Mistrzostwa Polski w Zakopanem: Andrzej Waliczek złotym medalistą!

Na Średniej Krokwi (K-95, HS-105) oraz trasach narciarstwa biegowego COS OPO Zakopane rozegrano Letnie Mistrzostwa Polski 2024 w kombinacji norweskiej. Po swój pierwszy tytuł mistrza kraju oraz złoty medal sięgnął Andrzej Waliczek, reprezentujący TS Wisła Zakopane.

Miłosz Krzempek, Andrzej Waliczek, Kacper Jarząbek, fot. Martyna Okrzesik

Seria skoków na HS-105

Do startu w sobotnich mistrzostwach Polski w kombinacji norweskiej zgłoszonych zostało łącznie 25 zawodników, jednak na belce startowej ostatecznie zasiadło 23 z nich. W zawodach gościnnie wystartowało pięciu reprezentantów Ukrainy. Ponadto z uwagi na kontuzję, udziału w czempionacie nie wziął Andrzej Szczechowicz.

Liderem po części przeprowadzonej na Średniej Krokwi (K-95, HS-105) został Illia Chebolda. Ukrainiec oddał najdłuższy skok serii, wynoszący 99.5 metra, dzięki czemu na starcie posiadał 24-sekundowy zapas nad drugim Miłoszem Krzempkiem, który lądował 3 metry bliżej. Ex aequo na trzeciej pozycji plasowali się Andrzej Waliczek i Mikołaj Wantulok, którzy uzyskali odległość 95 metrów i mieli 34-sekundową stratę do Cheboldy.

Illia Chebolda, fot. Martyna Okrzesik

Piątą lokatę obejmował broniący tytułu sprzed roku – Kacper Jarząbek (90.5 m; +1:14), zaś szóstą notę uzyskał Paweł Szyndlar (87 m; +1:44). Piotr Nowak (87 m; +1:48), finiszował jako siódmy, natomiast za jego plecami sklasyfikowani zostali Kacper Wantulok (86 m; +2:02) oraz Tymoteusz Dyduch (84 m; +2:16). Pierwszą dziesiątkę, ex aequo na dziesiątym miejscu, domknęli Jakub Cichowlas (83 m; +2:28) i Vladyslav Dvoretskyi (83 m; +2:28).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

Ostatecznie po zwycięstwo i tytuł mistrza Polski sięgnął Andrzej Waliczek. Reprezentant TS Wisła Zakopane pokonał wyznaczoną trasę 10 km w czasie 26:04.6 min, co okazało się najlepszym rezultatem biegu. Na drugiej pozycji, ze stratą 15.9 sekundy do złotego medalisty, uplasował się Miłosz Krzempek. Najniższy stopień podium objął natomiast Kacper Jarząbek (+25.4), który nie zdołał obronić swojego tytułu wywalczonego przed rokiem.

Andrzej Waliczek, Miłosz Krzempek, fot. Martyna Okrzesik

O czołową trójkę otarł się Mikołaj Wantulok (+34.3), natomiast na piątym miejscu sklasyfikowany został najstarszy ze startujących dwuboistów – Paweł Szyndlar (+1:23.0). Prowadzący po skokach Illia Chebolda (+2:06.0) zakończył zmagania na 6. lokacie.

Siódmy wynik wywalczył Grzegorz Mitręga (+2:22.4), natomiast ósmy rezultat zanotował kolejny z reprezentantów Ukrainy – Vladyslav Dvoretskyi (+2:35.9). W czołowej dziesiątce finiszowali także Piotr Nowak (+2:35.9) oraz Jakub Cieślar (+3:05.8).