Zbiór newsów tygodnia (24.05.-31.05.2020)

przez Stylowo z Telemarkiem

Koreańscy zawodnicy szykują się na olimpiadę w Pekinie!


fot. Choi Seou

Nie będzie to niespodzianką, kiedy śmiało stwierdzimy że koreańscy skoczkowie narciarscy nie należą do tych najlepszych na świecie. Jednak tak jak zapowiedzieli tuż po  zimowej olimpiadzie w Pjongczang, mają zamiar również wystartować już za dwa lata w chińskim Pekinie. Ich kadry w porównianiu do kadr europejskich zawodników są bardzo skromne, bowiem w skład kadry A wchodzi tylko jeden męski 38 letni  zawodnik – Choi Seou (zdj) oraz jedna damska 21 letnia zawodniczka – Park Guy-lim. Oboje nie mają na swoim koncie dużych osiągnięć, natomiast nie zniechęca ich to do zrealizowania postawionego sobie celu. Wspierać będą ich m.in: 39 letni Choi Heung-chul (Kadra B) oraz kilka wybranych najzdolniejszych juniorów. Główną pieczę nad treningami, które wznowią już w połowie czerwca, będzie sprawował ich nowy trener Kim Heung-su z asystującym mu Kim Hyun-ki.

Jani Klinga trenerem chińskich skoczków!

Jani Klinga nowym trenerem Chińczyków - Winterszus - wszystko o ...
fot.Jani Klinga

Jani znany jest wśród skocznego świata jako fiński zawodnik, występujący głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego w latach  ’90.  Zanim rozpoczął współpracę z azjatycką federacją, wcześniej trenował swoich rodaków – Finów- jednak bez większego skutku. Janiemu zostało powierzone przygotowanie chińskich zawodników na nadchodzące igrzyska olimpijskie w ich kraju. Jak wiadomo w ubiegłym sezonie byliśmy w stanie obserwować poczynania aż 16 zawodników z Chin w zawodach rangi FIS Cup, niestety tylko jednemu z nich – 36 letniemu Yang Guangowi – udało się zdobyć punkty.

Janni stara się zbudować silny zespół zawodników składających się z m.in z: Yang Guang, Chen Zhe, Hu Jingtao i Li Caho. Jak sam zainteresowany tematem twierdzi: ,,Trwa proces budowy zespołu. W grupie są sportowcy z wieloletnim stażem, ale punktem wyjścia i tak jest bardzo małe doświadczenie zawodników”.

Powrót polskich skoczków na skocznie!

Jesteśmy mocnym teamem". Polscy skoczkowie podbili Willingen ...
od lewej: Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Kamil Stoch, Piotr Żyła

W Europie  trwa ciągle  pandemia koronawirusa, która zdaję się nie spieszyć do opuszczenia naszego kontynentu, co wielu osobom, w tym głównie sportowcom utrudnia normalne funkcjonowanie. Na szczęście los do naszych zawodników się uśmiechnął i już w urodziny naszego króla – Kamila Stocha (25 maja) – sportowcy mogli oddać pierwsze skoki na igelicie. Rozszerzona 12 osobowa kadra Polski oddawała pierwsze skoki przygotowawcze do nadchodzącego sezonu w deszczu, ale nie stanowiło to dla nich problemu.

Kalendarze na nadchodzący sezon 2020/21 zostały zatwierdzone!

W ubiegły poniedziałek miało miejsce zebranie online FIS. Rada zatwierdziła proponowane kalendarze na nadchodzący sezon (o których pisaliśmy tutaj). LGP ma rozpocząć się 22 sierpnia w Wiśle (z możliwością przełożenia terminu zawodów w Polsce na 19-20 września), a zakończyć się w niemieckim Klingenthal 3 października 2020 roku. Ze względu na panującą pandemię COVID-19, wciąż niepewna jest obecność kibiców na zawodach.

FIS również zatwierdziło nowy termin Mistrzostw Świata w Lotach w Planicy, które teraz oficjalnie mają mieć miejsce w dniach 11-13 grudnia 2020 roku.

Frantisek Vaculik nowym trenerem czeskich skoczków!

Roman Koudelka wygrał PŚ w skokach w Klingenthal. Stoch nie ...
fot. Roman Koudelka

Po ubiegłym, dosyć burzliwym sezonie zimowym dla czeskich skoczków, czas na kolejne zmiany. Na stanowisku trenera drużyny pojawił się Frantisek Vaculik, który zastąpi jego poprzednika (David Jiroutek), który zdaniem tamtejszego związku narciarskiego nie spełnił powierzonego mu zadania. Frantisek przez wiele lat istniał jako zawodnik,  serwisman, trener drużyny kobiet, a także jako trener w niemieckim Breitenberg. Sam zdaje sobie sprawę, że w Czechach nie ma tak dużych możliwości do rozwoju zawodników takich jak w Niemczech, jednak ma nadzieję, że uda mu się choć część niemieckich metod trenerskich przenieść do swojego rodzinnego kraju.

Wyleczona ręka Klemensa Murańki!

Skoki narciarskie. Przebudzenie Klemensa Murańki - Skoki narciarskie
fot. Klemens Murańka

Jak za pewne pamiętacie tuż przed wylotem na norweski turniej Raw Air, Klemens doznał urazu prawej ręki, przez co w ostatniej chwili nie mógł wziąć udziału w zawodach. Dobrą informacją jest to, że w ostatniej majowej sesji treningowej w której wzięło udział 12 zawodników kadry Polski, wziął udział również Klemens! Zawodnik przyznał, że nadal musi uważać na to co robi, a ból w ręce daje o sobie znać od czasu do czasu, ale nie przeszkadza mu to w treningach.

ZMIANY W ESTONII!

kevin maltsev - www.skijumper.pl
fot. Kevin Maltsev

Dwóch znanych zawodników z Estonii (Kevin Maltsev oraz Artii Aigro) pomimo nie posiadania tak dobrych osiągnięć jak ich koledzy/rywale z dyscypliny sportowej jakimi są skoki narciarskiej, na pewno nie są gorsi od nich pod względem chęci do dalszego rozwoju umiejętności i kariery. Artii na co dzień trenujący w swoim ojczystym kraju pod okiem Janna Jurisa, zdecydował się na przyłączenie się w treningach do fińskich skoczków. Natomiast jego kolega z kraju – Kevin – ma nadzieję na nawiązanie współpracy ze słoweńskim trenerem Vasją Bajcem, który miałby za zadanie pomóc zawodnikowi rozwinąć jego umiejętności na wyższy poziom.

TRENINGI NIEMIECKICH SKOCZKÓW!

Piwo na igrzyskach? Dla Niemców to standard (sport.tvp.pl)

od lewej: Markus Eisenbichler, Andreas Wellinger, Richard Freitag

Niemieccy zawodnicy wrócili do treningów w Oberhofie, wśród obecnych sportowców zabrakło Stephana Leyhe który jest w trakcie rehabilitacji więzadeł krzyżowych w kolanie. Natomiast wielkimi powrotami na skocznie mogą pochwalić się David Siegel, który zaliczył okropny wypadek na skoczni w Zakopanem w 2019 roku oraz Andreas Wellinger, który na skutek urazu więzadeł krzyżowych w kolanie stracił sezon 2019/20. Oprócz wymienionych brakujących przez ostatni sezon zawodników, na treningu również pojawili się tacy zawodnicy jak: Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Severin Freund, Karl Geiger, Pius Paschke oraz Constantin Schmid. Zawodnicy nie kryją entuzjamu z oddanych skoków podczas treningu o czym możecie przeczytać na ich instagramach!

Ania

grafika: tvp sport, skijumper.pl, sport.onet.pl, przeglądsportowy.pl, fis.com, rmf24.pl,winterszus.pl, skijumping.pl
informacje: skijumping.pl

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać