Zgrupowanie w Planicy dla mniejszych krajów zakończone sukcesem!

przez Martyna Okrzesik

W słoweńskiej Planicy odbyła się trzecia edycja obozu przygotowawczego kombinacji norweskiej oraz skoków narciarskich dla narodów należących do nieformalnej sieci mniejszych krajów. Sieć ta otrzymała nową nazwę – ,,Cooperating Nations.” W zgrupowaniu uczestniczyło aż 65 zawodników oraz 20 trenerów z 10 różnych krajów. Odbyły się także liczne szkolenia i spotkania ze znanymi nazwiskami w świecie narciarstwa. Dodatkowo zaciśnięto współpracę mniejszych narodów z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS). Obóz zyskał także wsparcie finansowe od federacji.

źródło: FIS

W obozie wzięło udział w sumie 65 sportowców oraz 20 trenerów pochodzących z 10 różnych krajów. W obozie uczestniczyli zawodnicy oraz szkoleniowcy z Włoch, Słowacji, Estonii, Szwajcarii, Węgier, USA, Łotwy, Bułgarii, Ukrainy oraz Szwecji. Od poniedziałku do soboty uczestnicy realizowali napięty harmonogram, skupiając się na rozwijaniu swoich umiejętności, a także doskonaleniu techniki. Najbardziej niezwykłym aspektem obozu była wyczuwalna radość i koleżeństwo wśród sportowców, przekraczanie granic narodowych i sprzyjanie poczuciu jedności. Główny celem pozostało rozszerzenie wsparcia dla krajów stojących przed poważnymi wyzwaniami oraz wspieranie wzrostu i rozwoju kombinacji norweskiej i skoków narciarskich, poprzez wspólną pracę.

Liczne szkolenia

Jednym z kluczowych aspektów tej współpracy było łączenie sił z większymi narodami. Wymiana wiedzy i doświadczenia między mniejszymi i większymi nacjami okazała się kluczowa dla sukcesu tych obozów szkoleniowych. W efekcie podczas zgrupowania odbyło się szkolenie dla trenerów, na których miał miejsce specjalny wykład, prowadzony przez Alexandra Stöckla i Bine Norcica. Dodatkowo ze szkoleniowcami spotkał się sam dyrektor Pucharu Świata – Sandro Pertile. Podczas wykładu obecnych było także kilka gwiazd sportu, takich jak Philip Raimund, Spela Rogelj oraz kombinator Martin Fritz.

źródło: FIS

„Obóz pełni ważną rolę dla sportowców z narodowości związanych z grupą narodów współpracujących. Daje im to możliwość poznawania sportowców z innych krajów i wzajemnego uczenia się nowych rzeczy, jednocześnie tworząc przyjaźnie z pozytywnymi wspomnieniami” – powiedział Adrian Kapustik.

Harmonogram obozu został starannie dobrany, aby zaspokoić potrzeby zawodników na każdym poziomie umiejętności. Bardziej zaawansowani sportowcy mieli okazję otrzymać oceny sprzętu od kontrolerów Christiana Kathola i Agnieszki Baczowskiej. Jeśli chodzi o treningi, to nadzorowali je Christian Raimund i Olen Laxroix ze Szwajcarii. Marit Stub Nybelius zajęła się organizacją i planowaniem sesji, przy dodatkowym wsparciu Rexa Bella (USA), Adriana Kapustika (Słowacja), Joela Bieri (Szwajcaria) i Zahari Sotirov (Bułgaria). Linda Fries Åman (Szwecja) była odpowiedzialna za trening motoryczny i zabiegi na ciało. Dodatkowo 19-letni szwajcarski zawodnik Remo Imhof uświetnił wieczór inspiracji.

Christian Kathol, fot. Martyna Okrzesik

– „Obóz przebiegł bardzo dobrze i udało nam się wykonać wiele skoków w znakomitej atmosferze dyskusji i współpracy. Było to bardzo inspirujące zarówno dla zawodników, jak i trenerów. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że oprócz aspektu sportowego wyjątkowy był także trening i relacje międzyludzkie” – mówił Davide Bresadola.

Zaciśnięta współpraca i wsparcie FIS

Podczas obozu zaciśnięto także współpracę mniejszych narodów z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS). Berni Schödler, koordynator ds. rozwoju w FIS, oraz Marit Stub Nybelius, koordynator ds. krajów współpracujących, ściśle ze sobą współpracowali, okazując sobie wzajemne zrozumienie i wsparcie. Warto dodać, że tegoroczny obóz otrzymał wsparcie finansowe od FIS Ski Jumping i FIS Nordic Combined, co podkreśla rosnącą rangę.

Wyjątkowy prezent

„Jeden z najpiękniejszych prezentów jaki dostałam, to numer startowy z nazwiskami wszystkich sportowców i numerem 26, bo celem jest, aby część zawodników z obozu wystartowała na igrzyskach olimpijskich w 2026 roku. To wspaniały prezent pełen emocji myśli i nadziei na przyszłość!” – wyjawiła Marit Stub Nybelius, koordynator ds. krajów współpracujących.

źródło: Instagram/@maritsnybelius

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, fis-ski.com

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać