalak (73 & 68 m), a trzeci rezultat uzyskał Stepan Janata (72 & 67.5 m). Czwartą pozycję wywalczył Matej Skoupy (70 & 68.5 m), a piąta pozycja należała do Mateja Matury (57 & 59 m).

Veteráni

W karegorii weteranów wystartowało sześciu zawodników, w tym dwóch reprezentantów Polski. Triumfatorem zmagań został Zdenek Sourek, po skokach na 69 oraz 70 metr. Na drugiej pozycji sklasyfikowany został Josef Pavlica, dzięki próbom na 63 i 68 metr. Natomiast trzecie miejsce wywalczył reprezentant Polski – Dawid Kaszuba, reprezentujący ZKN Sokół Zagórz. Polak zaprezentował skoki na 61 oraz 62 metr. Kolejne pozycje zajęli Jan Pavlica (55 & 57 m), reprezentant Polski Łukasz Wilk (46 & 45.5 m) oraz Stanislav Tomes (43 & 44.5 m).

Kolejne czeskie zawody odbędą się w piątek 16 czerwca w Lomnicach nad Popelkou.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne