Zbiór newsów z tygodnia (07.03-13.03.2022)

przez Stylowo z Telemarkiem

Daiki Ito oraz Hina Tsushida kończą karierę po sezonie 2021/22

Kończy się pewna epoka w japońskich skokach… W poniedziałek klub Megmilk Snow poinformował o zakończeniu kariery Daiki Ito. Ito należy do bardzo uznanych japońskich skoczków. W swojej karierze posiada 17 miejsc na podium, z czego 4 to zwycięstwa (ostatnie 8 marca 2012 roku w Trondheim). Ostatnim startem w karierze 36-letniego zawodnika będzie występ w krajowych zawodach, zaplanowanych na 19 marca.

Zawodniczka tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem, 18-letnia Hina Tsushida również zdecydowała się zakończyć karierę. Niemalże tydzień temu indywidualnie zajęła 19. miejsce, a zaś w drużynówce wywalczyła srebro. Nie wiemy niestety co było powodem tej decyzji.

Decker Dean z pozytywnym wynikiem na COVID, ale jednak nie

Początek sezonu 2021/22 dla Deckera Deana nie był dość szczęśliwy. Przed kwalifikacjami w Niżnym Tagile wykryto u Amerykanina zakażenie koronawirusem, przez co musiał pozostać w Rosji na kwarantannie. Wykluczyło go to również z zawodów w fińskiej Ruce. Zabrakło go również w składzie na Igrzyska Olimpijskie. Kolejnym przystankiem dla Amerykanina miały być Mistrzostwa Świata w Lotach, lecz znów 21-latek uzyskał pozytywny wynik. W czwartek poprzez relację na Instagramie poinformował o dwóch negatywnych testach, co dało mu możliwość wystąpienia jedynie w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem.


Amerykanin w poszczególnych zawodach zajął miejsca:
Pierwszy konkurs, 12.03.2022
26. 121 m / 116 m

Drugi konkurs, 12.03.2022
16. 122,5 m / 127,5 m

Trzeci konkurs, 13.03.2022
18. 125 m / 127 m

Debiut Szwajcarki w Pucharze Świata w Oberhofie

16-letnia Szwajcarka, Sina Arnet to zwyciężczyni tegorocznego cyklu FIS Cup, a także zawodniczka Mistrzostw Świata Juniorów rozgrywanych w Zakopanem, gdzie zajęła 11. miejsce. Zawodniczka z Einsiedeln zadebiutowała w finałowych zawodach Pucharu Świata Kobiet w Oberhofie, zajmując 25. i 29. miejsce.

Trener narodowej kadry mężczyzn z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa

We wtorkowy poranek Polski Związek Narciarski (PZN) poinformował na Twitterze o pozytywnym wyniku na obecność koronawirusa. W takim wypadku, Michal Dolezal nie mógł udać się z zawodnikami na Mistrzostwa Świata w Lotach w Vikersund. Sekretarz generalny PZN, Jan Winkiel poinformował, że na imprezie w Norwegii, szkoleniowca zastąpi go Grzegorz Sobczyk.

Polscy reprezentanci podczas Mistrzostw Świata w Lotach zajęli miejsca:
11. Jakub Wolny (219 m; 197 m; 213,5 m; 221,5 m)
15. Piotr Żyła (215 m; 187 m; 225 m; 209,5 m)
22. Kamil Stoch (206,5 m; 196 m; 223,5 m; 175,5 m)
25. Paweł Wąsek (196 m; 181,5 m; 208,5 m; 200 m)

W drużynie (Żyła; Kubacki, Stoch; Wolny) uplasowali się na piątym miejscu.

Joanna Szwab kończy karierę skoczkini narciarskiej

„Kiedyś chciałam być jak Adam Małysz. Skakać i wygrywać jak on. Wtedy myślałam, że nie ma lepszej i ważniejszej rzeczy na świecie niż skoki narciarskie” – takimi słowami zaczęła swój pożegnalny wpis Joanna Szwab na Instagramie.

Joanna Szwab jest jedną z pierwszych Polek, które oddały pierwsze skoki w Pucharze Świata. Wydarzyło się to 6 grudnia 2013 roku w Lillehammer w debiutującym przez Polskę, konkursie drużyn mieszanych.

Decyzję o zakończeniu kariery przez 25-latkę poznaliśmy przed rozpoczęciem się sezonu zimowego.

Covid pokrzyżował plany podczas MŚwL

Brązowy medalista konkursu drużyn mieszanych z Zhangjiakou, Mackenzie Boyd-Clowes nie wystąpił podczas Mistrzostw Świata w Lotach odbywanych w Vikersund. Powodem nieobecności Kanadyjczyka był pozytywny wynik na obecność koronawirusa. O pozytywie poinformował na swoim Twitterze. Miejmy nadzieję, że zobaczymy 30-latka w kolejnych zawodach na mamucie!

Z powodu koronawirusa również na Vikersundbakken zabrakło Andreasa Widhoelzl’a, szkoleniowca reprezentacji Austrii. Trener bezpośrednio nie był zakażony, lecz miał kontakt z osobą zakażoną, przez co odpuścił mistrzostwa na rzecz bezpieczeństwa siebie, jak i zawodników.

Problemy z kolanem Danieli Iraschko-Stolz

W czwartek, na Instagramowym koncie 38-letniej Austriaczki pojawił się post, w którym pisze, że musiała przedwcześnie zakończyć sezon z powodu trwających problemów z kolanem.

„Teraz nadszedł czas, aby znów uwolnić się od bólu, dać z siebie wszystko, aby moje kolano znów było sprawne sportowo” – czytamy w poście Danieli.

Zawodniczka z Eisenerz w pierwsze dni swojej rehabilitacji wraz ze swoją małżonką kibicowały Maricie Kramer, która zwyciężyła klasyfikację generalną Pucharu Świata.

Stepanka Ptackova kolejną zawodniczką kończącą karierę

Skoki narciarskie w Czechach z roku na rok stają się coraz bardziej szare. Kolejnym zawodnikiem, który opuści szeregi czeskiego sztabu jest Stepanka Ptackova.

Stepanka Ptackova to 19-letnia zawodniczka klubu Dukla Liberec. Swój debiut zaliczyła 17 lutego 2019 roku w Oberstdorfie, zajmując 33. miejsce. Pierwsze punkty zaś zdobyła 10 marca 2019 roku w Oslo (25. miejsce). Jej najlepszy występ to 24. miejsce w Ljubnie (23.02.2020).

„Skoki narciarskie ukształtowały mnie, zawsze były i będą częścią mojego życia. Jednak nie jestem nadal w stanie poświęcić im tyle, ile by to wymagało” – wspominamy słowa Czeskiej zawodniczki.

Koniec sezonu Pucharu Świata Pań i Pucharu Kontynentalnego Panów w sezonie 2021/22

Oberhof stał się zastępczą miejscowością w miejsca odwołanych zawodów w Rosji – w Czajkowskim oraz w Niżnym Tagile, które wchodziły w skład rosyjskiego turnieju Blue Bird. W Niemczech triumfowały Ursa Bogataj oraz Nika Kriznar wraz z Kathariną Althaus i Spelą Rogelj.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata Pań:
🥇 Marita Kramer 1316 pkt
🥈 Nika Kriznar 1191 pkt
🥉 Ursa Bogataj 1151 pkt

Puchar Kontynentalny, który odbył się w Zakopanem również był zwieńczeniem sezonu 2021/22. Pierwotnie miały odbyć się jeszcze jedne zawody w Czajkowskim, lecz przez decyzję FIS, która była spowodowana trwającą brutalną inwazją Rosji na Ukrainę, zorganizowano dodatkowy konkurs na Wielkiej Krokwi (HS140). W zawodach najbardziej barwnymi skoczkami okazali się Ziga Jelar wraz z Thomasem Lacknerem.

Klasyfikacja generalna Pucharu Kontynentalnego Panów:
🥇 Thomas Lackner 1010 pkt
🥈 Joacim Oedegaard Bjoereng 997 pkt
🥉 Ulrich Wohlgennant 798 pkt

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook

Źródło informacji & źródło grafiki: własne, Twitter, Facebook/Nieprzepisowy kombinezon; Facebook/Nieprzepisowy kombinezon, Tadeusz Mieczyński, swiss-ski.ch, Cyfrasport, Wikipedia, Instagram

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać