Bjøreng kończy karierę, Lisso operowany! (Newsy 12.06-18.06.2023)

Miniony tydzień dla fanatyków skoków narciarskich przyniósł wiele informacji. Między innymi dowiedzieliśmy się, że Joacim Bjoereng zakończył karierę, Justin Lisso przeszedł operację, a w Ruczynowie odbyły się zawody amatorów o Puchar InSJders. Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze wydarzyło się w ubiegłym tygodniu to serdecznie zapraszamy do lektury, szczegóły poniżej!

Joacim Ødegård Bjøreng, fot. Neja Tamshe

Kontuzja Raffaela Zimmermanna

Na instagramie w formie postu reprezentant Austrii poinformował o swojej kontuzji, wskutek czego uszkodzenia doznała jego łąkotka. W związku z tym Zimmermenna czeka długa przerwa od treningów, ponieważ poinformował on o fakcie, że póki co nie może poddać się operacji. Austriak dodał, że chce skupić się na egzaminach maturalnych.

Grand Prix Czech w mieście Łomnice nad Popelką

W konkursie kategorii ,,Open” na skoczni Skokanské můstky (K70) rywalizowało 40 zawodników. Wśród mężczyzn triumfował David Rygl (75.5 m, 71.5 m). Drugą lokatę objął Bendeikt Holub (70.5 m, 71.5 m). Trzecią pozycję zajął wszystkim znany Roman Koudelka (68 m, 66.5 m).
Wśród kobiet na starcie pojawiło się zaledwie 8 zawodniczek. Triumf odniosła Klara Ulrichova (66.5 m, 67 m). Tuż za nią uplasowała się Anezka Indrackova (66 m, 65 m). Trzecią lokatę natomiast objęła Karolina Indrackova (62.5 m, 59.5 m).

Justin Lisso operowany

W wyniku poważnego urazu kolana 23-latek musiał poddać się operacji, o której poinformował za pośrednictwem swojego profilu na instagramie. W rezultacie, prawdopodobnie nie weźmie on udziału w żadnym konkursie w nadchodzącym sezonie. Na dodatek, w poście zawarł informację o zerwaniu więzadła krzyżowego oraz konieczności operacji. Napisał również, że jego następnym celem są Mistrzostwa Świata w Trondheim w 2025 roku.

Zawody amatorów w Ruczynowie o Puchar InSJders

W sobotę, 17 czerwca odbyły się zawody amatorów w Ruczynowie pod honorowym patronatem Polskiego Związku Narciarskiego. Do rywalizacji przystąpiło ponad 60 zawodników, a zawody rozgrywano na nowych zasadach. Po trzech seriach konkursowych sumowano odległości zawodników. Najlepsza ósemka skoczków po rundzie zasadniczej kwalifikowała się do tzw. fazy play-off, w której rozgrywano trzy serie (ćwierćfinały, finały oraz pojedynki medalowe). Po rundzie zasadniczej w kategorii mężczyzn triumfatorem okazał się Dawid Kaszuba, który uzyskał kolejno odległości 8, 7,75 i 8 metrów. Tuż zanim, na drugiej pozycji ex aequo sklasyfikowani zostali Jonatan Hrynko (7,5, 7,25 i 7,75 m) oraz Wiktor Pękala, który w trzech skokach uzyskał tę samą odległość, jaką było 7,5 metra. W ostateczności w turnieju triumf odniósł Dawid Kaszuba, który ustanowił nowy rekord obiektu (8 metrów). Tuż za nim uplasował się Wiktor Pękala, który uzyskał odległość 7,75 metra. Trzecie miejsce natomiast należało do Pawła Toborka, który wyrównał rekord obiektu.

Zawody amatorów w Ruczynowie, kategoria mężczyzn, fot. Magdalena Rutkowska

W kategorii kobiet triumfowała Joanna Szwab. Drugą lokatę objęła Paulina Chmielewska, a trzecia pozycja należała do Karoliny Wlaź.

Zawody amatorów w Ruczynowie, kategoria kobiet, fot. Magdalena Rutkowska

Dodatkowo, w rywalizacji juniorów to Piotr Zieliński okazał się triumfatorem. Drugą lokatę zajął Maciej Talma, a trzecie miejsce należało do Wojciecha Rutkowskiego.

Zawody amatorów w Ruczynowie, kategoria juniorów, fot. Magdalena Rutkowska

Joacim Bjoereng kończy karierę

Norweg poinformował o tym fakcie za pośrednictwem swojego profilu na instagramie. Bjoereng podziękował kolegom z drużyny, trenerom oraz wszystkim wspierającym go za czas spędzony razem w chwilach wzlotów jak i upadków. Wspomniał również, że nigdy nie zmęczy się skokami narciarskimi, lecz postanowił zakończyć karierę skoczka narciarskiego.

Daniel Tschofenig zyskał nowego sponsora!

Dowiedzieliśmy się, że Austriak od niedawna posiada nowego sponsora. Tschofenig poinformował na swoim instagramie, że niesamowicie cieszy się z nadchodzącej współpracy i liczy na to, że będzie ona owocna i pomoże mu rozwinąć jego karierę. Dodał również, że teraz może z pełną energią kontynuować przygotowania do Igrzysk Europejskich.

Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig, fot. Neja Tamshe

Ruszyła sprzedaż biletów na Letnie Grand Prix w Szczyrku

Sprzedaż biletów rozpoczęła się w czwartek, 15 czerwca. Wtedy również poznaliśmy terminarz zawodów, które odbywać się będą w terminie 4-6 sierpnia. Nabyć można bilety jednodniowe oraz karnety. Karnety upoważniają do wstępu na dwa dni zawodów indywidualnych zarówno kobiet jak i mężczyzn. Sprzedaż biletów została podzielona na trzy etapy. Ceny wejściówek wahają się w granicach 60-250 zł i wzrastają względem zbliżającej się daty zawodów.

Kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku, fot. Martyna Okrzesik

Zawody Orlen Cup w Szczyrku

W piątek oraz sobotę (16.06-17.06) w Szczyrku odbyły się również zawody Orlen Cup. Zawodnicy rywalizowali na obiektach HS75 i HS104. W kategorii Juniora Młodszego (HS104) zwyciężył Hektor Kapustik. Drugą lokatę odbjął Wiktor Szoda, a podium uzupełnił Kacper Tomasiak. Drugiego dnia rywalizacji również to Hektor Kapustik okazał się triumfatorem, Wiktor Szoda ponownie zajął drugą lokatę, a trzecią pozycję tym razem uzyskał Łukasz Łukaszczyk. W kategorii Open (HS104) to Yewhen Marusiak triumfował nad Marcinem Wróblem oraz Klemensem Joniakiem. W drugim dniu również to reprezentant Ukrainy odniósł zwycięstwo, tym razem nad drugim Janem Galicą i trzecim Klemensem Joniakiem. Kategorię Chłopca Starszego (HS75) pierwszego dnia zwyciężył Miłosz Malarz. Drugą lokatę zajął Bartłomiej Czech, a trzecia pozycja należała do Marka Potancoka. Drugiego dnia zmagań również to Miłosz Malarz okazał się triumfatorem, a Bartłomiej Czech ponownie objął drugą pozycję. Tym razem to Piotr Bobak zajął trzecie miejsce.

Natomiast w kategorii Młodzika (HS75) pierwszego dnia triumf odniósł Tymoteusz Dyduch nad Dawidem Dzioboniem oraz Stanisławem Wierciochem. Drugi dzień zmagań po raz kolejny przyniósł zwycięstwo Tymoteuszowi Dyduchowi. Drugą pozycję zajął Szymon Bryski, trzecie miejsce natomiast ex aequo zajęli Dawid Dzioboń oraz Klemens Bafia. Kategorię Kobiet (HS75) w pierwszym dniu zwyciężyła Kira Kapustikova. Tuż za nią uplasowała się Tetiana Pylypchuk, zaś podium dopełniła Zhanna Hlukhova. Drugi dzień ponownie przyniósł triumf Kirze Kapustikovej. Drugą lokatę objęła Olivia Brenkus, a trzecia pozycja należała do Kariny Kozlovej.